Tuotantokustannukset alas

uusikoitos

Kilpailukykyä voidaan parantaa vain tuotanokustannuksia alentamalla. Siihen kuuluu palkan ohella kaikki muukin. Yksi suuri erä on sos-maksut joista yritykset ja yksityiset yrittäjät maksavat pääosan. Muihin maihin verraten Suomessa työn hintaan vaikuttaa sos-kulut paljon enemmän. Siksi pitäisi jo vihdoin lopettaa työeläkeleikki ja siirtyä pelkkään kansaneläkkeeseen. Nythän eläkerahat ovat keinottelussa tuhoamassa tuotannon kannattavuutta.
Lisäksi eläkemaksut ovat lopulta palkansaajien ja jopa palkattomien maksettavina ostosten kautta. Se rankaisee älyttömästi pienituloisia.Kun vielä pystytään lopettamaan vahingolliset tuet yrityksille ja turhan porukan elämän rahoittaminen niin luule että kustannukset laskevat helposti puoleen nykyisistä monella työpaikalla. Etenkin teollisuudessa ja maa- ja metsäpuolella on näin.
Ympäristöverot jotka eivät auta mitään ympäristön suhteen,pitää poistaa. Samoin alvi. Sitävastoin pitää alkutuotannossa vähentää verpoastetta joka nyt on kuin miljonääriveroa luokaltaan. Kunnon progressio luo valtiolle puolet lisää tuloja joita nyt ei rikkailta oteta lainkaan.
Voidaan siirtyä yhtenäiseen progressiiviseen verotukseen kaikiien suhteen. Se luo yrittämisen mahdollisuudet ja uuden työllisyyden ilmapiirin nykyuisen näivettymisen sijaan. Turha enää matkia onnettomia talousasiantuntijoita.

4

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tasapuolista

      Jos meiltä ei kerättäisi työeläkemaksuja pakkoverotuksena niin moni perhe
      voisi hankkia oman asunnon ja ehkä jäisi säästöjäkin niistä rahoista jotka nyt
      menee työeläkeyhtiöille eikä maksaja välttämättä pääse koskaan noista
      maksamistaan eläkkeistä nauttimaan, varsinkaan nyt kun eläkeikä nostetaan
      niin ylös että eläkkeensaaja kuolee samoihon aikoihin kun eläkkeen saisi.

      Tämä säästäisi myös yhteiskunnan menoja esim, asumistuen alennuksina.

      Meillä vaaditaan eläkekattoa ja se toteutuisi helposti kun kela maksaisi
      eläkkeet, kaikille saman,1500e riittäsi hyvin.

      Progressiivinen verotus,ja kaikki tulot viivan alle,

      Ylisuuret palkat pois.

      • rahatloppu

        Kansaneläkkeeksi kyllä riittää nykyinen 750e. Suurituloisille se ei ole mikään ongelma. Hehän pystyvät säästämään suurista palkoista ja sijoittamaan rahat kasvamaan korkoa ,toisinkuin vakuutusyhtiöissä joissa se kuluttajilta varastettu eläkemaksu on teillä tietämättömillä. Parempi oli että kansaneläkettäkin maksettaisiin tarpeen mukaan.


      • kohtuullinentulo

        Eläkeelläkään ei pärjää noin pienellä tulolla ellei ole omaa asuntoa,
        tarkoitushan on ettei muita tukiaisia tarvita,
        siksi tuo IPU,n tavoite perustulosta olisi hyvä asia.


      • jeeess

        Kaikki perustulolle laiskottelemaan yrittäjie tavoin. Ja maa pelastuu.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      252
      16645
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5361
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2544
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2002
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1741
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      972
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      936
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      842
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      40
      840
    Aihe