Suomen erikoistekniikka mainostaa Philipsin D1S xenon polttimoa 55 eurolla. Parinko ostaa niin säästäisi 40 euroa KL-varaosiin verrattuna, MUTTA, lukekaas tuo...
"Philips D1S XenStart Xenon-polttimo on laadukas xenon polttimo jolla varmistat pitkän käyttöiän ja hyvän valotehon.
XenStart polttimopakkauksessa ei ole Philips aitouden tarkistussinettiä, koska polttimot tulleet varastoon ennen kun tarkistussinetti lanseerattiin Philipsin toimesta."
Uskoisko tuota ?
Valoa kansalle
6
79
Vastaukset
- E220_CDI
Ainakin minä olen Erikoistekniikalta saanut sitä mitä tilasinkin. Eikös tuo ole laadukkaan D1S polttimon normaali hinta? Jostain X-Treme Visionista sitten joutuu maksamaan enemmän.
- selvännäkijä
KL vastaava 75 euro.
- onkohinnanväärti
Philips myy X-tremeVision 50% Xenon-ajovalopolttimoa hintaan 179,99 euroa ja Erikoistekniikka 99,00 euroa. Miten näitä hinnan eroja oikein voidaan selittää ?
Onko tämä X-tremeVision loppujen lopuksi tarpeettoman tehokas, eihän missään autossa ole tuollaisia ensiasennuspolttimoina eli eikös ne ole noita Philipsin XenStart Xenon-polttimoita tai Osramin vastaamia, ainakin saksalaisissa autoissa.
Eihän sitä valoa meidän surkeilla märillä pimeillä teillä koskaan liikaa ole, mutta onko oikeesti tuolla lisääntyneellä valoteholla käytännön vaikutusta meidän köröttelyajonopeuksissa.
http://www.philips-shop.fi/store/catalog/autovalot/etuvalot/x-tremevision-auton-xenon-ajovalopolttimo/productdetail/85415XVS1_FI_SHOPPUB/FI/fi#productDetailtabs
http://www.erikoistekniikka.fi/tuote/d1s-philips-x-treme-vision-50--xenon-polttimo-35w-xenon-polttimo-35w/1040700150/- E220_CDI
Toinen kiinnostava asia "ylitehoxenoneissa" on, että mistä se väitetty lisäteho tulee? xenonpolttimon tehon määrää sen teholähde, jota jostain syystä kutsutaan myös ballastiksi.
Pelkän polttimon vaihtaen ei siis xenoniin saa yhtään lisää sähkötehoa, joten väitetty valotehon kasvu vaatii jotain lisäselitystä. Ainakin Osramin NightBreakerin esite kertoo valovirran olevan täsmälleen sama 3100 lm kuin ihan tavallisessa laadukkaassa Osram Xenarc-polttimossa. Kaasupurkausvalon palokammiota ja elektrodeja virittelemällä on saatu valon jakaumaa muutetuksi, joten jossain kohdassa voi ollakin hieman enemmän valoa, mutta vastaavasti jossain muualla on sitten vähemmän.
Halogeenivaloissa olen käyttänyt aina talvisin Yönsärkijöitä, joiden valoteho on silminnähden vakiopolttimoa suurempi. Mutta yhden parin xenon Yönsärkijöitä tämän talven katseltuani minulla ei ole niistä mitään huonoa sanottavaa. Ei tosin mitään sellaista hyvääkään, mitä ei olisi aivan tavallisissa laadukkaissa xenonpolttimoissa.
- nähtyon
Minähän tilasin nuo XenStart polttimot Erikoistekniikalta. Toimitus oli nopea, lauantaina tilasin ja tänään oli noutopostista haettavissa, erinomaista toimintaa ! Sain ne asennettuakin ja jopa onnistuneesti. Tunti siinä meni ährätessä, mutta enskerralla selviän puolella. Kävin koeajolenkin, mutta tuotatuota, onhan nyt kyllä märät tiet ja muutenkin suttuset kelit, joten voihan se johtua siitäkin, ettei valoteho ollut kaksinen. Pitkät kyllä valaisi upeesti, mutta noilla lyhkäsillä eli ajovaloilla oli aika onnetonta. Tiedähäntä, olisiko näilläkeleillä sen kummosempaa tuplaten kalliimmilla Visioneillakaan.
- eimitäänvikaa
Olen ajanut nyt viikon noilla Erikoistekniikan XenStart-polttimoilla vaihtelevissa olosuhteissa, mm, tällä hetkellä pohjois Suomessa talviolosuhteissa ja polttimot valaisevat ihan riittävästi, voin suositella.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p575775Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "772983Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella222238No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol401985- 191848
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621833Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61569Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83118281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome191181Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah751026