Fenno on tullut tiensä päähän

Fenno on omahyväinen vain omaan pikkunapaansa tuijottava. Pakkoruotsiasia on kiihottanut fennoa, koska fenno näkee asian taisteluksi hyväosaisia vastaan. Fenno on nyt kuitenkin paljastanut oman pienuutensa pyörimällä lillukan varsijutuissa, vaikka metsä uhkaa kaatua päälle. Fenno uhkailee pakkoruotsiasioilla mutta NATO- kysymyksistä fenno on hyytelölälly. Pakkoruotsi on harvinaisen pieni kysymys eikä sillä ole mitään merkitystä maailman rauhaan liittyen. NATO on suuri kysymys ja erittäin paljon maailman rauhaan liittyvä kysymys mutta fenno vaikenee ja on täysin pihalla.
1558
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

Erittäin hyvä ja osuva analyysi tilanteesta!

Äänestä

Kylläpä taas tuli epätoivoinen vuodatus naiivilta nettisvekoltamme. Yrittää ressukka vähätellä kielivapauden ja demokratian asiaa!?

Totisesti ei ole helppoa puolustaa järjetöntä, kohtuutonta ja väärämielistä kielisysteemiämme!

Äänestä

Jep, en lukenut kuin ensimmäisen lauseen. Tietää jo heti, mistä tuollainen johtuu. Ei ole epärehellisessä ja eriarvoistavassa, rasistisessa politiikassa puolustettavaa. Mukavaa päivän jatkoa.

Äänestä
  • Voihan sentään. Onko fenno joutunut rasismin kohteeksi oman maansa demokraattisen hallinnon seurauksena? Minne tuollaisesta voi valittaa joutumatta naurunalaiseksi?

    Äänestä

  • naurunalainen kirjoitti:

    Voihan sentään. Onko fenno joutunut rasismin kohteeksi oman maansa demokraattisen hallinnon seurauksena? Minne tuollaisesta voi valittaa joutumatta naurunalaiseksi?

    Kyllä on. Sekä Suomessa, Ruotsissa, Ahvenanmaalla että Pohjoismaissa. Ota selvää, mtä rasismi OIKEASTI tarkoittaa, vaikka sana onkin nykypäivänä ksrsinyt inflaation.

    Äänestä

  • Minä en ainakaan ole nöyrtynyt rasismin alle. Päinvastoin ruotsin kielen osaamisesta on ollut niin paljon hyötyä ja iloa, että sanoisin rasisteiksi niitä, jotka ovat ruotsin kieltä vastaan. Ei voi olla rasismia, jos yritetään sivistää suomalaisia.

    Äänestä

  • Näin laskettelee "sivistynytrasisti": "Ei voi olla rasismia, jos yritetään sivistää suomalaisia."

    Pakkoruotsi ei sivistä Suomea. Moninkertaisesti sivistävämpää koko maan kannalta on opiskella englannin rinnalla pakkoruotsin sijasta valinnaisesti mitä tahansa monista tarjolla olevista vieraista kielistä (kielta, joka eri ole äidinkieli), ruotsin kieli nöyrästi yhtenä valinnaisena muiden joukossa. Tätä kielipolitiikkaa RKP on ensimmäisenä vuosikymmeniä kiivaasti vastustanut ja edelleen ensimmäisenä ylitse muiden vastustaa ja siten osoittaa vihamielisyytensä maata sivistävää, monipuolista kielivarantoa kohtaan. Järkyttävä kielipuolue on tuo RKP!

    Äänestä

  • nettifenno haluais varmaan opiskella udmurttia?

    Äänestä

  • sivistynytrasisti kirjoitti:

    Minä en ainakaan ole nöyrtynyt rasismin alle. Päinvastoin ruotsin kielen osaamisesta on ollut niin paljon hyötyä ja iloa, että sanoisin rasisteiksi niitä, jotka ovat ruotsin kieltä vastaan. Ei voi olla rasismia, jos yritetään sivistää suomalaisia.

    "yritetään sivistää suomalaisia" - ruotsin kieli siis tekee suomalaisista "sivistyneempiä" kuin se, että saa itse valita, mitä kieltä lukee? Minä puhun täysin sujuvaa ruotsia ENKÄ alistu rasismille, syrjinnälle äidinkielen perusteella. EN.

    Äänestä

  • ugri-udmurtti kirjoitti:

    nettifenno haluais varmaan opiskella udmurttia?

    Juuri tällaiselle rasismille. Ole hyvä, sinä ruotsinkielinen, ja mene siinä tapauksessa kirgiisien joukkoon Uralille, jossa ruotsin kielen alkukoti on.

    Äänestä

  • naurunalainen kirjoitti:

    Voihan sentään. Onko fenno joutunut rasismin kohteeksi oman maansa demokraattisen hallinnon seurauksena? Minne tuollaisesta voi valittaa joutumatta naurunalaiseksi?

    Pidät ilmeisesti siis suomalaisia jonain ylempänä rotuna ja sellainen, joka väittää, että nyt SUOMALAISIA kohtaan edes VOISI olla rasisti, on naurunalainen - niinkö??

    Äänestä

  • ugri-udmurtti kirjoitti:

    nettifenno haluais varmaan opiskella udmurttia?

    Nämä "sivistyneemmät" ruotsinkieliset eivät osaa edes erottaa ugrilaisia (unkari, hanti ja mansi) , permiläisiä (mm. juuri udmurtti), saamelaisia ja suomalaisia (suomi ja eesti) kieliä toisistaan. Kyllä oikein palan halusta vielä lisää opiskella tuota "sivistyneiden ihmisten" kieltä, niin äärimmäisen sivistyneiltä he vaikuttavat, kun sattuivat syntymään ruotsinkielisiksi tai puolikielisiksi.

    Äänestä

  • Kyllä fennot ovat menneet todella alhaiselle tasolle 2000 luvulla.

    Äänestä

  • alatasoinen kirjoitti:

    Kyllä fennot ovat menneet todella alhaiselle tasolle 2000 luvulla.

    Miten alas hurriloiset on vajonneetkaan ?

    Äänestä

  • Fennot eivät pysty enää kuin turhanpäiväiseen lätinään. Fennoilla ei ole enää minkäänlaista merkitystä yhteiskunnan rakentamisessa. Onneksi kuulumme EU:hun, muuten olisimme tuuliajolla.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


fennopihalla kirjoitti:

Fenno on omahyväinen vain omaan pikkunapaansa tuijottava. Pakkoruotsiasia on kiihottanut fennoa, koska fenno näkee asian taisteluksi hyväosaisia vastaan. Fenno on nyt kuitenkin paljastanut oman pienuutensa pyörimällä lillukan varsijutuissa, vaikka metsä uhkaa kaatua päälle. Fenno uhkailee pakkoruotsiasioilla mutta NATO- kysymyksistä fenno on hyytelölälly. Pakkoruotsi on harvinaisen pieni kysymys eikä sillä ole mitään merkitystä maailman rauhaan liittyen. NATO on suuri kysymys ja erittäin paljon maailman rauhaan liittyvä kysymys mutta fenno vaikenee ja on täysin pihalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu