Miten C:ssä voi korvata tekstiä jossakin merkkijonossa, C :lle löysin tällaisen esimerkin, mut C:lle en löytänyt ohjeita.
#include
#include
using namespace std;
int main () {
string Teksti = "The Lord of the Rings";
Teksti.replace (Teksti.find ( "Lord"), 4, "lord" );
cout
Tekstin korvaaminen C:ssä
3
391
Vastaukset
- Keijo
Jotensakkin tälleen menee "vastaava" koodi.
Tarkistuksia ei tehdä. Funktio strstr() palauttaa NULL jos alimerkkijonoa ei löydy, jolloin ilman tarkistuksia menee asiat pieleen..
#include
#include
int main(int argc, char *argv[])
{
char *merkkijono = "The Lord of the Rings";
strncpy(strstr(merkkijono, "Lord"), "lord", 4);
printf("%s\n", merkkijono);
}
Hyvää lunttausapua merkkijonoihin liittyen:
http://www.cppreference.com/stdstring.htmlPääsääntöisesti strcpy/strncpy kopioi vielä NULL-merkin loppuun, joten merkkijono voi tavallaan lyhentyä, jos ollaan korvaamassa sanaa merkkijonon alusta. Tässä tapauksessa homma toiminee, koska strncpy:lle annetaan 4, joka on muutettavan sanan pituus ilman NULLia (strncpy ei kopioi NULLia, koska sitä ei tule vastaan viimeistään neljännen merkin kohdalla). Lisäksi strncpy-temppu toiminee helposti vain niille korvauksille, joissa muunnettavan sanan pituus on yhtä paljon kuin muutetun sanan pituus.
- ccode
Ei tällaista koodia saa kirjoittaa. Standardin mukaan
toiminta on määrittelemätön.
/* tätä merkkijonoa ei voi muokata */
char *merkkijono = "The Lord of the Rings";
/* tätä voi muokata */
char merkkijono[] = "The Lord of the Rings";
/* tätä voi muokata */
char *merkkijono = strdup("The Lord of the Ring");
/*
* tässä kirjoitetaan vakiomerkkijonon päälle
* jos tilanvaraus tehdään väärin.
*/
strncpy(strstr(merkkijono, "Lord"), "lord", 4);
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 796095
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2895420Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii984111- 522880
- 262722
- 1192060
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua472020Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘991747- 721291
PS uusimman gallupin rakettimainen nousija
https://yle.fi/a/74-20170641 Aivan ylivoimaisesti suurin kannatuksen nousu PS:lle. Nousu on alkanut ja jatkuu 2 vuoden1591141