Kuitua kvestori Joonas

YrittäjäPäivi

Joroisten lehti kertoi etusivullaan kuitukaapelihankkeesta Joroisissa.
Asiaan voisi vaikuttaa netissä.

Asia olisi todella hyödyllinen yrityksellemme, mutta kustannukset joita kommentissä hahmotellaan karsivat syrjäseudut vuorenvarmasti.
Jäi epäselväksi mistä se pari tonnia maksetaan. Mistä lisämaksu.
Jos meillee vedettäisiin kuitu maksaisi se siis arviolta 2 000 14 000 eli 16 000 €.
Kun asia olis muutaman vuoden päästä tehtävissä hinta olisi noussut ainakin 24 000 euroon. Kustannusarviothan ovat aina rajusti alakanttiin.

Toimittaja pelottelee kommentissaan valtavilla kustannuksilla ja esittää energialaitosrahoja Jeesuksen vertauksen mukaisesti haudattavaksi huonon palvelijan tapaan maahan.

Viitisen vuotta sitten Pohjois Karjalassa samankaltainen hanke maksoi 400 € /kiinteistö, vieläpä syrjäseudulle. Siellä teleyhtiö hoiti asian mallikkaasti ja hyödynsi tukirahat. Joroisissa tapansa mukaan on nukuttu asian ollessa ajankohtainen. Nyt on myöhäistä.

Olen asiasta vuosia sitten kertonut itselleen Hotariselle, mutta taisi olla pako Joroisista päällimmäisenä mielessä.

Tämä ongelmahan juontaa juurensa Paavo Lipposen hyvän kaverin Relanderin toilailuihin silloisessa Sonerassa.

Suomalainen Sonera ehti vetää kuidun 2 km päähän yrityksestämme, mutta Soneren lahjoitus Telialle pysäytti hankkeen kuin seinään. Soneran mukanahan annettin lisäksi veronmaksajien rahaa kolme miljardia.
Lipposen tyhmästä (tyhjästä) päästä kärsii nyt koko Suomi.

0

51

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Näin kun katsoit salaa ja

        Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
        Ikävä
        50
        4154
      2. Katu täyttyy...

        Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
        Ikävä
        35
        1959
      3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

        Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
        Maailman menoa
        153
        1346
      4. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

        Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
        Ikävä
        154
        1232
      5. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

        No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
        Kotimaiset julkkisjuorut
        42
        1024
      6. Miten suhtautuisit

        jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
        Ikävä
        192
        992
      7. Sari Multala teki "riikkapurrat"

        Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
        Maailman menoa
        229
        976
      8. Sinut mies vain haluan

        Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
        Ikävä
        80
        947
      9. Mitähän sä näit siinä akassa?

        Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
        Ikävä
        55
        820
      10. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

        Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
        Maailman menoa
        122
        815
      Aihe