Uusi emolevy on tämä http://www.jimms.fi/tuote/GA-78LMT-USB3
Uusi kotelo on tämä http://www.jimms.fi/tuote/CASE-2001MB
Prossun tuuletin siis huutaa, prossu itse on AMD Phenom II X4 965 black edition ja cooler on AVC 80x80x30mm.
Koneeseen on asennettu EasyTuner josta voi säädellä tuulettimen nopeutta "SmartFan" -kohdasta, olen valinnut mm. disable, tai advanced jolloin olen itse säätänyt nopeuden, mutta aina se vaan huutaa. Välillä hiljenee mutta suurimman osan ajasta pitää ääntä.
Olen lukenut että esim. päivittämällä koneeseen BIOS F4:n joku oli saanut hurinan loppumaan, mutta kun minulla windows 8.1 sanoo että "This app ei voida asentaa sinun PC" jotaki tuohon suuntaan. Miten vois korjata vai voiko edes?
Prossun tuuletin huutaa uudessa emolevyssä
7
90
Vastaukset
- Huudankohtailosta
Ja huomasinpa että en ihan oikeaan osastoon tätä viestiä kirjoitanut... :P
- pcmuseo
Paljonko tuo jäähdytin on suunniteltu jäähdyttämään?
http://www.avc.com.tw/product_detail.asp?id=31
Löyty koko 80 x 80 x 55, joka on tarkoitettu 65W prossulle Eli olisiko tuo cooleri liian pieni?
Vaikka coolermaster tx3 tilalle?
t:p - 0192837465
Tuosta emolevystä on monta eri revisiota? Mikä niistä sinulla on? Ainakin näin nopsaan katsottuna revisiot 5.0 ja 6.0 ovat identtisen näköiset, mutta niiden BIOS-versioiden listaukset (ja siten varmastikin myös BIOSit) ovat erilaiset.
BIOSin päivittämisen kanssa kokeile tehdä niin, että laita sen lataamasi paketin sisällä oleva BIOS-tiedosto (esim 78LTUB34.F4) vaikka muistitikulle, buuttaa kone ja mene BIOSiin ja etsi sieltä BIOSin päivitystoiminto. Sitten tarjoat sille sen tikulle laittamasi tiedoston. BIOSin päivittäminen on varmempaa tuolla tavoin kuin Windowsista käsin, ei olisi ensimmäinen kerta kun joku virustorjuntaohjelma tmv häiritsee prosessia ja rikkoo BIOSin, sitten saattaakin olla isompi savotta edessä. Pahimmassa tapauksessa emolevy menee vaihtoon. - sdddddddsd
Juu elikkäs minulla on rev 6.0, kokeilin muistaakseni usb-tikun kautta mutta ei ruennut pelittämään. Pitää kokeilla uudestaan, varmaankin ensiksi on järkevää ottaa varmuuskopio nykyisestä biosista(?)
- dfkjdfkjsdkfjsdf
Ja vielä semmoinen kysymys, tälle emolevylle on Gigabyten sivuilla tarjolla pelkästään F1 ja F2 bios-päivitykset, kun taas rev 5.0:lle on tarjolla tuo F4, mitä haittaa/seuraamuksia on jos päivittää tuon F4 joka ei varsinaisesti kuulu minun emolevylleni? Vai pystyykö edes päivittämään?
- pekkaperskales
Voi olla että kaikki äänet ja toiminnot loppuu jos kaikenkarvaista koneellesi tunget.
- tahnat
Onko tahnat varmasti ok ? Anturit yrittää vimmatusti jäähdyttää ja tuuletin huutaa, mutta ei siirru lämpö.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti25216645Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235361- 1152544
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152002Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361741Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111972- 59936
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28842Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?40840