Mitä mun kannattais tehä?

murehtija

Moi! Oon 15-vuotias poika ja kärsinyt finneistä 1-luokasta lähtien. Välillä tilanne paranee hieman, mutta sen jälkeen se pahenee uudestaan-finnit tulevat samaan paikkaan parin kk. välein. Akneksi tätä ei voi sanoa, koska kasvoissa finnejä ei ole kerralla niin paljoa.
Ongelmana on myös mustapäät ja todella nopeasti rasvoittuva iho, aamulla pestyt kasvot ovat jo ennen puolta päivää kiiltävät ja nuukahtaneet. Mulla on arpia mm. leuassa ja selässä jossa oli aikaisemmin todella sitkeitä ja kipeitä finnejä.
Finnejä ja jotain patteja on myös selässä, käsivarsissa ja rintäkehässä(kin). Tiedän että finnit liittyvät murtosikään mutta rehellisesti sanoen elämä on välillä "tuskaa" - itsetunto on alhaalla ja mistään apteekki/markettituotteista ei ole ollut apua (mm. Basiron jota olem käyttänyt kaksi tuubia-auttoi vain alussa). En ole käynyt iholääkärillä kun ongelma ei ole niin iso että kehtaisin mennä :/.
Onko ketään joka on ollut samassa tilanteessa? mitä pitäisi tehdä :/?

4

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nouki

      Kannattaa käydä lääkärissä. Lääkäri tutkii tilanteen ja määrää lääkettä jos on tarpeen ja saat myös reseptin hyviin voiteisiin, joilla voi ihoa hoitaa. Pojallani ongelmia ihon kanssa, ja hänelle määrätty voide ja antibiootti. Auttaa.

    • Tunnentuskan

      Juo paljon vettä se on oikeesti tärkeää.
      Jos finnisi on turvonneita kannattaa painaa niissä vähän jääpalaa niin turvotus laskee.
      Säännöllinen ihon peseminen.
      Vaihda tyynyliina kerran viikossa.
      Vältä sokerista ja rasvaista ruokaa.
      Vältä tupakointia.

      Sit jos tilanne ei rauhotu suosittelen käymään lääkärissä. Ihosi kyllä varmasti paranee!

    • oiiöfskj

      Varaa aika ihotautilääkärille, terveyskeskuksen lääkärille ei kannata mennä. Kannattaa mennä ajoissa ihotautilääkärille (vaikka olisi vaan yksi finni), itselle jäi arpia kun menin niin myöhään lääkärille.
      Muista: ihotautilääkärille, ei terveyskeskuslääkärille.

    • ExNäppynassu

      Mä sain aknen rauhoittumaan betadinella pesemällä. Se ei ärsytä eikä kuivata ihoa. Kannattaa muistaa ettei nestettä saa missään nimessä päätyä suuhun tai jos kilpparin kanssa on ongelmia, ei ko.litkua saa käyttää. Käy kuitenkin ihotautilääkärillä ensin ja kysy betadinen käytöstä kohdallasi. Mä söin antibiootteja pitkään mutta niistä ei mulle ollut apua.Nyt riittää betadinella pesu n.1krt/2viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7616
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      81
      7104
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5314
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4825
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4373
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4346
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4285
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4018
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3153
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2606
    Aihe