Miten C:ssä voi korvata tekstiä jossakin merkkijonossa, C :lle löysin tällaisen esimerkin, mut C:lle en löytänyt ohjeita.
#include
#include
using namespace std;
int main () {
string Teksti = "The Lord of the Rings";
Teksti.replace (Teksti.find ( "Lord"), 4, "lord" );
cout
Tekstin korvaaminen C:ssä
3
433
Vastaukset
- Keijo
Jotensakkin tälleen menee "vastaava" koodi.
Tarkistuksia ei tehdä. Funktio strstr() palauttaa NULL jos alimerkkijonoa ei löydy, jolloin ilman tarkistuksia menee asiat pieleen..
#include
#include
int main(int argc, char *argv[])
{
char *merkkijono = "The Lord of the Rings";
strncpy(strstr(merkkijono, "Lord"), "lord", 4);
printf("%s\n", merkkijono);
}
Hyvää lunttausapua merkkijonoihin liittyen:
http://www.cppreference.com/stdstring.htmlPääsääntöisesti strcpy/strncpy kopioi vielä NULL-merkin loppuun, joten merkkijono voi tavallaan lyhentyä, jos ollaan korvaamassa sanaa merkkijonon alusta. Tässä tapauksessa homma toiminee, koska strncpy:lle annetaan 4, joka on muutettavan sanan pituus ilman NULLia (strncpy ei kopioi NULLia, koska sitä ei tule vastaan viimeistään neljännen merkin kohdalla). Lisäksi strncpy-temppu toiminee helposti vain niille korvauksille, joissa muunnettavan sanan pituus on yhtä paljon kuin muutetun sanan pituus.
- ccode
Ei tällaista koodia saa kirjoittaa. Standardin mukaan
toiminta on määrittelemätön.
/* tätä merkkijonoa ei voi muokata */
char *merkkijono = "The Lord of the Rings";
/* tätä voi muokata */
char merkkijono[] = "The Lord of the Rings";
/* tätä voi muokata */
char *merkkijono = strdup("The Lord of the Ring");
/*
* tässä kirjoitetaan vakiomerkkijonon päälle
* jos tilanvaraus tehdään väärin.
*/
strncpy(strstr(merkkijono, "Lord"), "lord", 4);
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä
"Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan2018154- 565032
- 244677
Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista
Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni274590Jätä minut rauhaan
En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv364400Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"
"– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h614278- 623873
- 423525
Mitä luulet, miten Martina Aitolehti pärjää Erikoisjoukoissa?
Kohujulkkis, yrittäjä ja hyvinvointivalmentaja Martina Aitolehti on mukana Erikoisjoukot-realityssä. Erikoisjoukot on402804- 452519