Huolestunko turhaan?

keia

Rv 18 2. Pitäisikö tuntea jo selkeitä liikkeitä? Huolestuttaa kun en paljoa ole mitään tuntenut, aikaisemmin hyvin vähän (ja niitäkään en voi ihan varmasti liikkeiksi sanoa) ja nyt ei mitään. Vatsakin on kasvanut mielestäni todella vähän. Muutenkin sitä on vaikea huomata, en ollut alunperin mitenkään lihava, mutta en kyllä mitään pyykkilautavatsaakaan omistanut. Alussa laihduin muutaman kilon oksentelun takia, nyt suunnilleen samassa painossa kuin ennen raskautta. Rinnat eivät ole arat enää. Joka päivä tulee kuitenkin (ilmeisesti) harjoitussupistuksia, maha kovettuu hetkeksi toiselta puolelta. Viimeisin ultra oli 29.12. ja kaikki oli ok. Neuvola oli 14.1. ja siellä kuului sydänäänet. Huoli on silti, että kaikki ei olekaan ok. Oikeastaan tämä sama huoli tullut joka kerta kun ultrasta on mielestäni kauan, ja seuraavaan ultraankin on aikaa vielä melkein kaksi viikkoa.. Miten muilla mennyt ja kannattaako tässä nyt panikoida?

5

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Mxmxm

      Turha tuossa vaiheessa raskautta on panikoida. Vauva saattaa katsoa selkää päin, jolloin potkut tuskin tuntuu noilla viikoilla.

    • normaaliaon

      Minä tunsin noilla viikoilla ihan ekat liikkeet ja n. rv 25 alkaen vasta päivittäin selviä liikkeitä.

    • Vastam

      Itse tunsin ensimmäiset hyvin hennot hipaisut viikolla 20, eikä tuntunut säännöllisesti eikä edes päivityäin. Rv 25 aloin vasta tuntea kunnolla ja päivittäin. En usko, että mitäön syytä huoleen on!!!

    • sissisiivooja

      Ekaa oottelen ja liikkeitä on tuntunut jo vk 15 mutta niissä kun ei oo oikein mitään logiikkaa vaan tulevat sieltä täältä kun kaveri varmaan tanssii jotain polkkaa... Mulla ei ole ollu mitään pahoinvointia eikä muuta ns "raskaus" oireita ja se aiheutti vainoharhaa että voiko nyt olla oikeesti? Mahakin alkanu kasvaa oikeastaan vasta nyt rv22 Kaksi ultraa nyt käyty ja todettu että kyllä kaikki on kuten pitää. Nuo liikkeet vaan ovat kovin yksilöllisiä ja saattavat tulla niin eri paikoista että ei kannata sressata, käyppä vaikka lenkillä ja asetu sitten selällesi sohvalle, meillä ainakin alkaa silloin mahassa tapahtua.

    • Enhuolestuisi

      Ei noilla viikoilla kannata huolestua. Itse aloin tuntea esikosta liikkeitä rv 22-23 aikoihin. Etuseinässä istukka oli mulla ja oli kuin vaimennusmatto. Nyt odottelen toista viikoilla 16 ja en edes odottele mitään liikkeitä tuntevani ainakaan ennen rv 20, taas etuseinäistukan sain.

      Toki huoli on inhottavaa kantaa joten jos varmuutta haluat niin voithan neuvolaan soittaa ja käydä vaikka kuuntelemassa sydänäänet.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.

      KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!
      Maailman menoa
      91
      11896
    2. Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.

      IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla
      Maailman menoa
      106
      9020
    3. Kovan viikon ilta pitäisi lakkauttaa

      Käytännössä pelkkää SDP:lle ilkkumista koko ohjelma veronmaksajien kustannuksella.
      Maailman menoa
      109
      4907
    4. Pakoputkipörisijä syttyi tuleen kesken ajon

      Kyydissä oli 7 henkilöä, mutta hyvä onni matkassa epäonnistuneesta käyttövoimavalinnasta huolimatta, eikä kukaan loukka
      Maailman menoa
      36
      4125
    5. Tänään torille

      Tänään kuulema torilla tapahtuu klo.20. Tulkaaha paikalle kattoon.
      Hyrynsalmi
      100
      4124
    6. Kalja-Kristus Kutsuu Luokseen

      Nyt on Oikea Hetki Ottaa Ryppyys Vastaan! Lue Pelastusryyppy ja tee Promillista elämäsi Herra! Pelastusryyppy on teksti
      Maailman menoa
      6
      3906
    7. Borat ärhäkkänä, syyttelee kokoomusta vilpin suojelusta

      Hänen mukaansa kokoomus seuraa ”toimettomana vierestä, kun vilpilliset firmat vievät urakat rehellisten nenän edestä”, j
      Maailman menoa
      11
      3699
    8. Yksi kuoli kolarissa Outokummussa

      -toisen auton kuljettajaa epäillään rattijuopumuksesta. Toisen auton kyydissä oli kuljettajan lisäksi neljä ihmistä. Hei
      Outokumpu
      69
      3556
    9. Persut on SYYLLISIÄ KAIKKEEN NEGATIIVISEEN SUOMESSA

      , ne haluaa neuvostoliiton putinin kanssa takaisin, shit voi valvoa kaikkea ja kaikkia, no tietty makeeta mannaa itselle
      Perussuomalaiset
      27
      3543
    10. Sdp on esittänyt maatalous- ja yritystuista leikkaamista

      Joihin menee 10 miljardia euroa vuosittain. Minkä vuoksi äärioikeisto änkyttää jostain vuodesta 2026, kun ei demareiden
      Maailman menoa
      8
      3513
    Aihe