Innostuttuani punaviineistä ehkä vuosi sitten olen yrittänyt maistella eri tyyppisiä viinejä logiikalla, että pyrin kokeilemaan erilaisia mutta tyypillisiä viinejä, siis sellaisia, jossa rypäleen maku olisi sille ominainen tai viini olisi tuotantoalueelle tyypillinen. Apuna valinnassa olen käyttänyt milloin viinistä viiniin palvelua, milloin kavereiden vinkkejä, milloin Alkon myyjien asiantuntemusta.
Espanjalaisia viinejä joukkoon on mahtunut kaksi: Torres Gran Sangre de Toro ja Campo Viejo Crianza. En pitänyt kummastakaan. Kuvailisin makuja häiritsevän kirpeän marjaisiksi, ihan kuin muuten mainion viinin sekaan olisi kaadettu makeuttamatonta marjamehutiivistettä.
Onko kyseessä jokin espanjalaisille punaviineille ominainen maku, tai rypäleille ominainen maku, vai onko minulla kenties vain ollut valinnoissa huono tuuri?
Joka tapauksessa olen valmis antamaan espanjalaisille punaviineille vielä tilaisuuden tai kaksi. Hyviä vinkkejä tyypillisistä, maukkaista muttei liian marjaisista, järkevän hintaisista (ei ainakaan paljoa yli 10 euroa) espanjalaisista punkuista otetaan siis vastaan.
Espanjalaisen punkun maku?
7
165
Vastaukset
- Maistelija
Oletko kokeillut Chileläisiä? Ovat yllättävän pehmeän makuisia. Espanjalaiset eivät ole minunkaan makuun.
- aloitteleva_harrastaja
Maistamissani Chileläisissä, Argentinalaisissa, Australialaisissa, Italialaisissa, Ranskalaisissa eikä edes Portugalilaisissa viineissä ole ollut tuota samaa ongelmaa kuin noissa Espanjalaisissa.
Pääsääntöisesti muut juomani viinit ovat olleet väliltä ok ja oikein mainio. Poikkeuksia ovat olleet nuo kaksi Espanjalaista, joista en pitänyt ja yksi Etelä-Afrikkalainen josta maistui alkoholi ikävästi läpi. - paikanpäällä
Espanjalaisten punaviineissä on melkolailla heittoja. Kun ostat samasta erästä, siis kaupan hyllystä kolme pulloa sama viini, voi olla että kaikki ovat erilaiset tai ainakin yksi poikea.
On näissä muitakin ongelmia, mutta mitäs teet kun chilelaisia et helposti siellä saat. Puhun siis viineistä espanalaisesta supermercadosta.
- aloitteleva_harrastaja
No niin, kuten tuolla aiemmin lupailin, päätin antaa espanjalaisille punaviineille vielä mahdollisuuden.
Valitsin Piedemonte Reservan, 8,99 € Alkossa.
Tämä oli minun mielestäni paljon parempi tuttavuus kuin nuo aiemmin mainitut. Yhtä intensiivinen, mutta paljon tasapainoisempi. Todella tuhti ja marjaisa, muttei lainkaan kirpeä.
Siinä missä moni ranskalainenkin viini, tämäkin parani kun seurana oli kunnon pippuripihvi, mutta ehkä eri syystä tai eri tavalla. Ranskassa tunnutaan tekevän viinit niin, että ilman ruuan pehmentävää vaikutusta niiden tanniinit ovat varsin hallitsevia. Piedemonte Reservan tapauksessa kyse ei ollut niinkään siitä, että maussa ilman ruokaa olisi ollut jotain vikaa, vaan ennemminkin siitä, että voimakkaan makunen viini loi yhdessä ruuan kanssa hienon makuelämyksen.
Tähän astisten kokemusten perusteella tuntuu siltä, että espanjalaisissa viineissä on keskimäärin selvästi intensiivisempi maku kuin etelä-amerikkalaisissa, italialaisissa tai australialaisissa. Tai sitten valintani eivät vaan ole ollet riittävän edustavia. Vaikka tämä olikin ihan positiivinen kokemus, en sitä helppona ja turvallisena seurusteluviininvalintana kyllä mainostaisi. - EHemingway
Tässä pari yksinkertaista nyrkkisääntöä espanjalaisiin punaviineihin. Jos marjaisuus tuntuu häiritsevältä, valitse reserva tai gran reserva -laatuja. Ne on pitempään kypsytettyjä ja pehmeämpiä. Toinen juttu, mikä miellyttää monia, on Riojan alueen viinit, joissa on pehmeämpi maku, mutta silti intensiivisyyttä löytyy enemmän kuin eteläamerikkalaisista.
- bijooli
Kokeile Durius Tempranilloa
Espanjalaiset viinit on tehty ruoalle. Esimerkiksi Riojan päärypäle - tempranillo - tuottaa viiinejä, joissa on roheutta, kirsikkaa, marjaa, pippurisuutta ja voimaa. Ne eivät ole juurikaan mitään fifistelyviinejä. Pidän itse espanjalaisista viineistä niiden persoonan vuoksi ja ennen kaikkea, koska ne sopivat niin hyvin paikalliseen ruokaan: padat, liha, makkarat, oliiviöljy jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."652242Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2182119- 1171428
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711190Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj161183- 1041051
Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73949Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki84930Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.78899Ja tääkin vielä...
Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/1347933875