Minne on kadonnut nivalasta entinen hyvä taksipalvelu??? Nykyään vaan tiuskitaan asiakkaalle ja asiakasta kohdellaan kuin ilmaa. On tainnut unohtua palveluammatin perus sääntö jos ei ole asiakkaita niin et ole töitäkään. Enne taksi mieheen/naiseen voi luottaa sairaalamatkoilla että tämä ohjastaa oikeaan paikkaan ja neuvoo asiakasta. Nykyään viedään vain sairaalan ovelle ja sanotaa että koetahan pärjätä. Onko tämä mitään palvelua?? Ennenkaikkea sinä valkoisen farmari volvon kuljettaja. Voit vähän edes auttaa asiakkaita nousemaan autosta, vai onko sinulle mennyt vuosien työ päähän?
Taksipalvelua nivalassa
omanauton_käyttäjä
40987
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 40
Vanhimmat
kyllä palvelevia takseja on edelleenkin ja takavuosina kun asiakas sai valita taksin niin nämä ns. palvelevat taksit ajoivat myös ne sairaalakyydit suurilta osin.mutta aika on muuttunut ja kyydit tulee vuorossa olevalle taksille,tosin asiakkaan opastaminen oudossa paikassa kuuluu edelleen taksihenkilölle.t palveleva taksi
Tuota...en asu Nivalassa, enkä ota mitään kantaa teidän taxipalveluiden tasoon.
Kommentissasi on kuitenkin yksi seikka, joka pakotti minut sanomaan milipiteeni.
Kerrot: "takavuosina, kun asiakas sai valita taksin niin nämä ns. palvelevat ajoivat myös ne sairaalakyydit, mutta aika on muuttunut ja kyydit tulee vuorossa olevalle taksille"
Kyllä sen taxin saa valita edelleenkin.
Hyvin pelaa taksipalvelu Nivalassa tunnin odotuksen jälkeen sain taksin ja kuskilla oli kiire pidenmälle kyydille
Hyvin on ajot tasaisesti menneet kun taksiaseman pihalla näkyy olevan saman "hintaluokan autoja"
Skodalla ja bmw saman hintaluokan. Missähän liikkeessä, voisiko joku kertoo mullekin?
Onko kaikilla kuskeilla valot päällä
Ei ole kaikilla kuskeilla valot oleet koskaan päällä ja eikä myöskään EU artikla 91/439/ETY
toisen hintaluokan taxit seisoo sitte jusiin grillin kahvilla, ei taija asiakkaita olla?
taitaa olla nivalan taksipojat ry:n kokouksessa päätetty että kolmasosa takseista nivalassa kuuluu kakkosluokkaan.
Kyllä nivalassa on hyvää taksipalvelut. Jouduin käyttämään paaritaksia sairaala reissullani, koskaan ei ole ollut niin läheinen tunnelma kuljettajan kanssa kun nivalan taksissa. Kuljettaja pystyi avustamaan minua suoraan ajaessaankin, kun jano yllätti.
Ja me tarvittiin baaritaksia. Kelepas kyllä.
On varmaan samanlaista kun ennen citroenin hevosautossa kun hevonen rupesi hermostumaan antoi kuski ajaessa sokeria tai heiniä
Miksi te morkaatte taksipalvelua. On kommentteja täällä ja on kommentteja uudessa nivala lehdessä. Taksithan tarjoavat monelle kuljettajalle nytkin töitä vakituisena ja tuurauksiakin. Hyvää hommaa tuo taksiala, koska samalla kuljettajalla teetetään usempi sata tuntia kuukaudessa, jos minä tekisin noin paljon töitä metallialalla niin minulla olisi melkoinen kuukausipalkka.
Eikös lyhyet kyydit ovat yhtä tarkeitä kun pitkät kyydit kun ei kaikki saa taksilappua
Kyllä on Nivalassa taksien luotettavuus kärsinyt kovan kolauksen kun miettii näitä nykypäivän kirjoituksia täällä ja muualla. Kyllä entinen sukupolvi jaksoi palvella asiakkaat monella eri tavalla..... Taitaa olla Nivalassa ja muuallakin paikkakunnalla taksiala kuoleva ala kuten on jo kirjoiteltu. Mutta suurin syy tähän asiaan taitaa olla taksimiehet ja taksinaiset itse. Eikös vanha sanonta mene että viehän kateuskin kalatkin järvestä. Nyt taitaa olla monella taksialan "ammattilaisella" peiliin katsomisen aika ja yhteistyön kehityksen vuoro, mutta taitaa olla niin huonot välit taksikuskien välillä että nämä eivät parane kuin seuraavien sukupolvien aikana. Taitaa tähän paikkaan kyllä sopia yhden nimeltämainitsemattoman taksimiehen lausahdus. "Olemme ajautuneet tälle alalle kun emme ole muualle päässeet tai emme muualla pärjänneet. "
Olen monelta ihmieseltä kuullut, että he eivät uskalla enää käyttää taksia, koska eivät tiedä millainen kuljettaja sieltä tulee ja millä päällä hän satuu olemaan.
Kannattasiko Nyt viimeinkin meidän maksavien asiakkaiden miettiä että millä matkamme kuljemme koska se on ainoa tapa millä voimme vaikuttaa taksipalveluun niin Nivalassa kun muuallakin. Ei meidän ole pakko käyttää huonoa taksipalveluita kun on vaihto ehtoja muitakin. Annetaan omahyväiseten taksimiehien katsoa että mistä ne ajot tulevat jos ainoa tärkeä asia unohdetaan, eli me asiakkaat.
Et tainnut antaa taksikuskille tippiä?
Tippiä??? Miksi pitäis antaa?
Eikös taksiala voisi olla savuton niin kuin sairaalatkin ovat, taksikyydin jälkeen vaatteeni haisevat tupakille.
Meinaat ilmeisesti sitä että siinä kyytissä istuu muitakin kun sinä savuton, vaikka kuski ei polttaisikaan.. Eli savuton suomi ratkaisisi tämänkin asian.
eikun kuskille savuttomuus ja uusi pesukone ;)
Luin Nivala lehteä ja ihmettelin että onko taksipalvelu noin ala-arvoista ja missä on kuljettajien vaitiolovelvollisuus ja taasen vika oli asiakkaassa.
olisko nyt syynä tähän morkkaamiseen että kuljettaja on körttisukua eikä olkapäälletaputtaja
onko muuten pulkkilan alkossa parempi palvelu kuin nivalassa ,satuttiin vain tutun uskovaisen kanssa yhtaikaa ostoksille.
Ei se taksipalvelu mainostamisella parane, vaikka autoon teipataan koko kyljen merkit
Saako POP pankista halvempaa lainankorkoa kun teippaa koko auton pankin mainoksilla?
Tunnen yhden taksikuskin.
Mukava ja humoristinen mies.
Hoitaa työnsä.
Vähän jäyhä, muttei se mua haittaa.
Hah kaikkihan pohjanmaalaiset ovat hieman ujoja, hiljaisia ja jäyhiä, joten ei ihanteellisia palvelualalle, mutta mun mielestä ketjunaloittaja teki hieman turhan avauksen.
Se tylyys voi johtua vain siitä, kun ihmiset ovat jäyhiä, hiljaisia ja ujoja.
Parempi silti olla töissä kuin ei, vaikka työpaikalla oiskin hieman jäyhä ja hiljainen.
Joudun käyttämään paljon sairauteni vuoksi taksia, palvelua on kyllä monenlaista mutta ihmetyttää eräs asia että onko Nivalassa tosiaan vähän takseja kun aina sattuu samat neljä autoa kyytiä suorittamaan.
Jos niillä neljällä autolla on läheisemmät välit taksikeskukseen
Onko Mahdollista että nämä 4 taksia on niitä ykkösluokan autoja kuten alussa teksitissä mainitaan ykkös ja kakkosluokan taksit?
Onko taksikuljettajilla työehtosopimusta vai pitääkö noudattaa työaikalakia
Minä olen varma, että kakkosluokan takseilla tarkoitetaan niitä taksiluvan isältään perineitä tai luvat ostaneita kuskeja. Nykyään ei kuulema enää voi ostaa vaan taustat tarkistetaan perusteellisesti. Nuo kuljettajat jotka ei viihti palvella asiakkaita, joutaa pois kokonaan.
Ei kyllä nivalan taksissa on kaikki ykkösluokan autot niitä isältä luvansaaneita. Kummáa mainostamista nivalan takseissa tuo nro 67. Kumma ettei "69". Miten on mahdollista että vannoutuneen kokomuuksen miehen mersun takalasissa mainostetaan kekustan ehdokasta. Eipä tarvitse enää tämänkään mersun kyytiin istua.
Ykkösluokan mersu....
Hahaha, äläkee naurattako! tottakai taksi saa mainostaa mitä pyydetää, ei se aina kuskin mielipide oo, vaikka jotai mainostaa ei siitä välttämättä itekkää tykkää. muute haluan muistuttaa myös siitä että on ne taksikuskitki IHMISIÄ! ja jokaine ihmine on luonteeltaa erilaine ja omaalaine. jos noi haukutta takseja nii miksettä itte hae lupia ja rupia ajaa, nii olis nivalassa taas kaikki hyvin. huomaatta sitte mite raskas ammatti seki o ja palakka tiukassa. lakatkaa hyväät ihimiset valittamasta, se vanahentaa teitä :)
ai nii ja myönnän itekki että on nivaalas yks erittäi huono asiakaspalvelu kuski, mut emminä jaksa siitä tulla valittaa ja itkeskelee tänne anonyymisti. meen mieluummi huomauttaa sille suoraa että valitusta tulloo :)
Nivalan taksit on kuin kilpa-autoja kun autot on oikein numeroitu, onko taksit alkanut järjestäytymään jonkun puolueen taakse?
Mainos se on siinä muitten joukossa, meinaatko että kaikki taksit käyttävät Nivalan Fysioterapian palveluita koska sattuvat mainostamaan kyseistä firmaa?
onhan ne taksit olleet numeroituja jo vuosikausia, nämä isot numerot esim 79 on vaalimainoksia ettäs kässäät oikeistolainenkin
Tietääkseni taksien numerointi ja vaalinumerot ovat eri asioita
Sherlock!