Mitä mun kannattais tehä?

murehtija

Moi! Oon 15-vuotias poika ja kärsinyt finneistä 1-luokasta lähtien. Välillä tilanne paranee hieman, mutta sen jälkeen se pahenee uudestaan-finnit tulevat samaan paikkaan parin kk. välein. Akneksi tätä ei voi sanoa, koska kasvoissa finnejä ei ole kerralla niin paljoa.
Ongelmana on myös mustapäät ja todella nopeasti rasvoittuva iho, aamulla pestyt kasvot ovat jo ennen puolta päivää kiiltävät ja nuukahtaneet. Mulla on arpia mm. leuassa ja selässä jossa oli aikaisemmin todella sitkeitä ja kipeitä finnejä.
Finnejä ja jotain patteja on myös selässä, käsivarsissa ja rintäkehässä(kin). Tiedän että finnit liittyvät murtosikään mutta rehellisesti sanoen elämä on välillä "tuskaa" - itsetunto on alhaalla ja mistään apteekki/markettituotteista ei ole ollut apua (mm. Basiron jota olem käyttänyt kaksi tuubia-auttoi vain alussa). En ole käynyt iholääkärillä kun ongelma ei ole niin iso että kehtaisin mennä :/.
Onko ketään joka on ollut samassa tilanteessa? mitä pitäisi tehdä :/?

4

133

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Nouki

      Kannattaa käydä lääkärissä. Lääkäri tutkii tilanteen ja määrää lääkettä jos on tarpeen ja saat myös reseptin hyviin voiteisiin, joilla voi ihoa hoitaa. Pojallani ongelmia ihon kanssa, ja hänelle määrätty voide ja antibiootti. Auttaa.

    • Tunnentuskan

      Juo paljon vettä se on oikeesti tärkeää.
      Jos finnisi on turvonneita kannattaa painaa niissä vähän jääpalaa niin turvotus laskee.
      Säännöllinen ihon peseminen.
      Vaihda tyynyliina kerran viikossa.
      Vältä sokerista ja rasvaista ruokaa.
      Vältä tupakointia.

      Sit jos tilanne ei rauhotu suosittelen käymään lääkärissä. Ihosi kyllä varmasti paranee!

    • oiiöfskj

      Varaa aika ihotautilääkärille, terveyskeskuksen lääkärille ei kannata mennä. Kannattaa mennä ajoissa ihotautilääkärille (vaikka olisi vaan yksi finni), itselle jäi arpia kun menin niin myöhään lääkärille.
      Muista: ihotautilääkärille, ei terveyskeskuslääkärille.

    • ExNäppynassu

      Mä sain aknen rauhoittumaan betadinella pesemällä. Se ei ärsytä eikä kuivata ihoa. Kannattaa muistaa ettei nestettä saa missään nimessä päätyä suuhun tai jos kilpparin kanssa on ongelmia, ei ko.litkua saa käyttää. Käy kuitenkin ihotautilääkärillä ensin ja kysy betadinen käytöstä kohdallasi. Mä söin antibiootteja pitkään mutta niistä ei mulle ollut apua.Nyt riittää betadinella pesu n.1krt/2viikkoa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      93
      1446
    2. Olivia Oras

      "Yle MOT:n tietojen mukaan Oras oli joutunut sairaalahoitoon helsinkiläisellä kauneusklinikalla tehdyn rasvaimun yhteyde
      Kotimaiset julkkisjuorut
      83
      1051
    3. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      47
      861
    4. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      95
      815
    5. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      67
      806
    6. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      163
      752
    7. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      699
    8. MOT: Nuoren Olivia Oraksen, 27 surullinen kuolema kauneusoperaatiossa :(

      MOT:n tietojen mukaan Oras menetti tajuntansa rasvaimua edeltäneessä puudutuksessa. Hänet kuljetettiin Husiin, ja hän ku
      Maailman menoa
      81
      662
    9. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      628
    10. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      622
    Aihe