Voi hyvän tähden että täällä jaksetaan märehtiä sitä että onko abortti oikein vai väärin. Vaikka kuinka olis vakaumuksia ja mielipiteitä, niin ne voi yhtäkkiä muuttua suuntaan jos toiseenkin siinä vaiheessa kun ei-toivottu raskaus on tosiasia.
Nyt turpa kiinni kaikki fanaatikot. Keskittykää omaan elämäänne. Jättäkää tilaa faktoista keskustelemiselle!
Nyt turpa kiinni kaikki fanaatikot. Keskittykää omaan elämäänne. Jättäkää tilaa faktoista keskustelemiselle!
Vastaukset 9
Vanhimmat
TE OOTTE TYHMII
kaikki oppisivat, mutta katotaan vaan, niin kohta on taas 10 lasta ulos työntänyt vanha akka naputtamassa jotakin päinvastaista !
Tällä palstalla ei tarvitse syytellä ketään, asia on HYVIN henkilökohtainen !
En siis tarkoita, etteikö ihminen, joka vastustaa aborttia vaikka mikä olisi, olisi ihminen siinä missä me muutkin, mutta kyllä syyttelyt ja haukkumiset tällä palstalla on LOPUTTAVA !!
Abortti on aina hyvin henkilökohtainen asia, johon päädytään kuka mistäkin syystä. Onneksi elämme yhteiskunnassa, jossa on vapaa oikeus päättää abortista. Harva ryntää lääkäriin hakemaan keskeytystä ilman perusteita. Ja vaikka syynä olisikin vain ehkäisyn unohtaminen (=ns. oma hölmöys) niin mielestäni sekin on parempi, kuin huolehtia pakosta lapsesta jota ei koskaan olisi halunnutkaan.
enkä muuta nyt sanokaan.
Mitä keskusteltavaa faktoissa on? Onko tosiaankin hyödyllistä käydä keskustelua sellaisista suhteellisen varmoina pidetyistä asioista kuin painovoiman vallitseminen tai vaikka se, että abortin tekeminen tai sen tekemättä jättäminen on mutkikas ja vaikea kysymys.
Jos koitamme pitäytyä faktoissa ja jättää mielipiteet sivuun, emme lopulta voi puhua mistään.
Sen sijaan syyllistäminen ja moralisointi on asiatonta. Eiköhän etenkin ne, jotka joutuvat aborttia henkilökohtaisena asianaan miettimään, toimi parhaan mahdollisen harkintansa mukaan. Siinä ei tuomitsemiset auta. Moni nainen joka harkitsee aborttia tai on sellaisen tehnyt, päätyy pohdiskelemaan, että onko sittenkin tuottanut tai tuottamassa ihmiselle kuolemaa. Siinä tietenkin faktat auttaisivat, jos niitä olisi. Mutta kuka meistä pystyy kiistatta sanomaan esimerkiksi sen, mistä ihmisyys alkaa? Monet aborttiin liittyvistä asioista eivät nykytietämyksen valossa ole faktaluontoisia, mutta silti ne ovat tärkeitä.
Nähdäkseni viisainta tässäkin asiassa on tukea kutakin tekemään oma päätöksensä, pohtimaan sen seurauksia ja olemaan tukena silloinkin, jos päätöksen tehnyt huomaakin katuvansa.
Faktoista vielä sen verran, että tietenkin aborttiin liittyy paljon faktaluontoista tietoa alkaen vaikkapa sen yleisyyttää kuvaavista tilastoista. Sekin on todennäköisesti tärkeää ja arvokasta. Mutta mitä keinoja meillä tavallisilla tallaajilla on niistä keskustella? Meidän pitää vain hyväksyä ne, ellei ole erityistä syytä epäilyyn.
kerrankin täälä on asiallista tekstiä.fanaatikot vois siirtyä tonne uskonto puolelle kiihkoileen.abortti on muuten sen naisen oma asia joka on raskaaks tullu muut pitäköön suunsa kiinni.
henkilökohtainen asia se on, ei Oma asia... sellainen on OMA asia johon ei liity muita kuin oma itse pelkästään VAIN itse!!
Mielipideasiat on ainoita joista kannattaa kiistellä. :)
En tiennytkään että tää palsta on kiistelyä varten. Luulin että tää on paikka, jossa ihmiset voi keskustella kokemuksita ja hakea apua, varsinkin asioissa jotka on niin vaikeita ja kipeitä, ettei niistä uskalla aína puhua kuin kasvottomana ventovieraiden ihmisten kanssa.