Mihin sijoittaisit 4000€?

Aljh00

Antakaapa vinkkejä miten sijoittaa 2000-4000€, mahdollisimman pienellä riskillä mutta kuitenkin jonkinlaisella tuotto-odotuksella?

9

379

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lmb9834a

      Tanskan kruunu. Vaihtokurssi on 1 € = 7,46038 kruunua, mutta kurssi voi vaihdella 2,25% kumpaankin suuntaan.

      Jos eurokytkös ei pidä, teet voittoa, jos pitää, voit laskea ylhäältä maksimitappion.

    • aergdf

      Jos nuo on sinun ainoat rahasi, niin sopiva paikka on esim. Nordaxin säästötili.

      Jos sinulla on varmuuskassa erikseen, ja nuo ovat "ylimääräisiä" rahoja, voisit ajatella myös yhdistelmärahastoa tai osakeindeksirahastoa. Tosin kun lähtökohta on "mahdollisimman pieni riski", niin tuonne Nordaxin ja TF-bankin suuntaanhan se kovasti osoittaa. Nuo maksaa säästötilille parempaa korkoa kuin suomalaispankit 3-vuotiselle määräaikaiselle.

    • liikaamuuttujia

      Jos haluat tuottoa, sun pitää kestää myös riskiä. Jos rahasi ovat kokonaan ylimääräisiä (eli sulla on puskurirahat olemassa), sun pitäisi ensin miettiä miten pitkäksi aikaa rahat voit sijoittaa, sitten millaisella hajautuksella. Ehkäpä koko maailmaan sijoittava ETF kuukausisäästönä?

    • Tilille

      Jos täältä kyselee, on parasta pistää rahat jollekin tilille josta saa pikkasen korkoa.
      Tai ostaa rahoilla jotakin kivaa.

      Oikeasti sijoittaminen sisältää huomattavan riskin, jos tätä ei voi kantaa, ei sijoittaminen ole oikea muoto säilyttää pääomaa.

    • Aljh00

      No kerropa sitten mikä on se oikea paikka kysellä? Tottakai tiedän että täällä suurin osa jutuista ihan puutaheinää, mutta eipä se nyt vielä tarkoita että pitäisi toimenpiteisiin ryhtyä jos täällä juttelee.

    • pelkkäänokiaa

      Nokian osakkeisiin. Olen laskenut omatekoisella ohjelmalla osakkeen kehityksen.
      1/2016 9-11€
      1/2017 10-15€
      1/2018 13-18€
      Käppyrä jää noitten väliin.

    • Vinkkaaja

      Seligsonin Pharos varainhoitorahasto, johon olen sijoittanut jo pitemmän aikaa. Pienet kulut, laaja riskejä alentava hajautus (sekä korkoja että osakkeita). Maltillinen rahastonhoitaja, mukautuu rauhallisin liikkein markkinoiden muutoksiin. Tuotto ei ole parhaasta päästä, mutta korkeita riskejä vältteleville hyvä ratkaisu.

    • huiput_lähestyvät

      Kannattaa uida vastavirtaan kuin lohi tässä vaiheessa, eli laita erissä vaikka a' 500 € raaka-ainerahastoon esim. kk välein. Nimittäin, se mikä menee ylös tulee myös alas ja nyt ollaan jo huomattavan korkealla. Vaikka eipä tuolla 4000 ole odotettavissa kuin korkeintaan 2000 -30% veroa.

      • hgfd

        Raaka-aineisiin sijoittaminen on hintaspekulaatiota. Ne ei itsessään tuota yhtään mitään. Jos niihin laittaa rahojaan, pitää itse seurata koko ajan missä ko. tuotteen markkinoilla mennään, enkä tarkoita kurssikäyrää vaan oikeita tapahtumia maailmalla. Muuten päätyy ihmettelemään sivusta kuinka omaisuus hupenee vehnäsertifikaatissa kun suurimmilta vehnäntuottajilta saadaan huippusadot, ja kaikki hokaa että maailma ei olekaan nälkäkuoleman partaalla. Tai öljyrahastossa kun öljyntuottajat päättivät alkaa Venäjän ja Venezuelan kiusaamisen alentamalla öljyn hintaa radikaalisti. Tai poliittiset päätökset (tai ihan vaan yleismaailmallinen lama) romahduttavat jonkun raaka-aineen kysynnän.

        Ylipäätään aivan älyntöntä antaa ohjeeksi sijoittaa "raaka-aineisiin". Hajautetusti "kaikkiin mahdollisiin" ilman mitään omaa käsitystä aiheesta, vai?


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen kannatusromahdus ilahduttaa

      Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.
      Maailman menoa
      210
      4861
    2. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      22
      4003
    3. Avopuoliso, mies-/naisystävä vai mikä?

      Kävin eilen irl keskustelun, joka jätti minut pohtimaan seuraavaa ... millä nimityksellä kutsua henkilöä, jonka kanssa o
      Ikävä
      224
      3744
    4. Huvittava ilmiö: Vasemmistolaiset uskoo sokeasti SDP:n parantavan heidän

      elämäänsä, jos demarit johtaa seuraavaa hallitusta (Kyse on siis palstan vasemmistolaisista) Totuus on toinen, nimittäi
      Maailman menoa
      130
      3055
    5. Pitkän päivän ilta

      Tarina elämättömästä miehestä, jonka elämän täytti velvollisuudentunto. Pikkutarkka, huolellinen, hyvällä katsottu, miel
      Ikävä
      157
      3015
    6. Riikka ohoi! Saksa alensi bensaveroa, missä euron bensa?

      Perussuomalaisten yksi vaalilupauksista oli euron bensiini suomalaisille autoilijoille. Ei ole näkynyt. Jopa vasemmis
      Maailman menoa
      63
      2942
    7. Miksi Kuhmolaiset on niin nyrpeä ilmeisiä?

      Miksi suurin osa (ei onneksi kaikki) on niin typääntyneen näkösiä elämäänsä? Tuijotetaan toisia pahansuopaisesti ja kat
      Kuhmo
      15
      2591
    8. Tulipalo rivitalossa, tuhoutuu täysin

      Kainuun pelastuslaitos sai hieman puolenyön jälkeen maanantaina ilmoituksen rivitalon huoneistossa syttyneestä tulipalos
      Puolanka
      64
      2522
    9. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      85
      2325
    10. En selvinnyt ilman naarmuja

      Vaikka ehkä kuvittelin sen olevan ilmoitusluonteinen asia, jonka jälkeen kaikki palaa entiselleen ja ilma puhdistuu. Naa
      Ikävä
      13
      2135
    Aihe