todennäköisesti nykyään enemmän, kuin koskaan aiemmin. Hyvä on myös muistaa että hurrit ovat aina inhonneet suomalaisia.
Suruja inhotaan tässä maassa
hyvä.netti
22147
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
Int nu alla tycker illa om finskspråkiga.
Men SFP och Folktingrt nog är delvis skyldiga till språkhatet I Finland mot svenskspråkiga.
Kunde aldrig rösta på SFP på grund av deras språkpålitik.
Suomalaisena on kyllä aika erikoinen ajatus, miten joku voi niin paljon suomalaisuutta vihata. Aikamoinen propaganda vuosisatojen ajan on tarvittu. Kiitos äidinkielestäni.
Totta,
Kielipropagandaa viljelee edelleen RKP, Folktinget Kokoomus/ Sasi ym. Ja SDP/ Lipponen &co.t
Erikoista ja surullista!
Det är för jävligt!
"Men SFP och Folktingrt nog är delvis skyldiga till språkhatet "
Varför skulle de vara det? SFP och Folktinget kan inte gå emot riksdagen. Det är den stora finskspråkiga majoritetn som bestämmer. Även i språkfrågor.
Typsikt för hatprat är att man felaktigt stämplar någon organistaion eller person, och sedan generaliserar man detta att beröra en hel folkgrupp. Det kallas för rasism.
Soini släppte in rasismien i Finlands riksdag, och så gnäller han över att hatpratet i landet ökar. Egentligen handlar det inte ens om det. Det handlar om att Soini fortfarande inte har ett valprogram som tål dagsljus, och därför mpsta han finta medierna med detta uppseendeväckande skitprat. Ministerämne? Knappast!
Kerro nyt että minkä rasismin se Soini päästi eduskuntaan.
Nykyään myös Yleä inhotaan melkoisesti, kun kuuntelee ihmisten puheita.
YLE on ruotsalaisten ja on täynnä hurripaskaa.
Täysin oikein sanottu.
Viha, rasismi, väheksyntä ja syrjintä jota ruotsinkieliset ovat osoittaneet suomenkielisiä kohtaan on todettu tutkimuksissa.
Kaikenlainen ruotsinkielisten aiheuttama mielipaha ja sorto suomalaisia kohtaan on jatkunut satojen vuosien ajan. Kyseessä ei kuitenkaan ole pelkästään mielipahan tms. tuottamisesta suomenkielisille vaan poikkeuksetta on ollut kysy myös taloudellisista tappioista.
Suomenkielisten rasismista ei ole vielä näyttöä mutta ruotsinkielisten rasismista ja halveksunnasta on näyttöjä satojen vuosien ajalta joka päivä.
Ruotsinkielisissä piireissä suomalaisuuden haukkuminen on positiivista ja toivottavaa. Ruotsin kielen lisäksi ruotsinkielisissä piireissä ei taida olla muuta yhteistä piirrettä kuin suomenkielisten syrjintä, vähättely ja haukkuminen.
Kjell Herberts tutkija
http://svenska.yle.fi/artikel/2013/08/02/herberts-anti-finska-attityder-pa-manga-hall
Ruotsinkielisissä piireissä katsotaan että on munannut pahanpäiväisesti jos menee naimisiin suomenkielisen kanssa.
VMP
Vi är över 40 000 som har "munannut " oss,rätt så stor procent,sedan finns ännu alla samboförhållanden.Hatet från svenskspråkiga sidan verkar inte att vara alltför allvarligt.
Kjell herberts kertoo totuuden surujen rasismista.
Inte älskar nu finskspråkiga "fennor " den svenskspråkiga befolkningen heller,det framgår ju redan i den här kedjan.
Kukaan ei rakasta itsensä alistajaa, syrjijää ja ylimielisyyttä. Kaikki suomalaiset vaan eivät ole vielä avanneet silmiään. En alistu 1/19 -osa ihmiseksi. Rakastan äidinkieltäni ja juuri ruotsin oppiminen ja kielipolitiikan huomaaminen oli syynä siihen, että äidinkieleni ja kulttuurini arvon ymmärsin.
Efter tvångsvenskan slopas är det klart att negativa kommentarer mot svenskspråkiga, SFP och Folktinget kommer att minska radikaalit.
Dumt av SFP, Folktinget, Samlingspartiet, SDP, vänstern att fortsätta att argumentera för tvångsvenskan mot 75% finländares opinion!
Obligatoriska två främmande men valbara språk bättre som EU rekomendationen är!
"Viha, rasismi, väheksyntä ja syrjintä jota ruotsinkieliset ovat osoittaneet suomenkielisiä kohtaan on todettu tutkimuksissa. "
Juupajuu. Tutkimuksissa on osoitettu että pienissä tuppukylissä ruotsinkieliset suhtautuvat hiukan penseästi.
Tuosta ei tietenkään voida vetää ylksieisä päätelmiä, joka ei tietenkään estävihanlierstojaa tehdä juuri niin. Muutahan hän ei juuri osaakaan.
Voin vain kuvitella milliaista vihatekstiä ja minkälaisia valheita ja väärennöksiä tuokin neropatti suoltaa tuon hyvin tyypillkisen olkiukon asettamisen jälkeen. Tuskin mitään sellaista jota trollit eivät tuhansia kertoja jo ole nettiin suoltaneet.
"Suruja inhotaan tässä maassa todennäköisesti nykyään enemmän, kuin koskaan aiemmin. "
Kuten monia muitakin vähemmistöjä. Tästä saamme kiittää vihanlietsontatrolleja.
"Hyvä on myös muistaa että hurrit ovat aina inhonneet suomalaisia."
Tuollainen valhe paljastaa sinuytkin joko trolliksi ta trollaamisen uhriksi. Miksi sinä inhoat minua? Tai onko kyse vihasta?
Kjell Herberts kertoi totuuden teistä.
NETTI ON TODELLAKIN PALJASTANUT SURUJEN PAKKORUOTSITUSMENETELMÄT JA MYYRÄNTYÖT
Kommunistien entinen eduskuntasihteeri Martin Scheinin luulee olevansa kova luokkataistelija ja pakkoruotsittaja, mutta hän on keskusteluissa heikko ja surkea saivartelija. Siksi häntä ei minnekään kutsutakaan julistamaan kommunismiaan. Hän oli kerran menossa USA:han. Ajattelin vähän VASTASAIVARRELLA hänelle. Sanoin että Martin nyt on niin että tiedän että nekeri nimi on sinulle tabu kuten tiedämme
mutta tiedätkö että me suomalaiset emme hyväksy finn-alkuisia sanoja kun ne viittaavat loppuun - joskus kirjoitetaankin väärin - ja ovat teidän ruotsalaisten keksimiä rasistisia pilkkanimiä.
Aikansa änkytettytään Scheinin meni solmuun ja sanoin hänelle että itsepä te rasisminvastaiset olette sanoneet että kohde eli tässä minä saan itse päättää mitä nimeä minusta käytetään ja en suostu teidän nimitykseenne finnar vaan vaadin että sinä rasisminvastaisena kommunistina muutat - hän oli menossa USA:han - amerikkalaisen kielen käytänteen niin, että 300 miljoonaa amerikkalaista alkaa käyttää sanaa SUOMALAINEN, tyyliin they are suomalainens ja niin edelleen tai sitten alat itse reivata räävittömyyksiäsi ja nimittelyjäsi suomalaisesta rasismista. Scheinin lupasi yrittää MUUTTAA AMERIKAN KIELEN
Ja nyt jälleen tämä kommunistiukkeli harjoittaa suomalaisten arvostelua vaikka on suru ja suomalaisten finneiksi nimittelijä
Halla-aho vastaa kommunisti Scheinille, joka ei tiedä nykykäytänteistä tai turvapaikka-asioista tuon taivaallista ja taas Halla-aho istuu EU:n turvapaikkavaliokunnassa ELI LIBESSÄ ELI Kansalaisvapauksien sekä oikeus- ja sisäasioiden valiokunnassa TÄYSPÄIVÄISENÄ EI KUN PITI SANOA TÄYSPÄISENÄ EDUSTAJANAMME, KUN TAAS SCHEININ ON TYPERÄ KOMMUNISTISAIVARTELIJA
LUE HALLA-AHON UUSIN
Halla-aho vastaa SKP-professorin kritiikkiin
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-vastaa-skp-professorin-kritiikkiin/
”Scheinin huomauttaa, että siirtolaiset eivät jätä turvapaikkahakemuksia, vaan turvapaikanhakijat.”
Halla-aho: Typerää saivartelua. Turvapaikanhakemisesta on tullut siirtolaisuuden muoto. Ihmisoikeusjärjestöt itse kutsuvat Välimeren yli tulevia ihmisiä siirtolaisiksi siitä huolimatta, että nämä lähes poikkeuksetta jättävät turvapaikkahakemuksen.
”EU-lainsäädännön mukaan turvapaikkaa on haettava ensimmäisessä maassa johon saavutaan.”
Halla-aho: Niin on, mutta näin ei silti tapahdu. Euroopan Ihmisoikeustuomioistuin on mm. linjannut, että Kreikkaan ei Dublin-asetuksesta huolimatta voida palauttaa turvapaikanhakijaa. Jos turvapaikkaa haettaisiin ensimmäisestä maasta, johon saavutaan, mistä Suomeen ja Ruotsiin tulevat turvapaikanhakijat Scheininin mielestä tulevat? Avaruudesta?
PAKKORUOTSITTAJA SCHEININ
https://www.suomenuutiset.fi/halla-aho-vastaa-skp-professorin-kritiikkiin/
TOIMITUKSEN KOMMENTTI | Ilta-Sanomien haastattelema Scheinin esiteltiin IS:n jutussa Italiassa sijaitsevan Euroopan yliopistoinstituutin professorina. Jutussa jätettiin kuitenkin mainitsematta se, että hän on ollut keskeinen toimija SKDL:n ja SKP:n riveissä. Hän on toiminut muun muassa Suomen Kommunistisen Puolueen keskuskomitean jäsenenä. On kyseenalaista, voiko tiettyyn poliittiseen suuntaukseen vahvasti sitoutunut henkilö toimia uskottavana kommentaattorina poliittisiin opponentteihin liittyvissä kysymyksissä. SUOMEN UUTISET
Saat 4 kpl Duracell Ultra paristoa vain 1 eurolla! http://fi.quizonaut.com/campaigns/build/?id=BAA5C283-572D-4EDE-BAFD-BE51021733EE&ref=PA&aid=e1f1b72a&bid=a6a5c28c