Kiitos nastamiehet

vajaalla.mennäänaidosti

Pitipä käydä auto pesemässä, kun alkoi kyljet olemaan valkoiset suolamössöstä. Kiitokset siis ajotaidottomille nastakuskeille, joiden takia suolaa kylvetään joka päivä.

19

120

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kolme_pelleä

      Tämähän nyt oli selvä juttu.

      ""Tiestömme ja vesistömme, myös pohjavesistömme

      näin.on.näppylät

      11.2.2015 18:31

      pilaajat löytyvät myös täältäkin aihealueilta, nimittäin suolantarvitsijat, sehän on jo varmaan kaikille selvyys kuka tai ketkä tuota kirottua suolaa tarvii ja kaipaa teille, no lepuuttajapellet tietenkin, me nastarenkailla varustetut automiehet/naiset emme sitä pirun suolaa tarvii. Piste."

      Että kaada ittelles vaan päävajakki.

      • Pitäisikö minun lähettää Juhlapesun lasku nastapelleille???????


      • kolme_pelleä

        Olen idiootti, enkä tajua mistään mitään.


    • vajaalla.mennäänaidosti

      Korjaus aloitukseeni, pitihän olla että kiitos itsellemme, me leparipellet sitä suolaa vaadimme levitettäväksi, nastarenkailla oikeat automiehet ja naiset pärjää mainiosti ilman suolaustakin.
      Että anteeksi vaan pientä lipsahdusta.

      • vajaalla.mennäänaidosti

        Kas kas, katkeroitunut nastailija on taas päässyt viikon lopuksi lomalle pehmustetusta huoneesta.


      • sillä.on.hyvä.olla
        vajaalla.mennäänaidosti kirjoitti:

        Kas kas, katkeroitunut nastailija on taas päässyt viikon lopuksi lomalle pehmustetusta huoneesta.

        Saattaa olla että sen huone on pehmoisempi, ei ainakaan tule sellaisia paukamia päähän mitä sinulla on, siinähän on näköjään järkikin lähtenyt.


      • vajaalla.mennäänaidosti

        Ja seuraava katkera nastakuski...


      • Niin, ihmettelin tuota itsekin, miten nastarenkaita käyttävä autoilija suolausta tarcitsee, kun muutoinkin on riittävä pito edellmä mainitusta syystä.


    • Einastamies

      Suolaa käytetään ehkä liikaa. Mutta jos sitä ei käytettäisi aurausten yhteydessä, niin aikamoista polannetta syntyisi kyllä isoille teille. Katsokaa vaikka alempaa tienverkkoa missä ei käytetä suolaa.. Märkää lunta kun sataa niin mikään aura ei enää irrota sitä tien pinnasta.

      • Mutta autot poistavat sen nopeasti.

        Tämän näkee hyvin kun himasta lähete. Ensimmäiselle suolatulle tielle on luokkaa kilometri matkaa. Alkuun tieosuus jolla kymmenkunta omakotitaloa - mukava ajaa. Lunta ja joskus jäätäkin, mutta ei paha. Aurataan lumisateiden jälkeen "jossain vaiheessa".

        Seuraava tieosuus ja kymmenkertainen liikenne (noin). Edelleen suurimmaksi osaksi hyvä, mutta jarrutuspaikoissa ikävämpi. Plussakeleillä ajourat sulavat nopeasti.

        Seuraava tieosuus, kolminkertainen liikenne edelliseen nähden. Todella huonossa kunnossa. Pientä mukulaa koko ajan, kuin oltaisiin höylätty pomppivalla höylällä...

        Seuraava tieosuus, ehkä kolminkertainen määrä liikennettä taas. Erittäin hyvä ajaa. Käytännössä lumisadetta seuraavana päivänä ajourat puhtaita. Urien ulkopuolella jäätä ja lunta.

        Suolaa ei tarvita, auraus riittää tasaisella ja hiemma ylämäissä. Ongelma on, ettei teitä ehditä auraamaan, joten hätävarana heitellään suolaa edellisenä iltana, jos on ennustettu lumisadetta tai jäätä. Sitten on liukasta JA huono näkyvyys. Mutta tie puhdistuu ehkä hieman nopeammin kuin ilman suolaa. Ei hyvä.


      • ei-suolaa

        Harjaus poistaa lumen kuin lumen. Auraus harjaus.


    • ruostevauriot

      onhan sr hyvä asia kun teitä suolataan niin meille ajoneuvoasentajille ja katsastajille tulee enemmän töitä ;)

    • vitsipalstatääon

      :D:D Autoa ei tarttis enää pestä jos kaikki käyttäis kitkoja. Alkaako mennä nää jutut jo vähän yli? Ja meinaatko että destian suolaukot lopettaa sen paskan kylvämisen jos kaikki vaihtaa kitkoihin?
      Vastaus on ei.

    • kakkapyllykakkonen

      Ymmärsinköhän oikein, kitkarenkaat ovat niin hyvät että niillä voi ajella vaikka peilijäällä, siis suolaa ei tarvita? Miten näin voi olla, kun peilijäällä ei nastatkaan paljoa auta, kuinka pelkkä kumi voi pitää niin paljon paremmin että suolaa ei tarvita? Onko aloittaja vähän idiootti?

      • Itseasiassa kitkarengas on parhaimmillaan lumisella tiellä, mutta jäisellä tiellä melko kehnot.


    • Hakkaapäälle

      Jos teillä ei olisi niitä liukurenkailla varustettuja autoja, ei suolausta tarvitsisi lainkaan. Nastarenkaat eivät tarvi suolausta.

      • kolme_pelleä

        Ei kitkarenkaatkaan tarvitse suolausta. Miksi renkaita pitää suolata?


    • NastaMulkku

      Ai niin kitkapellet on gay-homo. Mutta asiaan suolaa laitetaan sen takia kun kitkapellet eivät pysy tiellä... ollaan ojassa ja katollaan milloin missäkin. Parhaillaan ei päästä edes parkkipaikalta poissa.

    • Mitä-ihmettä

      Miksi kiität nastamiehiä suolamössöstä. Kiitä teiden ylläpitoa jotka kylvävät sen suolan.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ensi viikolla tapahtuu?

      Mitä toivot, että ensi viikolla tapahtuu?
      Ikävä
      97
      4337
    2. Olen miettinyt kauan

      miten reagoisin, kun näen sinut taas. Ehkä ladannut tuohon hetkeen liikaa odotuksia. Ja sitten kun lopulta olit siinä, h
      Ikävä
      44
      4284
    3. Oletko varattu minulle?

      Mieheltä kysyn.
      Ikävä
      142
      4178
    4. Archie ja Iida ero.

      Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      146
      2904
    5. Vanhempi mies

      Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa
      Ikävä
      28
      2292
    6. Olen levoton takiasi

      Enkä saa itseäni rauhoittumaan
      Ikävä
      158
      2174
    7. Ostiko maailma sinut minulta?

      Kun et enää resonoi kuin ennen. Kun et enää ihmetellen katso ympärillesi ja pohdi mitä mäen takana on? Ymmärrän ja tue
      Ikävä
      20
      2088
    8. On niin paha olla

      Tarviin jotain jolla turruttaa... Kuka voi auttaa.
      Ikävä
      40
      1749
    9. Älä stressaa. Rakastan sua

      Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
      Ikävä
      73
      1350
    10. Minna Kuukka joutui jekuttamaan ovelasti TTK:n takia - Tästä oli kyse - Tunnustaa: "No joo, joo..."

      Symppis Minna Kuukka! Minna on kyllä erinomainen valinta Tanssii Tähtien Kanssa -oppilaaksi - vai mitä mieltä olet? To
      Tanssii tähtien kanssa
      26
      1165
    Aihe