vanhan auton re85 osa 2

ab-87

Joo elikkäs jatkan otsikon mukaista keskustelua..
Itse just ostin fiat bravon vm 2000 1.2 bensa..
Ja joskus vuonna 2012 oli dodge caliber srt4, sille nimittäin kävin sipoossa
laitattamassa etanoli-asennuksen makso 400e asennuksineen..
Fiat kun maksoi 600e niin ajattelin ihan ilmaiseksi kokeilla
50-50 suhdetta re85-95..
Ja fiiattihan menee ku remmiahdettu konsanaan!!!!!!

12

1122

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • an-87

      Ja dodgella kesti muuten kylmäkäynnistys puolesta minuutista kahteen!!!
      Muuten kiihtyvyys parani 5.8s=>5.2 ja teho dynossa oli 285hv eli moottoriteho noin 310-315hv!! Vääntö olis vakiona 360nm mutta dynossa 375nm ja kun laskee moottoriväännöksi tulee noin 410nm!!! Eli ei huono diili.. mutta kulutus nousi 10.5l/100km=>12-13l/100km..
      Fiatin kulutuksesta en oikein tiedä vielä ilmoitan kyllä viikon sisään..
      Mutta fiiattiin on tullut varmasti tehoa ja vääntöä lisää menee kuin olis 2 litrainen turbo!!! :)

    • an-87

      Lisätäkseni vielä kun muistan dodgen kylmäkäynnistys oli plus 20:ssä asteessa!!
      Ja fiat käynnistyy kylmänä oikeastaan heti ja ulkona 0- -5 astetta!..
      Pistäkäähän kommenttia ja kokeilkaa itsekkin...:)

    • 2litrainenturbo

      Mullakin oli kerran 2 litrainen turbo saabi. jos Fiiatti menee samalla lailla niin ei oo kaksista kulkua. Ensin se nikotteli ja sit nilkutti vaan. paska mikä paska

    • Flexifuel

      Miten se teho muka nyt lisääntyi, kun alkoholissa on vähemmän energiaa mitä bensassa?!?

      Itsellä on flexifuel auto ja tässä etanolia syövässä versiossa on 150hp, kun saman moottorin puhtaassa bensaversiossa on 180hp. Alkoholilla teho on tuon verran alempana, koska alkoholissa on vähemmän potkua.

      Talvella RE85 polttoainetta ei viitsi käyttää, kun sitä kuluu kylmässä aivan älyttömästi. Nyt vois kohta taas kokeilla viinalla ajelua, kun alkaa ilmat lämmetä. Viimekesän ajojen perusteella en ollut kovin ilahtanut. Kulutus nousi niin että kilometrihinta on vain pikkusen bensaa halvempi ja pitkä miinus siitä että tankillisen toimintamatka putosi radikaalisti.

      • Anonyymi

        Ankeasti.. Eh.. vapaasti hengittävä moottori ei ole oikein E85 kone.
        Jos on järkeä vähänkin, niin onko ihan pakko tankata tammikuussa pelkkää E85 juotavaa.

        Nykyisillä, median rummuttamilla öljyn hinnan jne. perusteella bensan hinta on suomessa
        hyppinyt kuin kengurut tuolla jossain. Bensan hinta määräytyy 95 prosenttisesti bensan
        maailman markkina hinnan mukaan.

        Ja jos et usko, niin katso täältä.

        https://fi.globalpetrolprices.com/Spain/gasoline_prices/


    • DGC

      Oletko varma etteivät nuo teholukemat ole menneet päinvastoin, jossakin Saab Biopowerissa tehot on ilmoitettu 150hp 95E:llä ja 180hp E85:llä.

      Tehoero perustuu etanolin korkeampaan oktaanilukuun. Tietokoneen säätämässä moottorissa tämä mahdollistaa aikaisemman sytytsennakon ja ahdetussa moottorissa isomman ahtopaineen. Sytysennakko tuntuu vapaastihengittävässäkin alavääntönä, jota Fiatilla kokeillut kuvaa. Huipputeho vaapaastihengittävässä ei välttämättä nouse ja saattaa laskeakin jos suutinten kapasiteetti ei riitä ruiskuttamaan etanolia enemmän. Vääntökäyrä tasoittuu ja erityisesti alavääntö kasvaa, joskus sen verran että moottori tuntuu kertaluokkaa isommalta, varsinkin jos sitä osaa vedättää alakierroksilla. Minun boksimuutetussani on sama ilmiö ja ero on niin dramaattinen, että vaihdan mielummin koko auton kuin takaisin bensaan.

      Energiasisältö kertoo, kuinka usein on käytävä tankkaamassa, ei sitä kuinka lujaa sinne pääsee. Tankissa voi olla vähemmän energiaa, mutta sylinterissä sitä on enemmän. Vaikka bensassa on sylinterissäkin isompi lämpöarvo, sitä ei pystytä hyödyntämään, koska bensa ei kestä puristamista vaan nakuttaa. Metanolissa on vielä vähemmän energiaa ja sillä pääsisi vielä kovempaa, tosin siihen tarvittaisiin enemmän virittämistä. Spede teki tästä asiasta mainion "Naisen logiikkaa" -sketsin jossa Hannele Lauri väitti autonsa kulkevan huonosti sen takia, koska siinä on niin vähän bensaa.

      Etanoli höyrystyy huonosti kylmässä ja pakkasella sen kulutus kasvaa. Varsinkin kylmässä moottorissa sitä palaa ihan kamalasti, joten jos ajat lyhyttä matkaa, se ei etanolilla kannata. Pätkäajossa pakkasella etanolia saattaa päätyä öljyn joukkoon huomattavan paljon, koska se haihtuu öljystä bensaa huonommin ja vaatii öljyjen ajamista kuumaksi.

      • Jeeps2

        Täyttä asiaa. RE85:n oktaaniluku on yli 104 eli siinä jää V-Powerit ja muut Nitrotkin toiseksi.


    • rrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

      Itse ajellut -02 avensiksella noin 50/50 suhteella reilut puoli vuotta ilman poxia, ei mitään ongelmia.. lähtee jopa -20° pakkasessa ilman lämmitystä käyntiin avainta näyttämällä.. Nyt olis poxin osto ajankohtaista, vois ajella 100% alkoholilla

    • Anonyymi

      Teho laskee etanolilla ajettaessa ellei ole turboahdettu. Turboahdetussa moottorissa etanolin korkea oktaanisuus tuo etua sen verran, että teho voi olla jopa 1:1.

    • Anonyymi

      Nyt on 10-vuotta ajeltu etanolilla. Autoon (Svenska Aeroplan AB vm2000) on tehty maltillisia muutoksia lähinnä softaan mutta samalla DP ja suuttimet päivitettiin. Polttoainepumppu uusittiin varmuuden vuoksi. Automaattivaihteiston vääntömomentin kestorajaa ei ole ylitetty. Tehon tai väännön puutteesta ei tarvitse tinkiä biopolttoainetta käyttäessään.

      Vaikka etanolin hinta on noussut viime vuosina, hintaero E98 ja RE85 välillä on yhä merkittävä vaikka auton kulutus kasvaa RE85 käytön myötä. Se on totuus. CO-päästöjen laskennallinen aleneminen on hyvä asia ja siitä voisi jopa maksaa.

      Siihen aikaan, kun tein päätöksen etanolikonversiosta, lehdistössä peloteltiin etanolin autolle aiheuttamista ongelmista. Monet ei uskaltaneet tankata beniiniä, jonka etanolipitoisuutta oli nostettu 10%:iin..

      https://yle.fi/uutiset/3-5304803

      Tähän mennessä yhtään etanolin aiheuttamaa vikaa (syöpymistä tai vastaavaa) ei ole tullut. Ei edes polttoainepumppuun. Sama aikoinaan vaihdettu pumppu on yhä tankissa. Katsastusta ei tarvitse jännittää. Muutoskatsastus on tehty asianmukaisesti. Talvella kylmäkäynnistykset ei ole ongelma mutta kulutuksen nousun toki huomaa etenkin nurkka-ajossa, ellei käytä lohkolämmitystä. Lämpimästä tallista lähden ja työpaikalla on lämmitysmahdollisuus.

      Ei voi kuin ihmetellä aikoinaan tehtyjä päätöksiä, millä uusimpien (2007 ja sitä uudemmat) autojen RE85 laillinen käyttö on tehty mahdottomaksi.
      Alkoholi olisi myös huoltovarmuuden kannalta varteenotettava polttioaine esim. kriisiaikoina, jolloin tankkeriliikenne voi pysähtyä ja sähköverkot kaatua.
      Jokainen voisi tarvittaessa tehdä polttoaineensa vaikka itse.

      • Anonyymi

        Traficom maksaa muuntotukea 1.9.2009 ja sitä aiemmin käyttöön otetuista autoista.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Traficom maksaa muuntotukea 1.9.2009 ja sitä aiemmin käyttöön otetuista autoista.

        Tuota on näköjään hiukan helpotettu siten, että muutos onnistuu nyt pari vuotta uudemmalle autolle.

        Aiemmin oli voimassa seuraavat, Trafi:

        Ennen 1.1.2007 käyttöönotettujen etanolimuutosten päästövaatimusten täyttymisestä riittää katsastajan päästömittauksella suorittama tarkastus.

        1.1.2007 alkaen käyttöönotettujen etanolimuutosten kohdalla päästövaatimusten täyttymisestä tulee olla hyväksytyn asiantuntijan
        (Ulkoinen linkki) tai tutkimuslaitoksen
        (Ulkoinen linkki)todistus.

        Nyt tuo vuosiluku on muutettu 2007 -> 2009 eli raja siirtyy nyt vuoteen 2009
        Muilta osin vaatimukset ovat ennallaan.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hei sinä nainen

      Haluan olla rehellinen – olet hämmentänyt minua todella paljon. En ota sinusta mitään selvää, ja ehkä juuri siksi huomaa
      Ikävä
      85
      3097
    2. Kelan perkeleellinen käytäntö

      Kun äiti joutuu hakemaan Kelalta tukia vähien tulojen tähden, niin aina otetaan huomioon lapsen tilillä olevat rahat. Ei
      Maailman menoa
      319
      2741
    3. Putin ei suostu tulitaukoon nyt kun Kurskin taistelut ovat kesken

      ja venäjä on viimein päässyt niskan päälle, suuren ylivoiman turvin. Ukraina ilmeisesti suorittaakin taktista vetäytymi
      Maailman menoa
      191
      1516
    4. Voi kulta rakas

      Kyllä minäkin olen sinuun rakastunut. Oisit avautunut tunteistasi aiemmin niin ei tarvitsisi kiertoteitä kuulla tästä. �
      Ikävä
      62
      1202
    5. Martinan firma haastettiin käräjille

      Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      240
      1161
    6. Miksi haluat satuttaa

      Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano
      Ikävä
      28
      1011
    7. Toivotko vielä et

      Päätyisimme yhteen?
      Ikävä
      79
      967
    8. Ketä sinä

      Odotat oikeasti. Miksen sulle totta olla saa.
      Ikävä
      117
      960
    9. Miksi ette halua kaivattuanne

      Yksi syy tai tekosyy.
      Ikävä
      70
      948
    10. Sano nyt mitä

      Sinä oikein haluat?
      Ikävä
      72
      914
    Aihe