Kyllä tänään iski katkeruus oikein kunnolla

abcdefghijklm

Ulkomaalaisella (mun mielestä Turkkilaisella) miehellä on aivan upea koulutettu vaimo huippupalkalla. Mies makaa kotona ja vaimon rahoilla rakennettu 500 tonnin talo. Miksi näin on päässyt käymään? Kuulostaa vain muutamalta lauseelta, mutta ei tosiaan ole mitään kaunista puhetta.

3

211

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tossunen

      Totta. Suomalainen mies on usein akkansa käskyläinen ja tumppu. Näin se tässä tasa-arvon kehitysmaassa. Jotain pitäisi tehdä, että miehet pääsevät alennustilastaan.

    • bokorm

      Ulkomaalaisella, (sun mielestä turkkilaisella) naisella on huippukoulutus ja hyvä työ. Heillä on varaa hieman ylellisempään elämään kuin sinulla.
      Luulisin näin, että tämä kyseinen nainen on käyttänyt voimavaransa ja kapasiteettinsa siihen, että hän on keskittynyt hankkimaan itselleen loistavan koulutuksen. Hänellä on ollut ns.päätä lukea pitkälle. Hänellä on tervettä kunnianhimoa ja terve itsetunto, terve usko itseensä.
      Miehen olemisiin ja tekemisiin en voi kommentoida koska en heitä niin läheisesti tunne, kuten sinä vaikutat tuntevasi. (hmm..)
      Ajattelepa miten paljon energiaa tuhlaat tuon katkeran sappesi keittelemiseen? Entä jos antaisit kaikkien kukkien kukkia, eiväthän he sinulta sitä koulutuspaikkaa ole ryövänneet? Tai väkipakolla vallanneet sinun taloasi?
      Jos nyt keskittyisit siihen ihan omaan pikku elämääsi, ja tekisit siitä parhaan mahdollisen?
      Harvallepa meistä mitään on kultalusikalla suuhun tuotu. Hyvän koulutuksen takana on tuntien ja taas tuntien rankka opiskelu, ja kieltäytyminen monista ehkä sinulle elintärkeistä iloista kuten kapakoissa yömyöhään roikkuminen? Voin kertoa, että opiskelu, silloinkun senottaa tosissaan ja päämäärä on lujana tiedossa, on todella raskasta ja rankkaa. Ja palkinto sen jälkeen kuuluu sille joka työnkin on tehnyt!
      .

    • Matkamiesmaan1234556

      Tuskin katkeruus vaan kateus, kas sitä saa mitä tilaa. Jos on pulkkamäessä silloin kun muut tekee läksyjä niin se on kuin kuset housuissa, hetken lämmittää mut sit tulee tosi viluviluvilu!! :) Onnea vaan katkeruuden tiellä, se ompi paljon lyhyempi tie kuin ilon ja onnellisuuden tie. Huh mikä idiootti olet!! :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      525
      2534
    2. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      51
      2217
    3. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      203
      2158
    4. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      11
      1497
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      219
      1450
    6. Kiantama kartelli

      Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip
      Suomussalmi
      49
      1353
    7. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      97
      1328
    8. Oletko nainen alkanut kammoamaan minua

      Sinua ei näy eikä kuulu, ja ilmeisesti kiertelet tilanteita. Oletko huomannut, että olet vieläkin ajatuksissani luvattom
      Ikävä
      62
      1131
    9. Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä

      Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise
      Maailman menoa
      91
      1106
    10. Unohdettu parannuksen kaste

      Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?
      Kaste
      693
      1035
    Aihe