Vistan asennus

pohjosesta

Ei lähde enää vorkkimaan winsku. HP koneeseen uudelleen asennusta näprään. Anto viestin BOOT MRG puuttuu. Mistä tuon sais ja miten sille syötetään? Tietenkään ei ole cd tai dvd levyjä tehty aikoinaan kun "sehän on siellä kiintolevyllä tallessa."

9

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jos ei ole asennuslevyjä niin sitten et käytännössä saa mistään kun noin vanhojen vehkeiden varaosatakuut menneet jokseenkin varmasti umpeen.

      Kaupasta jos ostat uuden Windowsin niin se tuskin on yhteensopiva ja vanhemman Windows 7:n jos ostaa (jos edes saa) niin ei hirveästi järkeä käyttää koneen arvon verran rahaa kertakäyttölisenssiin (lisenssi menee kun emolevy hajoaa).

      Taloudellisinta on ostaa uusi Windowsläppäri Windows 8.1:llä jos Windowsia haluat. Sen voi päivittää maksutta Windows 10:n kun se tulee lokakuussa. Päivitystarjous vuoden voimassa lokakuun jälkeen. Vanhaan koneeseen kannattaa asentaa joku ilmaiskäyttis ja testata asennuslevyltä löytyvillä työkaluilla onko kiintolevy ehjä vai dyykkaako siihen jostain kiintolevyn.

      • M-Kar_tahtookeksin

        Mistäs lähtien BootManager on ollut joku varaosa?


      • M-Kar_tahtookeksin kirjoitti:

        Mistäs lähtien BootManager on ollut joku varaosa?

        Onhan se käyttöjärjestelmä myös varaosa.


    • pohjosessa

      Niinpå :) Parasta asentaa heti alkuunsa joku kunnollinen linus. Muissa koneissa jo onkin, upuntu, lupuntu ja mintti. Ai niin, on yhdessä vanhassa läppärissä se vanha XP , senjälkenhän ei kunnollisia olekaan ollut tarjolla.

    • Siis kokeilitko painaa F11:tä useaan kertaan käynnistyksen yhteydessä?

      • Lataus

        Kannattaa painaa kakkosee, siis se windows.

        Laita kunnon käyttis, siis Linux.


    • win_on_perseestä

      Lataa piratebaystä vista aio(all in one, eli asennukseen löytyy suoraan kaikki versiot) multilanguage, niin saat asennettua toivomasi. Yks tuolla hakusanalla ei kyllä toimi, koska varmasti windows paskaohjelmineen on lyhentänyt yhdestä kansiosta pitkät tiedostonimet kelvottomiksi...(se toimimaton oli jotain 4.59Gt tai jotain).

    • eikämaksapaljon

      W7Pro mallia Probook mallia on saatavana vielä verkkokaupasta suomessa.

    • e4tr

      Tääkin läppäri oli ostaessani aikoinaan vistalla, sitten tuli seiska ja nyt tässä pelittää kymppi. Kiintolevy on tosin vaihtunut SSD-versioon ,120 gb , kiinasta tilasin sopivasti ( deal extreme) .

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka tekee näitä aloituksia

      jotka aina ovat tällaisia.... Nämä on jonkun saman ihmisen käsialaa, joka paukuttaa tänne loputtomasti ketjuja, joissa
      Ikävä
      61
      5607
    2. Oot mahtava tyyppi

      En tiedä luetko palstaa. Koitan siitä huolimatta. Oot mun mielestä tosi erityinen tyyppi. Nopeesti taisin ihastua. Jot
      Ikävä
      43
      3648
    3. Persujen kannatusromahduksen syynä bensan ja kaljan hinnan nostot

      Marinin aikaan bensalitra 1,3e ja laatikon Sandelsia sai Lidlistaä 22 eurolla. Nyt hinnat ovat nousseet noin 50 prosent
      Maailman menoa
      263
      3636
    4. Juhana Vartiainen(ex-sd): Köyhien pitää tehdä jotain elämälleen säilyttääkseen tukensa

      Juhana Vartiainen ehdottaa Suomeen ”Tanskan mallia”, jossa sosiaaliturvaa saadakseen pitäisi hakea ensisijaisesti etuuks
      Maailman menoa
      287
      3546
    5. Miksi tunnustukselliset muslimit saapuvat länteen?

      Onko koskaan kysytty, että miksi islamilaisesta maailmasta tuleva tunnustuksellinen muslimi tarvitsisi turvapaikkaa väär
      Maailman menoa
      326
      2768
    6. Rydmanin nousu sote-ministeriksi on kauttaaltaan irvokas

      Mutta samalla se oli ainut todennäköinen lopputulema. Se myös alleviivaa sitä, mistä tällä hallituksella ja aivan erityi
      Maailman menoa
      339
      2057
    7. Miksi vihereät ja vasemmisto haluavat tuhota tämän maan?

      He halusivat, että kannabis tulisi lailliseksi? - eikö kylliksi nuoria tuhota jo nyt huumeilla? - kannabis tuhosi minun
      Maailman menoa
      78
      2031
    8. En ymmärrä näitä SDP:n ja muun vasemmiston kannattajia

      Eivätkö ihmiset tiedä, että Suomen ongelmat johtuvat vasemmistolaisesta yhteiskuntamallista? Suomessa on ollut vasemmis
      Maailman menoa
      151
      1868
    9. Orpo: Seuraavalla hallituksella ei ole yhtään enempää rahaa

      Valtiovarainministeriön virka-arvion mukaan julkisen talouden sopeutuksen tarve on noin kymmenen miljardia euroa ensi va
      Maailman menoa
      73
      1525
    10. Sofia servasi Pikku-Villen suvereenisti

      – Ihanko tosissaan tuleva sosiaali- ja terveysministeri hyökkää oppositiopuolueen puheenjohtajaa vastaan siksi, että täm
      Maailman menoa
      38
      1480
    Aihe