missä normaalissa autossa on hyvä maavara, en tarkita maastoautoja, vaan tavallsita autoa jolla pääsisi polanteiselle mökkitielle normaalilla hinnalla?
Maavaraa tarvitaan
yli14cm
556
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Itse painiskelin saman ongelman kanssa. Mökkitiellä tarvitaan reilusti maavaraa ja edellisestä autosta irtosi kerran jopa pakoputki. Sitten hankin itselleni Citroen C5:sen, jossa on napilla säädettävissä maavaran korkeus. Autossa on maastossa maasturin maavara ja maantiellä korin voi laskea alemmas, niin kulutus pysyy pienenä.
Seuraavaksi tähän iskee kaikki mahdolliset trollit, jotka kehoittavat hankkimaan jotain muuta merkkiä. Itse olen ollut tyytyväinen ja auto palvelee käyttötarkoitustaan, eikä se ole mikään pöllömpi vetoautonakaan.
hei
olen harkinnut C5 itsekin, mutten ole uskaltanut ostaa, kun huolestuttaa sen kaasunestejousituksen kesto.
Oletko monta vuotta ajellut C 5:llä?
Meilläkin on ollut nykyinen farmari-C5 jo kuudetta vuotta ja satatuhatta km, ,meille tullessaan sillä oli ajettu n. 100 000 km. Todella mukava, hiljainen ja huoleton peli, tilaa on reilusti ja varustetasokin on kohdallaan. Ja mitä noihin väitettyihin vikoihin tulee, meillä ei ole niistä omakohtaisia kokemiksia, eli en osaa sanoa, mistä niitä kehitellään. Olemme ajaneet useilla ranskalaisilla autoilla vuosien varrella muutamia satojatuhansia kilometrejä eikä niissä ole ollut mitään ylimääräisiä ongelmia, ainakaan meillä ollessa, emmekä todellakaan vaihda autoa kovin usein. Eli jos vikoja olisi paljon, olisi niitä meidänkin kohdallemme varmasti sattunut!
No, tämä on vain omakohtainen kokemus, en ole käynyt kyselemässä paikallisen huoltoaseman kahvipöydistä, että mitäs vikoja niissä yleensä on, siellähän ne parhaat asiantuntijat tietystikin on...
Kaasunestejoisitus on toiminut moitteetta ja tarjoaa todella mukavaa kyytiä ja esim. mökkiteillä on helppo nostaa maavaraa tarvittaessa. Citroenilla on kaasunestejousituksesta jo kymmenien vuosien kokemus -50-luvun DS: stä alkaen ja on ihan hyvä, että joku uskaltaa tehdä erilaisia ratkaisuja, eihän se tietysti kaikkia miellytä, mutta jokainen ajaa sillä, millä haluaa, tämä on vapaa maa!
Voihan perinteinenkin jousitus hajota, eikä sen korjaaminen ihan halpaa lystiä välttämättä ole, mutta ei tuo versio ainakaan sen vikaherkempi näy olevan.
Suosittelen!
Skoda Oktavia ja Golf Varianttia saa korotetulla maavaralla ja onhan noita etuvetoisia "citymaastureita"vähän kaikilla automerkeillä.
Ei ole ihan yhtä pitkä kokemus C5:stä, kuin nimimerkki "C5Break":llä, mutta kokemukset ovat yhteneväiset. Citroenissa on myös se hyvä puoli, että kori nousee, muttei akselisto jää ns. roikkumaan, kuten monissa korotetuissa autoissa tapahtuu. Toisin sanoen maavara kasvaa oikeasti. Kaikissa jäykkäakselisissa ei näin tapahdu, vaan niissä tasauspyörästö pysyy samalla korkeudella.
Hydrauliikka saa käyttövoimansa sähkömoottorista ja mielestäni se kannattaa noin viiden vuoden välein putsata öljynvaihdon yhteydessä, niin jousitus pysyy toimintavarmana. Jousipallot maksavat 50 - 100 € kappale ostopaikasta riippuen. Omassani on alkuperäiset ja auto on jo yli 10 vuotta vanha eli ei ne kovin usein edes hajoa. Ilmojen lämmitessä ajattelin vaihtaa ne ajomukavuuden parantamiseksi.