päihteitä käyttävän äidin lapsi aikuisena

Olen viimeaikoina pohtinut, että millaisia ongelmia aikuisiällä olisi syytä ottaa huomioon, jos on saanut alkunsa alkoholisti/sekakäyttäjän lapsena. Oletetaan, ettei lapsi ole kuitenkaan kasvanut äitinsä luona.
Mistä tietoa voisi ylipäätään hakea. Vaurioista ja vaaroista sinänsä on tiedoitettu,mutta miten aikuisena ovat pärjänneet ja miten esim. kumppanin tulisi suhtautua ja tietää.
8223
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

työnnä löylykauha perceeseesi

Äänestä

Mulla ainakin on ollut ongelmia, kun puolisona on tämmöinen. Liekö fas vai mikä. Viina maistuu hänelle ja jotenkin sosiaaliset suhteet on vaikeita.. Empatiakyky puutteellinen ja olettaa, että mun pitäis jotenkin hyvittää kaikki, mitä vaille hän on jäänyt.. Siis oli myös turvaton lapsuus. Menee aina sen taakse, käyttää kaikkeen tekosyynä.. Ei oikein osaa vastata rakkauteen ja hyvyyteen samalla tavalla.. Imee kaikkea jotenkin ahnaasti, nälkäisenä, mutta kyky vastavuoroisuuteen puuttuu.
Mutta kaikki ihmiset on yksilöitä ja monen sikiönä päihdealtistukselle joutuneen elämähän sujuu suht hyvin, osalla ei oikein mitenkään.. Riippuen mitkä "kyvyt" on pahiten vaurioituneet..

Äänestä
  • FAS-lapsi voi syntyä syntyy jo kohtalaisen lievän, mutta jatkuvan päivittäisen äidin alkoholin käytön seurauksena odotusaikana, mutta FAS-lapsi ei ole millään tavoin vielä vaurioitunut siinä määrin, etteikö hänestä tulisi suhteellisen terve ja elämäniloinen ihminen lapsena ja tulevaisuudessa.

    Näissä asioissa on kaikki syyttely turhaa, joka vain pahentaa tilannetta.

    Odottavan äidin olisi kuitenkin keinolla millä tahansa vaikkapa paikkakuntansa terveydenhuollon ammattilaisten kanssa keskustellen pyrkiä laittamaan alkoholinkäyttönsä (ja muu mahdollinen päihteiden käyttö) nollille.

    Äänestä

  • "Empatiakyky puutteellinen ja olettaa, että mun pitäis jotenkin hyvittää kaikki, mitä vaille hän on jäänyt.. Siis oli myös turvaton lapsuus. Menee aina sen taakse, käyttää kaikkeen tekosyynä."

    Alkoholismin vaikutukset esimerkiksi psyykeeseen (jätetään hetkeksi pois fysiologiset vauriot) ovat ennalta arvaamattoman suuria.

    Tyypillisin ongelma psyykkisille tekijöille aiheutuvasta ongelmasta on alkoholin vaatima henkinen energiankulutus silloinkin, jos on raittiita jaksoja.

    Hyvin usein alkoholisti miettii kuumeisesti tilannetta, jossa hän voisi juoda seuraavan kerran.

    On aivan selvää, että tällaisessa tilanteessa esimerkiksi tunne-elämä latistuu, töistä ei useinkaan tulee mitään tai ne hoidetaan rimaa vahvasti alittaen, josta tulee tietysti työnantajan kanssa suuria vaikeuksia.

    Tässä vain pari esimerkkiä, joita on satoja enemmän.

    Äänestä

  • Päihdelääkäri2 kirjoitti:

    FAS-lapsi voi syntyä syntyy jo kohtalaisen lievän, mutta jatkuvan päivittäisen äidin alkoholin käytön seurauksena odotusaikana, mutta FAS-lapsi ei ole millään tavoin vielä vaurioitunut siinä määrin, etteikö hänestä tulisi suhteellisen terve ja elämäniloinen ihminen lapsena ja tulevaisuudessa.

    Näissä asioissa on kaikki syyttely turhaa, joka vain pahentaa tilannetta.

    Odottavan äidin olisi kuitenkin keinolla millä tahansa vaikkapa paikkakuntansa terveydenhuollon ammattilaisten kanssa keskustellen pyrkiä laittamaan alkoholinkäyttönsä (ja muu mahdollinen päihteiden käyttö) nollille.

    Mutta onhan noissa artikkeleissa koskien alkoholin aiheuttamia sikiövaurioita mainintoja mm. oppimisvaikeuksista, keskittymisvaikeuksista, ongelmista sosiaalisissa suhteissa jne. Että voi niitäkin olla. Mun puolisolla lisäksi taakkana väkivaltainen lapsuus ja oma alkoholikäyttö, mitkä on lisännyt ongelmia. Anyway huonot eväät elämään ja itse tehdyt huonot valinnat aikuisena. Mistä mikin sitten johtuu. P*ska kasaatuu samoille. Itselläkin ikävä lapsuus...Arkuus ja muu herättänyt muissa halun "nokkia" ja mitä useampia ikäviä kokemuksia kertyy, sitä omituisempi ja arempi olen, ja herätän halun "kiusata". Aina arvottomammaksi tunnen itseni ja suostun tilanteisiin ja ihmissuhteisiin, joihin kukaan järkevä ei koskaan suostuisi. Mulle sopiva rooli olis Kailakse runon rampa poika pallokentän laidalla.. Kattelisin sivusta toisten ihmissuhteita elämää ja tietäisin koko ajan sen, että itse en niihin pysty.. Se olis tietysti haikeaa, mutta helpompaa kuin tämä ihmissuhdep*ska.

    Äänestä

Saa olla hyvin alkukantainen ihminen ja idiootti jos tietoisesti aiheuttaa itselleen 3 kertaisen mahdollisuuden sairastua syöpään.Pilata yhteiskuntaa oman humaltumisen aiheuettamilla kuluilla.Lopettakaa kaikki se jatkuva viinan lipitys niin alkaa ne verotkin pikkuhiljaa laskea.Että ihmiset osaavat olla tyhmiä.Aina on pakko saada sitä ETYYLIALKOHOLIA,Elikkä toisin sanoen syöpää,Maksasairauksia,Aivongelmien aiheuttajaa.Mikä siinä on niin vaikeaa olla vain ottamatta sitä laatikkoa olutta? Haloo ihan tosi. Sama asia kun tökkisit itseäsi pienellä puukolla aina viikonloppuisin.Kyllä sivistyneen länsimaalaisen tulisi tiedostaa riskit ja osattava nauttia alkoholia keski-eurooppalaisella tavalla,Eli muutama vain viikonloppuisin.
Oma kantani tähän on se että ketään humaltunutta ei saisi auttaa millään tavalla.Säästyisi valtavat määrät euroja vuodessa.Näin ollen saataisiin tasokkaampaa hoitoa vanhainkoteihin ja sairaaloihin.Ainiin ja tiesittekö että poliisilla lähes kaikki keikat liittyy jollain tavalla alkoholiin? Aina sama juttu,Joku riehuu humalassa,On sammunut tai lähtee ajamaan päissään autolla.Sillä välin tulipaloon joutunut lapsiperhe jää toiselle sijalle.Tälläisestä humalapölhöylystä tulisi lyödä jumalattoman iso sakko Viranomaisjärjestelmän häiriköinnistä.Naurettavaa touhua ja tämän kaiken aiheuttaa aikuiset ihmiset.Herätkää nyt jumankauta sieltä utopisesta räkis kuplasta.

Äänestä
  • Hei Muutama, Kun olet vapaa alkoholin orjuudesta, niin olet varmaan vapaa myös muista sairauksia aiheuttavista paheista, kuten ylensyönnistä, lääkkeitten turhakäytöstä, tupakoinnista ym. Jos näin on niin onnittelut, sinulla on todella varaa torua muita. Kaltaisiaisi vaan on tosi vähän, minä tunnen yhden ihmisen, joka on normaalipainoinen, ulkoilee riittävästi, ei tupakoi, ei käytä alkoholia eikä lääkkeitä ja on tasapainoinen, fiksu ihminen. Ihailen häntä. Itsekin olen ollut sellainen 40 vuotta. Vanhemmiten elämän kolhujen myötä olen antanut periksi ja lipittelen alkoholia ahdistukseen ja toki iloonkin. Muita paheita ei vielä ole. Joskus tekisi meili lyödä lössiksi, mennä keskustan pulsareiden joukkoo kaljapullon kanssa, filosofoida ja parantaa maailmaa. Toistaiseksi olen vielä erittäin stressaavassa hommassa raatanut ja vain vähän lipsunut täydellisyydestäni juopottelun myötä. Muita en ole tuominnut milloinkaan. Sairaudet tulevat myös terveesti eläviin.

    Äänestä

Hyvä muutama, odotan kommenttiaasi! Aihe on kiinnostava. Kiitos etukäteen!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


eksit kirjoitti:

Olen viimeaikoina pohtinut, että millaisia ongelmia aikuisiällä olisi syytä ottaa huomioon, jos on saanut alkunsa alkoholisti/sekakäyttäjän lapsena. Oletetaan, ettei lapsi ole kuitenkaan kasvanut äitinsä luona.
Mistä tietoa voisi ylipäätään hakea. Vaurioista ja vaaroista sinänsä on tiedoitettu,mutta miten aikuisena ovat pärjänneet ja miten esim. kumppanin tulisi suhtautua ja tietää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu