Tuollainen trollaaminen tekee hallaa ulkovenäläisille.
Luuleekohan Putin saavansa Venäjän kannatuksen EU:ssa nousuun tuolla keinolla?
Minulle ainakin tuo aiheuttaa juuri päinvastaisen reaktion. Inho kaikkea venäläistä kohtaan.
En usko ollenkaan, että tuo parantaa esimerkiksi EU:n alueella asuvien venäläisten tilannetta. Kun siihen lisätään Venäjän toimet Ukrainassa niin umpikuja on sataprosenttisesti valmis.
Ei Putin voi tulla pelastamaan kaikkia maailmalla olevia venäläisiä, ei edes EU:ssa olevia. Se olisi Venäjän tuho.
Syrjintä lisääntyy ja venäläisille palveluiden saaminen EU:ssa alkaa kohta olla todella vaikeaa.
Putinilla on kohta helvetin iso ongelma käsissään. Isompi kuin mihin Venäjä ikinä pystyy vastaamaan. Nimittäin umpivittuuntunut Venäjän kansa. Siinä tulee "Latille" viimeisen tsaarin kohtalo.
http://yle.fi/uutiset/yle_pietarin_trollitehtaalla__nain_venajan_propagandaa_rustataan_kellon_ympari/7804386
Luuleekohan Putin saavansa Venäjän kannatuksen EU:ssa nousuun tuolla keinolla?
Minulle ainakin tuo aiheuttaa juuri päinvastaisen reaktion. Inho kaikkea venäläistä kohtaan.
En usko ollenkaan, että tuo parantaa esimerkiksi EU:n alueella asuvien venäläisten tilannetta. Kun siihen lisätään Venäjän toimet Ukrainassa niin umpikuja on sataprosenttisesti valmis.
Ei Putin voi tulla pelastamaan kaikkia maailmalla olevia venäläisiä, ei edes EU:ssa olevia. Se olisi Venäjän tuho.
Syrjintä lisääntyy ja venäläisille palveluiden saaminen EU:ssa alkaa kohta olla todella vaikeaa.
Putinilla on kohta helvetin iso ongelma käsissään. Isompi kuin mihin Venäjä ikinä pystyy vastaamaan. Nimittäin umpivittuuntunut Venäjän kansa. Siinä tulee "Latille" viimeisen tsaarin kohtalo.
http://yle.fi/uutiset/yle_pietarin_trollitehtaalla__nain_venajan_propagandaa_rustataan_kellon_ympari/7804386
Vastaukset 34
Vanhimmat
Peukku ylös!
No luonnollinen reagointihan, jos siihen ylipäätään edes reagoidaan, on lähinnä juuri tuo eli negatiivinen suhtautuminen Venäjään ja kaikkeen venäläiseen.
Kyllä ilmapiiri on jo nyt kääntynyt selvästi venäläisvastaisemmaksi ja yksi syy on venäläinen trollaus ja valheet, pääsyy tietenkin Venäjän hyökkäys ja sotiminen Ukrainassa ja Krimin miehitys.
Ei Venäjä valehtelemalla ja propagoimalla 'voittajaksi' pääse millään sektorilla länsimaissa. Täällä ihmiset ovat tottuneet monipuoliseen tiedonvälitykseen, joten noin selvät valheet, joita venäläispropagandakin toitottaa paljastuvat armotta.
Minäkin oli jo lopettanut esim bensan ja dieselin ostamisen venäläiseltä Teboililta, vaikka näiden kylmäasemilla onkin hyvin kilpailukykyiset hinnat täällä pk-seudulla.
Venäjällä valheet menevät läpi. Se on saanut Venäjän hallinnon uskomaan, että ne menevät läpi lännessäkin. Tilanne on täällä kuitenkin ihan toinen. Tietoa tulee monesta suunnasta ja siitä tulee kyllä totuuskin esiin, kun osaa kriittisesti lukea.
Tässä Ukrainan kriisissä Venäjä on valehdellut niin mahdottomia, että luottamus ei hevillä palaudu moniin vuosiin tai jopa vuosikymmeniin.
Ja lännessä ei sitten trollata - vai?
Suomessakin kansaa kusetetaan ihan valtio-omisteisen YLEn kautta toimittamalla hallinnolle suotuisia "uutisia".
Kyllä se propagandasota on ihan maailmanlaajuista ja viestimien kautta pyritään tietoisesti muokkaamaan ihmisten käsityksiä asioista ja tähän käytetään niin uutistoimistoja, sometta kuin feikkisivustoja, joiden kautta ohjataan keskustelua haluttuun suuntaan ja samalla etsitään mahdollisia uhkatekijöitä massasta.
Suomessa, kuten muuallakin länsimaissa, voit vapaasti lukea mitä tahansa mediaa. Jos mielestäsi YLE trollaa johonkin suuntaan, niin älä sitten kuuntele niitä. Mitään et menetä. Vaihtoehtoja vaikka kuinka paljon.
Tässä on se oleellinen ero Venäjään. Siellä ei tavallisella kansalla vaihtoehtoja käytännössä ole. Putin on huolehtinut tehokkaasti, että hänen oma propagandansa on ainoa 'totuus'.
Venäläisillä propagoijilla on jäänyt huomaamatta tämä ero tehdessään propagandaa Suomessa ja muuallakin länsimaissa. Täällä heidän propagandansa ei ole monopoliasemassa ja valehtelusta ja vääristelystä jää armotta kiinni.
Tämän vuoksi kukaan ei luotakaan venäläisiin medioihin yhtään. He itse ovat pilanneet oman uskottavuutensa täysin.
Kauanhan se kestikin ennen kuin "Pietarissa" herättiin.
En minä kiellä, etteikö lännessäkin muokattua totuutta olisi tarjolla, mutta venäläinen tyyli on röyhkeydessään helvetin tyhmä ja mikä pahinta, se on pakottavuudessaan omaa kansaa kohtaan ihan järjetöntä. Eihän pakkovalta ole koskaan tuonut mitään hyvää tavallisella kansalaiselle. Venäjällä ei "vääriä" uutisia sallita tai tulee turpaan ja pahimmassa tapauksessa lähtee henki, kuten Anna Politkovskajalta ym. Lännessä on saatavana myös puolueetonta tietoa ja vapaus sekä jakaa, että etsiä sitä, mutta Venäjällä sellainen voi olla kohtalokasta. Putinin tyyli on totuuden sulkeva ja sairas, kuten koko mies.
Putin on ottanut oppia Pohjois-Koreasta. Kohta kai internet suljetaan ja kansa pannaan matkustuskieltoon, jottei länsimainen vapaushapatus pääse suosioon. Oligarkit kyllä pääsevät (jos jostain syystä saavat viisumin lännestä) katsastelemaan sveitsiläisiä tilejään ja hankkimiaan kiinteistöjä Euroopan sivistysvaltioista. Saa nähdä kuinka kauan kansa sietää putlerhitlerinsä sairasta despotismia?
Kun katsoo YLEn ja Maikkarin uutisia niin ne ovat kuin samasta toimituksesta niin aiheiltaan kuin välillä myös teksteiltään puhumattakaan kummankin kanavan teksti-tv:n uutis-sähkeistä - se siitä monipuolisuudesta.
Vielä 90-luvun alussa Suomessa oli kolme valtakunnallista lehteä, joiden sisältö poikkesi huomattavasti toisistaan kunnes kansankapitalismin kaatuminen ja talouslama ajoi kaksi konkkaan ja jäljelle jäänyt alkoi kustannussyistä ostaa pääosan "uutisistaan" samoista lähteistä kuin muutkin mediat ja näin uutiset yksipuolistuivat ja samankaltaistuivat - vain mainokset ovat osin erilaisia.
Venäjälläkin voi käyttää vapaasti nettiä saadakseen laajempaa kuvaa asioista, mutta "puolueetonta" länsimediankaan levittämä informaatio ei ole - aina ns. objektiivinen info on värittynyt jonkun väristen lasien läpi.
Kiinassa on yritetty estää valtion taholta pääsy tiettyihin verkkopalveluihin, mutta huonolla tuloksella - ihminen keksii aina keinon ohittaa sensuroinnin vaikkakin suurin osa ihmisistä on tyytyväinen helposti saamaansa tietoon eikä muusta halua edes tietää.
Länsimaissa taas on otettu käyttöön "tiedon" jatkuva tuputtaminen ehdottomien kieltojen sijaan ja näin toistetaan puolitotuuksia loputtomiin kunnes niistä tulee "tosiasioita" - vanha markkinoinnin oppi.
Mitään absoluuttista totuuttakaan tuskin löytyy netistä miltään palstalta vaan ihmisen on kerättävä tietoa eri lähteistä voidakseen muodostaa käsityksen asioiden tilasta - useimpia tämä ei edes kiinnosta vaan ovat tyytyväisiä annettuun tietoon miten värittynyttä se sitten onkin.
Oikeastaan maailmassa vallitsee kollektiivinen typeryys - yksi prosentti vie ja muut vain vikisee, jos sitäkään.
Se, että Ylen ja maikkarin uutiset ei Venäjästä tai Venäjän tempuista kertoessaan eroa kovin paljoa osoittaa jo omalta osaltaan sen, että uutisointi ei ole täysin paikkaansapitämätöntä. Ja tätä vielä vahvistaa sekin, että ruotsalaiset tv-uutiset ovat samansuuntaisia kuten myös suurimman osan muidenkin länsimaisten vapaiden tiedotusvälineiden. Mikä tietysti vielä on hyvä huomioida, länsimaiden eri valtioiden virallisemmatkaan tiedotteet eivät merkittävästi poikkea toisistaan itse asian suhteen. Vain välittömästi itsensä vaarassa Venäjän uhan osalta tuntevien valtioiden uutisointi on kärjekkäämpää, mutta varsinaisten pääasioiden osalta nekään eivät juuri eroa rauhallisemmista.
Joka maassa on merkitykseltään marginaalisia ja ääriryhmien medioita, myös Suomessa, joilla on ideologisia ja/tai taloudellisia syitä myötäillä vahvasti Venäjää ja kopioida Venäjän virallisia näkemyksiä.
Vain venäläisten, Putinin vahvassa kontrollissa olevien, tiedotusvälineiden uutisointi eroaa merkittävästi vapaiden medioiden uutisoinnista eli ovat suurinpiirtein päinvastaisia. Ja kun varsinkin Ukrainan osalta tiedämme Venäjän olevan sodan keskeisin ja johtava osapuoli, joka on hyökännyt Ukrainaan ja sotii siellä ja lisäksi miehittää Ukrainan Krimiä, niin luulisi pinttyneimmänkin skeptikon herätyskellojen soivan luotettavuuden ainakin näihin liittyvien uutisten osalta. Lisäksi Venäjä on jäänyt suoranaisista valheista jo niin monta kertaa kiinni, että on todella kummallista jos joku silti uskoo sokeasti Venäjän uutisväittämiin.
Hyvä kirjoitus
Täyttä skeidaa - Italiassahan oli "vapaa" media Berlusconin hallitsemana eli se siitä "vapaasta" länsimediasta ja samaa paskaa tulee muistakin lännen tuuteista.
Myös jenkit ovat jääneet kiinni housut kintuissa valehtelemisesta puhumattakaan Snowdenin paljastuksista - hänhän on tällä hetkellä Venäjällä turvassa mikä ärsyttää jenkkejä yhä enemmän.
Ja silti venäläisetkin voivat netin kautta saada toisenlaista informaatiota, jos sitä haluavat.
Itse en ole kenenkään puolella vaan pyrin muodostamaan käsitykseni eri lähteistä saadun informaation kautta pitäen samalla mielessä eri medioiden taustojen tarkoitusperät.
Vain hyvin pieni määrä ihmisistä tietää asioiden todellisuuden, me muut olemme vain vaikutelmien varassa.
Kuten itsekin totesit jenkeissä on jääty kiinni valehtelussa. Juuri näin, jäänyt kiinni. Myös Italiassa Berlusconin hallinnoima media syötti kansalle Berlusconille suotuisia uutisia, mutta senhän tiesi jokainen myös Italiassa. Kaikki mediathan eivät olleet Berlusconin omistamia, joten vaihtoehtoja oli runsaasti.
Eihän vapaa media tarkoita, etteikö joku silti valehtele tai pyri huijaamaan. Pointtihan on siinä, että valheet tulevat ilmi. Vapaakin media on aina jonkun omistama, mutta kukaan ei omista kaikkia medioita eikä muiden omistusta estetä. Valtiovalta voi tietysti omistaa medioita, mutta se ei saa estää muiden medioiden toimintaa eikä määrätä niiden sisältöä. Ei siis voi sensuroida eikä pakottaa kirjoittamaan valtiopropagandaa.
Ja kun medioita omistaa vapaasti vaikka kuinka monet, niin sen seurauksena on, ettei kukaan kykene hallitsemaan keskitetysti niiden uutisointia ja siitä seuraa että ainakin härskimmät valheet jäävät tekemättä kun niistä jää kiinni.
Länsimaissa useimmat ihmiset ovat tottuneet monipuoliseen mediaan ja osaavat paremmin suhtautua uutisiin. Ja varsinkin poliitikkojen tai puolueiden tuottamaan uutisointeihin suhtaudutaan erityisellä epäilyillä.
Venäjällä keskeisimmät mediat on Putinin hallinnon tiukassa kontrollissa. Vielä muutama Putinin hallinnosta riippumaton pienmedia on suurissa vaikeuksissa Putinin hallinnon kanssa ja näiden toimittajilla on syytä epäillä olevansa jopa hengenvaarassa.
Ja jos luet näitä Putinin asiaa ajavia ja kontrolloimia medioita, esim verkkomedia.org, RT jne, niin aivan varmasti huomaat mistä niissä on kyse.
Periaatteessa Venäjälläkin kaiketi voi hakea netistä tietoa, mutta suurin osa ei siihen pysty ja he ovat täysin alttiina Putinin hallinnon propagandalle. Netti on Venäjällä lähinnä suurempien kaupunkien koulutettujen nuorten käytettävissä. Ja varmasti nämä kuten monet muutkin tietävät Putinin hallinnon uutisoinnin olevan monin osin ihan puhdasta puppua, mutta entä sitten. Kun ilmaisuvapaus on hyvin puutteellista, niin eipä oikeammasta tiedosta juuri hyötyä ole. Harva haluaa vuosikausiksi vankilaan tekaistujen 'verovelka-' tai muista ihmeellisistä syytteistä tuomittuina.
On siis aivan sama onko media ns. vapaa länsimielinen tai kontroilettu itämielinen - samaa paskaa ne meille tarjoavat.
Aina kaikki oleellinen on piilotettu tai ainakin muokattu kunkin tahon tarpeiden mukaan huolimatta valtion järjestelmästä.
Ihmiset eivät vain usko, että he lukevat käytännössä esikypsennettyä materiaalia, joka on viranomaisten hyväksymää - ainakin itse tunnen lukevani menneen päivän uutisia lehdestä, joka väittää olevansa ajan hermoilla - vain mainokset vaihtuvat ajoittain.
Kirjoituksen vastakkainasettelu Putinin Venäjä/muu vapaa maailma on mielestäni absurdi, sillä molemmat puolet käyttävät kaikkia keinoja edistääkseen omaa asiaansa.
Itse olen puolueeton venäjä/eu-konfliktissa ja kerään tietoni useammista lähteistä kuin pelkästään Charlie Hebdo-julkaisusta.
"...vastakkainasettelu Putinin Venäjä/muu vapaa maailma on mielestäni absurdi,..."
"Absurdi" se ehkä onkin, mutta valitettavasti yhä selkeämmin nähtävissä olevaa todellisuutta, valitettavasti. Kyseessähän on Putinin tavoittelema tilanne: Vastakkainasettelu vanhan kunnon Kylmän sodan malliin.
Olet vääärässä: ne eivät tarjoa samaa paskaa. Noissa paskoissa on oleellinen ero. On valittava kahdesta paskasta. Minä kyllä tiedän kummassa paskassa vehnä kasvaa paremmin.
Natokuolaa ja CIA:n sanomaa, Venäjämollausta täynnä. Tämäkin palsta!
Ja helvetin syystäkin ryssää mollataan. Nykyhallinnossa ei mitään hyvää, ei oman kansan kannalta, ei Euroopan kannalta eikä maailmanrauhan kannalta!
Vaikutat pöljälle joka lukee akuankkaa ja jota kustaan CIAN toimesta silmään!
Totuus Putlerista alkaa purra venäjäkiimavajakkiinkin. Sönkötä vielä jotakin venäjäkiimasi tueksi. Saadaan nauraa..
Jokainen täyspäinen tajuaa venäjäkiiman tuhoisuuden!
Ei Aku Ankkaa vaan pääasiassa ihan suomalaisia sanomalehtiä. Joskus pistäydyn jossakin ulkomaisilla sivuilla. Venäläistenkin toimittamilla jos ne ovat suomeksi tai englanniksi toimitettuja.
Kyllä siinä saa venäläinen naputella toisenkin tuhat sivua propagandaansa jos meinaa vapaalle tiedottamiselle pärjätä.
Ei niitä venäläisten satuja jaksa edes lukea kuin muutaman jutun korkeintaan kun alkaa tympäistä.
Mutta sotkekaa pois, ei haittaa niin kauan kun pysytte rajan takana. Jonakin päivänä Putin sairastuu vakavasti ja silloin on taas avoimuuden aika.
Terveisiä perseese... Pietariin. Täällä muuten näkyy jokunen trolli kirjoittelija olevan ihan Suomen maaperällä.
Pitäisikös laittaa vainut perään?
Minustakin, suopeasta ihmisestä, on tullut venäjän ihoaja. Ja meitä on paljon, mitä olen jutellut. Olikohan putlevinskin tarkoitus trollata itse venäjää vastaan täällä lännessä? Niin on kuitenkin käynyt. Kukaan ei usko venäläisten mediaa ja vielä vähemmän heikäläisten kirjoituksiin lännen somessa.
Trollaaminen tekee hallaa venäläisille ja suomalaisille, kuka trollaa siitä voidaan olla todella monta mieltä, tämä trollaus tuntuu kyllä koskevan erityisesti suomea ja suomalaisia ja on ollut hyvin vaikea nähdä muita tähän osallistuvan kuin suomalaisia ja suomalaista mediaa.
Enemmän häiritsee että ensin meille myytiin ajatus kuinka eu maat yhdessä päättävät venäjä pakotteista ja siitä mitä neuvotteluissa sovitaan, nyt siellä on enään Ranska ja Saksa ja Venäjä päättämässä ja herra Obama odottaa vain pääsyä pois valkoisesta talosta kuin kissa keväällä.
Sitten on riitaisa ukrainan hallitus jossa kukaan ei uskalla syödä toisen tarjoamaa kakkua kahvipöydässä, muistuttaa lähinnä vanhoja kuningaskuntien kuka myrkyttää kenetkin leikkiä ja onko pääministerillä isompi sotilasjoukko kuin presidentillä ja kuinka iso se on tehdaspampulla. Siellä sivulla sitten venäjän tukemat separistit vahvimpana ryhmänä näistä kaikista.
En haluaisi olla Merkkelin hameessa tai Hollanden housuissa tai Putinin kalsareissa, siellä on nyt väkeä mistä valita ystävä tai sitten huonompi ystävä, heille kaikille tämä ei ole mikään helppo kysymys. Ei edes Putinille separistien keskellä joka on myös hyvin erillainen ryhmä ja sisältää samat riskit kuin hallitus lännen puolelle.
Mutta jos päätätte alkaa vihaamaan kaikkea venäläistä tai kaikkea niin älkää ihmetelkö miksi teitäkin aletaan vihaamaan, meidänkin keskuudessamme kulkee ihmisiä jotka ovat valmiita terroritekoon vain koska vihaavat meitä niin paljon.
Mutta siltikään mikään noista syistä ei oikeuta Venäjää sotimasta suvereenin valtion sisällä.
Mikään ei oikeuta vierasta valtaa sotimasta minkään "suvereenin" valtion alueella paitsi kun kyse on länsivalloista, joilla on "oikeus" puolustaa omia intressejään ja kansalaisiaan.
Parhaiten tässä ovat onnistuneet britit Falklandin sodassaan puolustaessaan lammasfarmareiden oikeuksia kuin myös jenkit valloittaessaan Grenadan muutaman amerikkalaisen opiskelijan jouduttua kaltoinkohdelluiksi.
Pahiten homma kusi käsille Iranissa amerikkalaispanttivankien pelastusoperaatiossa ja Somaliassa Mogadishun valloittamisessa.
Joten kyllä ne muutkin valtiot puuttuvat suvereenien valtioiden asioihin sotilaallisesti "puolustaessaan" omia etujaan - esim. Gaddafia alasajettaessa Ranska oli päällimmäinen koira muiden tukiessa.
Mutta ovatko nämä "väliintulot" sitten mitenkään parantaneet alueiden oloja - vastaus taitaa olla kasvaneessa pakolaisvirrassa Eurooppaan eli suoraan sanottuna ei.
Trollaaminen tekee hyvää - se kuorruttaa ihon ja saa vanhankin tuntemaan itsensä taas nuoreksi eli siitä sinulle "superduperlile".
Kyllä oikeuttaa !
Meillä on monia esimerkkejä pahimmillaan kansanmurhaksi kehittyneistä suvereenin itsenäisen maan hallinnoista. Itsenäisen suvereenin valtion sisälle tunkeutumiselle on kuitenkin viisasta hankkia laaja kansainvälisen yhteisön tuki.
Rauhaanpakottaminen sotilaallisin toimin on tietysti hankala asia, mutta sille on kyllä toisinaan nähtävissä aivan selvä tarve.
En nyt ota kantaa mihinkään yksittäisiin tapauksiin.
Natokiima on Suomelle tuhoisaa.. Pöljät sitä hamuu!
Ootko puutteessa, kun noin on tuo kiima-sana sinulle mieleinen?
Minäkin jätin tänään soittamatta tutulle ja sinänsä ihan hyvälle venäläiselle kampaajalle, jolla olen käynyt vuosia. Nyt varasin ajan suomalaiselle parturille. Sorry Ludmila, mutta en voi hyväksyä Venäjän toimia ja tämä on osa sen osoittamista.
En osta venäläisiä sinkkiämpäreitä.
Venäläiset tekevät suunnattoman karhunpalveluksen itselleen ja maalleen luokattomalla roskapropagandallaan, jota kukaan länsimaissa ei usko. Ala-arvoinen sonta voi mennä läpä Venäjällä mutta ei missään muualla. Lavrovin puheet saavat ihmiset nauramaan kippurassa ja ovat yleisen pilkan aiheita kaikkialla länsimaissa.
Mutta saataa toki olla osa Putlerin suunnitelmaa sekin - näinhän saadaan ihmiset vihaamaan venäläisiä joka puolella ja siten "oikeutettua" omat hyökkäystoimet itsenäisiä naapurimaita vastaan. Mielenkiintoista nähdä mikä on Venäjän seuraava hyökkäyskohde - onko se jokin Baltian maista, vaiko kenties valkovenäjä. Suomalaisia tietenkin Putinin Trollit tietenkin koko ajan kiivaasti varoittavat liittymästä Natoon, koska tama sotkisi pahasti Putlerin suunnitelmat Neuvostovenäjän vanhojen rajojen palauttamisesta.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/74409-amerikkalaisprofessori-andrew-michta-putinin-tahtaimessa-suomi-ja-ruotsi
"Lavrovin puheet saavat ihmiset nauramaan kippurassa ja ovat yleisen pilkan aiheita kaikkialla länsimaissa."
Informaatiosota väsyttää Sergei Lavrovia:
"Ei pidä paikkaansa.
Emme ole väsyneitä
eikä ole mitään sotaa,
ei varsinkaan informaatio-
enkä minä ole Sergei,
enkä varsinkaan Lavrov."
(Ville Ranta, Kirkko & Kaupunki)
Ovatko venäläiset todellakin niin tyhmiä, että kuvittelevat kenenkään länsimaissa uskovan sanaakaan Lavrovin valheista? Ovatko venäläiset todellakin niin tyhmiä, että uskovat itse Lavrovin valheita? Miksiköhän muuten venäläiset varusmiehet pelkäävät joutuvansa Ukrainaan? Eihän heitä siellä ole, siis Lavrovin mukaan...
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194962414216/artikkeli/ap ukrainaan lahtoa pelkaavat venalaiset varusmiehet kannelleet ihmisoikeusjarjestoille.html
http://www.iltalehti.fi/ukrainan-kriisi/2015022219240353_uk.shtml
Niin, Lavrovin mukaan Ukrainassa ei ole venäläisiä joukkoja eikä venäläisiä varusmiehiä. Miksiköhän sitten satoja Ukrainassa kuolleita venäläisiä varusmiehiä on salaa hiljaisuudessa haudattu eri puolilla Venäjää, kuten Sotilaiden Äidit -järjestö hyvin tietää:
http://yle.fi/uutiset/sotilaiden_aidit_viranomaiset_peittelevat_venalaissotilaiden_kuolemia_ita-ukrainassa/7761985
http://www.ts.fi/uutiset/ulkomaat/671221/Sotilaiden aidit Satoja venalaissotilaita kuollut Ukrainassa
Ja miksi venäläiset varusmiehet todellakin pelkäävät joutuvansa Ukrainaan sotimaan ja kirjelmöivät asiasta ihmisoikeusjärjestöille? Eihän heitä siellä pitäisi edes olla, kuten Lavrov on vakuuttanut:
http://www.aamulehti.fi/Ulkomaat/1194962414216/artikkeli/ap ukrainaan lahtoa pelkaavat venalaiset varusmiehet kannelleet ihmisoikeusjarjestoille.html
Mutta ulkoministeri Lavrov ei tunnetusti koskaan valehtele, kuten hyvin muistamme Krimin tapauksesta, jossa Lavrovin mukaan ei ollut venäläisiä joukkoja:
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/artikkeli/lavrov--emme-voi-kutsua-krimin-joukkoja-takaisin/3055606
Krimillä ei ole venäläisiä joukkoja emmekä voi kutsua heitä takaisin, koska eivät ole venäläisiä. Paitsi että sitten kävikin ilmi että ne kaikki olivat venäläisiä erikoisjoukkoja. Kannattaa siis luottaa ulkoministeri Lavroviin, joka tunnetusti ei koskaaan kerro törkeitä valheita... Buahahhhaahhahhaaaa!
Yle uutiset tekee parhaansa Suomen puolustusvoimain mollaamisessa pitkällisissä selostuksissaan kun puolustusvoimat toimii Suomen puolustuksen kannalta oikeudenmukaisesti venäjän kaksoiskansalaisten suhteen. Venäjän kaksoiskansalaiset toimii Venäjän lain mukaan Suomessa muuten he tekevät rikoksen, josta Venäjä rankaisee tai tulee apuun tankkeineen. YLE häpeä uutisselostuksiasi, uutis- ja ajankohtaistoimitus on lopetettava nykyisellään ja vasruuhenkilöt vaihdettava, missä heidän aivotoimintansa perusta on? Minkä maan puolustuksessa?
Putinilla näyttää olevan syvä trauma. Se johtuu hänen syntymästään saamaan ominaisuuteen joka on yleensä vain naispuolisilla henkilöillä. Vain naisilla on ihonalainen ohut rasvakerros. Naiset pystyvät luonnollisesti kompensoimaan sitä. Mutta jos se on miespuolisella henkilöllä niin siitä aiheutuu fyysisiä ja psyykkisiä ongelmia.
Putinin pitää riisua paitansa tiuhemmin kuin yleensä miespuolisten henkilöiden jopa viimassa ratsastaessa ja siperiassa jossa on tunnetusti kylmää.
Psyykkiset ongelmat tulevat tietysti tietoisuudesta että hänellä on normaalista poikkeavia naisellisia ominaisuuksia.
Venäjän kansan ja maailmanrauhan vuoksi Putinia pitäisi tyynnytellä kertomalla hänelle ettei naiselliset ominaisuudet vähennä hänen arvoaan ihmisenä merkittävästi. Onhan tutkitusti todettu ettei absoluuttisia sukupuolia ole olemassakaan vaan kummassakin sukupuolessa on aina myös toista.