Entinen esso,nykyinen mikä lienee sti aijotaan lopettaa joidenkin ympäristö määräyksien mukaan.Paras,ei voida enää puhua huoltoasemasta,mutta palvelu on parhaasta päästä.Voisiko joku osaava järjestää jonkun adressin keräämään nimiä paikan säilyttämiseksi.Monen ihmisen kohtaamispaikka,jos se katoaa,lisää kotona istuvia yksinäisiä ihmisiä."ABC ovat niin kaukana"
Nyt täytyy ryhtyä taistelamaan typeriä viherpiipertäjien pelleilyä vastaan paikan pitää säilyä,meitä ihmisiä varten.Suomesta on jo tapettu kaikki pienet huoltoasemat vuosien varrella älyttömien määräyksien nojalla.Paikan pitää säilyä.
Messukylän.
10
454
Vastaukset
- Ajattelepa-ite
Ei sitä paikkaa kuule sillä säilytetä, että ympäristö pilataan. Ympäristön pilaamisella on peruuttamattomat seuraukset, sen riski on minimoitava.
Jakeluasema on vanhentunut ja st1 ei ole halunnut uusia asemaa määräysten vaatimalle tasolle. St haki 2012 ympäristölupaa vanhentuneelle määräysten vastaiselle jakeluasemalle ja lupaa ei myönnetty St1 valitti oikeusasteisiin ja korkein hallinto-oikeus antoi aseman lopettamiselle sinetin, koska jakeluaema ei vastaa määräyksiä ja st1 ei ole halunnut uusia asemaa vastaamaan ympäristömääräyksiä.
Yllätys yllätys nyt kun asia on jo saanut sinetin, niin st1 haluaisi uudistaa aseman..
Muutaman juoruämmämiehen koontumistarve tai st1:n bisnes ei mene ympäristön ja asukkaiden edun edelle.
77 Ympäristölupahakemus, ST1 Oy:n jakeluasematoiminta, Messukylänkatu 27
http://ktweb.tampere.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/pk_asil.htm? elin=YRJA&pvm=22.5.2012 16:00&lista=0
78 Lausunto korkeimmalle hallinto-oikeudelle Vaasan hallinto-oikeuden päätöstä koskevasta valituksesta, jakeluasema, St1 Oy, Messukylänkatu 27
http://ktweb.tampere.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/pk_asil.htm? elin=YRJA&pvm=20.5.2014 16:00&lista=0
18 Korkeimman hallinto-oikeuden päätös ja toiminnan lopettaminen, St1 Oy:n jakeluasema, Messukylä
http://ktweb.tampere.fi/ktwebbin/dbisa.dll/ktwebscr/pk_asil.htm? elin=YRJA&pvm=3.2.2015 16:00&lista=0- xman73
"Ei sitä paikkaa kuule sillä säilytetä, että ympäristö pilataan. Ympäristön pilaamisella on peruuttamattomat seuraukset, sen riski on minimoitava."
Loistavaa retoriikkaa, kiitos.
"Muutaman juoruämmämiehen koontumistarve tai st1:n bisnes ei mene ympäristön ja asukkaiden edun edelle."
Onko sinulla jotain faktaa esittää, että ko. jakeluasema olisi ympäristöä pilannut ? Mikä asukkaiden etu? Ympäristön etu?
- Anonyymi
Erittäin suuri virhe oli mennä lopettamaan Messukylän Esso. Se oli niitä viimeisä idyllisiä, vanhan hyvän ajan bensiiniasemia, joissa oli viihtyisä tunnelma ja ystävällinen palvelu. Heillä palvelualtis hymy oli aitoa, eikä missään firman koulutuspäivillä opetettua väkinäistä naaman vääntöä. Minulla olikin tapana ajella sitä kautta töihin ja nauttia aamukahvit siellä. Kahvi oli hyvää ja tuoretta sekä sämpylät runsailla täytteillä ja kohtuuhintaisiakin vielä. Mutta näin karsitaan ihmisten viihtyvyyttä ja muutataan Tampere pikkuhiljaa "Helsingiksi", jossa Dannyn sanoin : "Kaikilla on kiire, harva täällä hymyilee, Ihmiset ei tunne edes naapuriaan.."
Mutta ikävä todeta, ettei Messukylän "keidasta" autoilijalla enää ole..- Anonyymi
Tyhjillään on ollut jo kauan. Koska puretaan ja kerrostalo tilalle nousee?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tyhjillään on ollut jo kauan. Koska puretaan ja kerrostalo tilalle nousee?
Viherlinjan mukaan siihen rakennetaan pilvenpiirtäjä. Ratikalla pääsee kaikkialle vaikka pysäkkiä ei ole.
- Anonyymi
Odotas kun rakentavat ratikan messukyläntielle. Alkaa taloja nouseen.
- Anonyymi
Ei oo sellaista tulossa. Seuraavat miljardit pisteään kiinni lentokentän suuntaan ja Kangasalan suuntaan. Jos Ylöjärvi maksaa 500 miljoonaa niin pääsevät mukaan maksumieheksi. Anteeksi henkilöksi.
- Anonyymi
Rakennuksen purku on alkanut
- Anonyymi00009
Nyt on suunniteilla jo uusia kerrosstaloja
- Anonyymi00010
Matujen uusia asuntoja 🤣🤣🤣mukava asuinympäristö
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163365Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3803101Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o772928Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362779Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582278- 491939
- 901862
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141809Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181799- 571689