Ketkä historian merkkihenkilöt ovat olleet kovia ryyppäämään tai täysiä alkoholisteja? Pistäkääs esimerkkejä.
Aloitetaan vaikka Aleksanteri Suurella. Aleksanteri piti usein suuria ryyppäjäisiä ja kerran juovuspäissään tappoi ystävänsä Cleituksen, joka oli pelastanut Aleksanterin hengen. Juomingeissa pidettiin myös juomakilpailuja, joiden voittajat usein kuolivat ryyppäyksen seurauksena.
On esitetty, että Aleksanterin juopottelun takana olisi olleet ylivaativat vanhemmat. Aleksanterin äiti esim. väitti, että Aleksanterin todellinen isä oli jumala ja tämä ajoi Aleksanteria maailmanvalloittajaksi.
Joidenkin mukaan Aleksanterin aikainen kuolema olisi alkoholiperäinen.
Historialliset juopot
10
103
Vastaukset
- Bror-Erik
Esimerkiksi Winston Churstill oli aika viskisieppo koko ww2:n ajan.Ilmankos hävisikin
vaalit pian sodan jälkeen Britanniassa! Ögödei, Tshingis-kaanin poika oli kova ottamaan huikkaa. Mongolien hyökkäys oli edennyt jo pitkälle Eurooppaan, kun Ögödeillä tilttasi viinin takia ja armeijat joutuivat kääntymään takaisin valitsemaan uutta päällikköä. Sanotaan, että jos Ögödei ei olisi juonut itseään kuoliaaksi hän olisi valloittanut Euroopan ja historia olisi vallan toisennäköinen. Mene tiedä.
- JalmariSahti
Robert Ley.
- oiuytr
Kaikkein kovin päänsä sekoittaja on tällä palstalla kirjoitteleva homoeroottinen kumipää, joka näkee tarkkispoikia ja muita pikku-ukkoja joka paikassa. Tosin tämä sankari on lääkkeiden ja omatekoisen kiljun sekakäyttäjä, ei edes kunnon juoppo.
- Telajärvi
Luulen, että teistä kumpaakaan ei lasketa kuuluvaksi "historian merkkihenkilöihin". Tuskin pitäjän- tai edes oman sukuhistoriannekaan.
- tkiiiii
Modernin Turkin perustaja Mustafa Kemal Ataturk oli alkkis ja kuoli maksasairauteen. Monet ottomaanihallitsijat olivat myös alkkiksia pahimpana ehkä sulttaani Selim II, lisänimeltään "Juoppo".
- niiiniiiin
Aleksanteri oli homo ja ongelmat tulivat siitä.
- Aleksandersuuri
Aleksanteri Suuri oli biseksuaali. Hän oli naimisissa.
Saattaa olla, että alkoholin suurkäytöllä oli osuutta varhaiseen kuolemaan. - Voihanvitjat
Aleksandersuuri kirjoitti:
Aleksanteri Suuri oli biseksuaali. Hän oli naimisissa.
Saattaa olla, että alkoholin suurkäytöllä oli osuutta varhaiseen kuolemaan.Sikäli jos joku ei vielä tietänyt niin Aleksanterin armeija raiskasi antautujat julkisesti.Jos kuolemaa pelkäsi niin tiedossa oli jotain mitä antautuva ei sitä tehdessään käsittänyt,epäonnekseen.
- Tiberius_
oli pedofiili joka hallitsii Roomaa Caprin saarelta . Hänen kuoltuaan hajoittivat saaren asukkaat hänen palatsinsa ja työnsivät mereen. Ruotsalainen lääkäri Aksel Munthe rakensi raunioille asunnon joka on museona tänä päivänä .
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1101104
Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait82824Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?
Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede18649Tuleeko Martinasta rouva Muhis
Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat264616- 76590
- 104574
- 54547
- 26522
Oletko miettinyt sitä
Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.49513- 47437