taloudellinen riippumattomuus

mabuhay

Jos pystyisitte jäämään pois työelämästä vaikkapa nelikymppisenä ja elämään pääomatuloilla tekisittekö niin?Olen reilu nelikymppinen itse ja aloitin osakesäästämisen heti kun menin työelämään.Voisin jäädä nyt pois työelämästä ja elää pääomatuloilla,mutta olen painiskellut itseni kanssa onko se moraalisesti oikein.

31

1438

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vapausjavastuu

      Vapaus ja vastuu -se on parasta taloudellisessa riippumattomuudessa. Voit tehdä niitä asioita joita haluat. Jos haluat jatkaa työntekoa, jatka ihmeessä. Jos haluat tedhä puolta päivää, voit oletettavasti neuvotella asiasta työnantajasi kanssa ja mahdollisesti joku vasta valmistunut tai työtön voi työllistyä osa-aikaisesti.

    • 13_vapaata_lisävuotta

      Minä olen jo tehnyt niin. En ole nähnyt mitään järkeä jatkaa itsensä sitomista työpaikkaan, kun se ei ole taloudellisesti tarpeen. Voisin tietysti työtä tekemällä nostaa kulutustasoa, mutta sitä en pidä niin tärkeänä kuin vapautta ajankäytössä. Näin viisikymppisenä nimittäin tajuaa väkisinkin, että kaikkea muuta voi rahalla hankkia enemmänkin kuin tarvitsee, mutta ylimääräistä aikaa ei ole saatavissa.

      Mitään moraalista vaivaa en tunne. En ole pyytänyt mitään erityiskohtelua. Olen tehnyt töitä siinä missä muutkin, tinkinyt omasta elintasostani pitkään ja kuluttamisen sijasta säästänyt ansaitsemaani rahaa. Nyt on minun vuoroni saada tästä palkinto vapaa-ajan muodossa. Oikeastaan voisin sanoa itseäni hyväntekijäksi, sillä vapautan yhden työpaikan sitä todella tarvitsevalle.

    • filo_money

      Työnteon lopettaminen ja pääomatuloille jääminen ei ole lainkaan linkittynyt moraalisuuteen, vaan ainoastaan omien tarpeiden ja tilanteen käytännön realiteettien huomioimiseen.

      Osalla on antoisa ja kiinnostava työ jota haluavat jatkaa vaikka voisivat jättäytyäkin pois.

      Työelämästä jättäytyessä yksi oleellinen kysymys on mitä mielekästä ja motivoivaa toimintaa omaa näköpiirissä, sillä pelkkä vapaa-aika itsesään ei sekään ole itseisarvo, vaan se miten sitä käyttää itselleen mielekkääksi kokemallaan tavalla.

      Raha on elämistä, turvaa ja itsenäisyyttä varten, ei elämä pelkkää rahaa varten.

      Pohdittavaa.

      Sitten avoin kysymys on se, että miten pääomatulot tulevat kantamaan pitkällä aikajänteellä ja miten niistä jaksaa ja kykenee huolehtimaan kun alkaa enempi ikääntyä, terveys mahdollisesti kiusata ja lopullinen varsinainen eläketulo ei ehkä (?) riitä elinkustannuksiin.

      Olettaisin, että euroissa hyvin tuottava kiinteistöomaisuus (eli omaa melko suuren kiinteistökannan) on ikääntyessä helpompi kuin osakesijoituksista huolehtiminen, varsinkin jos sen hoitamisen on diilannut luotettavalle ja järkevien kustannuksien välikädelle / välikäsille.

      Toisaalta tokihan Warren Buffet iästään huolimatta on edelleen sijoituksissaan hyvässä iskussa.

      Sitten edelleen avoin kysymys on henkilökohtainen elämäntilanne ja mieltymykset. Mikäli omaa kielitaitoa ja veri vetää toisille mannuille, niin hyvällä tuurilla voi löytää yhtälön jossa uusi asuinmaa ja sen maltillinen sijotuksiin kohdistuva verotus kohtaavat.

      Jokaisella meillä on kuitenkin vain yksi elämä elettävänä ja aika tiimalasissa umpeutuu aikanaan vääjäamättä ja joillakin mm. tapaturman kautta ennen aikojaankin (tetamenttikin on hyvä tehdä jo hyvissä ajoin ja sitä voi aina viilta tarpeen mukaan). Sen vuoksi kannattaa koettaa elää elämä sellaisin ratakaisuin, että kokee eläneensä suhteellisen mielyttävää ja itsensä näköistä elämää.

      "Näitä ihmiset katuvat kuolinvuoteella"

      - http://www.iltalehti.fi/terveys/2011101714584465_tr.shtml

      "Tätä 5-kymppiset katuvat eniten"

      - http://www.iltalehti.fi/matkajutut/2013022216706326_ma.shtml

      Tärkeää olisi myös pitää itsestään kaikin puolin hyvää huolta ja ikääntyä mahdollisimman terveenä. Säännöllistä liikuntaa ja antioksidanttinen ruokavalio, paljon vihanneksia, juureksia, hedelmiä, marjoja ja kalaa, sekä hieman vaaleaa lihaa punaisen sijaan.

      Tähä mukaan terveet, hyvät ja kestävät ihmissuhteet.

    • lsdfjsdklgjrgjke

      Olen nyt tasan 40v ja mielelläni jäisin pois työelämästä jos vain voisin. Ostin ensimmäiset osakkeeni vasta nyt vuodenvaihteen tienoilla ihan vaan kokeeksi, aiemmin on ollut ja on vieläkin pieniä rahastosäästöjäkin. Tuotto on vain kovin vaatimatonta eikä niihin ole ihmeitä pystynyt pienestä palkasta edes sijoittamaan, veikkaanpa etten elä niin pitkään että voisin sijoitusten tuottojen ansiosta jäädä pois työelämästä, saa nähdä pääsenkö edes millekään eläkkeelle koskaan kun nostivat eläkeikääkin hataralla perusteella että muka ihmisten elinikä pitenee, minä en usko siihen. Pelkkä tekosyy siirtää eläkerahatkin kansainvälisten suurpankkien ja -pelureiden käsiin tuhlattavaksi kasinopeleissä... pahaksi on mennyt tämä maailma nopeasti minun elinaikanani...

    • hyvinpärjää

      Itse laitoin osakkeisiin ja rahastoihin (pankin avulla) 40.000e viime elokuussa. Nyt arvo on noussut 2,700e ja pidän sitä hyvänä. Jäin työkyvyttömyyseläkkeelle kuusi vuotta sitten ja myin asuntoni, josta vielä oli velkaa. Minulla on myös 8,000e puskuriraha tililläni. Näillä meinaan selvitä loppuelämäni. Siis eläkettä saan 1,650e/kk ja asumistukea 123e/kk.

    • Independent

      Mielenkiintoisia kysymyksiä, joita on aika paljon tullut omakohtaisesti pohdittua. Itse olen parhaillaan "jäämässä vapaaherraksi" eli tekemässä säännöllisestä työelämästä irtautumista, Ikää on nyt mittarissa hieman reilut 50v. Jään siis puhtaasti "omakustanteiselle eläkkeelle" eli tarkoitus on rahoittaa loppuelämän kulut siten, että reilun kymmenen vuoden päässä häämöttävään viralliseen eläkeikään saakka elän pelkästään säästöjeni sekä sijoitusteni turvin ja siitä eteenpäin työuran aikana tähän mennessä kertynyt työeläke aikanaan ottamani vapaaehtoisen eläkevakuutuksesta maksettavat tulot tuovat mahdollisesti tarvittavaa pientä lisätuoloa säästöjen ja sijoitusten ohelle. Taloudellisen pohjan tälle ratkaisulle olen siis luonut pitkäjänteisellä työnteolla sekä säästämisellä ja sijoittamisella. Säästämistä ( ei mitään elämänlaatua heikentävää "nuukailua" vaan suunnitelmallista "turhien kulujen"karsimista niin että käytettävissä olevista tuloista jää säännöllisesti säästöön) olen harrastanut koko työurani ajan, sijoitustoiminnan "löysin" näin jälkeenpäin ajatellen harmillisen myöhään, eli vasta reilut 10 v sitten. Kaikille niille, jotka epäilevät tällaisen tilanteen ( taloudellisen riippumattomuuden) olevan saavuttamattomissa ns.tavalliselle palkansaajalle, voin kertoa että en itse ole koskaan ollut missään erityisen kovapalkkaisissa töissä vaan pääosin hyvin lähellä keskituloisen henkilön tulotasoa olevissa aivan tavallisissa työtehtävissä. En myöskään ole saanut mitään perintöjä, joiden avulla olisin varallisuuttani kasvattanut. Toki olen tehnyt ajoittain kahtakin päälekkäistä työtä tai pyörittänyt päätyön ohessa pienimuotoista yritystoimintaa. Kokonaistulotasoni ei kuitenkaan koskaan ole nousuut erityisen korkeaksi. Siis..ei suurilla tuloilla vaan menojen järkevän karsimisen kautta saavutetulla pitkäaikaisella "nettosäästöllä"ja sen jatkuvalla sijoittamisella pitkäjänteisesti ja tuottavasti. Tällä omakohtaisella esimerkillä en suinkaan halua korostaa omia tekemisiäni, vaan kertoa kaikille että samanlaiseen tilanteeseen voi päästä kuka tahansa tavoittellien työkykyinen ja -haluinen henkilö ihan pelkästään omalla pitkäjänteisellä, suunnielmallisella ja kurinalaisella toiminnallaan.

      Mutta sitten itse kysymykseen..eli omakohtainen vastaukseni on että ehdottomasti jäisin pois säännöllisestä, aikatauluihin tiukasti sidotuista palkkatöistä mahdollisimman aikaisessa vaiheessa. Eli siinä vaiheessa kun kertynyt varallisuus tulevine tuottoineen sen laskennallisesti mahdollistaa. Ja tässä haluan korostaa sitä,että talouden (esim. säästöjen ja realistiselle pohjalle arvioitujen sijoitustuottojen)pitää oikeasti olla silloin varmalla pohjalla ja riittävän pitkälle aikajaksolle laskettuna .Sännöllisen palkkatyön lopettaminen ei kuitenkaan tarkoita, ettenkö vosi jossain vaiheessa myöhemmin tehdä myös jonkinlaista palkkatyötä, jos itseä kiinnostava ja aikataulullisesti sopivan vapaamuotoinen työ löytyy. Tai työllistää itseni vaikkapa osa-aikaisena yrittäjänä tai tehdä tärkeäksi ja merkittäväksi kokemaani vapaaehtoistyötä jossa voi aidosti auttaa muita ihmisiä. Taloudellisen riippumattomuuden suurin pointti ja elämän laatua vahvasti lisäävä tekijä onkin mielestäni juuri sen tuoma valinnanvapaus. Vapaus valita niin että voi tehdä itseä kiinnostavia asioita ilman pakkoa aikataulujen tai työstä/toiminnasta saatavien tulojen suhteen. Vapaus tehdä itselle merkityksellisiäja tyydytystä tuottavia asioita, joka ainakin omalla kohdalla tarkoittaa myös vahvasti sitä, että voi tehdä muille (läheiset, ystävät, muut apua tarvitsevat) mekityksellisiä asioita.

      Keskusteluketjun aloittaja kysyi lisäksi myös "vapaaherraksi jäämisen" moraalisesta oikeutukseta. Jos sen tekee omalla työllä ja/tai omalla riskinotolla (sijoitutoiminnalla) ansaituilla tuloilla ja omaisuudella (ei siis millään tapaa yhteiskunnan tuilla kikkaillen), ei kenelläkään pitäisi olla kanttia tuomita ratkaisua moraalittomaksi. Päinvasoin: Vapautat nykyisessä erittäin vaikessa työtömyystilanteessa työpaikan sitä enemmän tarvitsevalle henkilölle ,joka maksaa tuloistaan verot. Yhteiskunta ei siis menetä mitään koska töitä eikuitenkaan ole tarjolla läheskään kaikille. Ei nyt eikä ihan lähitulevaisuudessakaan. Olet pitkähkön työurasi aikana maksanut tuloistasi veroja, joilla koulutuksesi, terveydenhuoltosi ym,.yhteiskunnalle aiheuttamasikulut on pääosin katettu. Maksat myösjatkossakaikista sijoitustuotoistasi pääomaveroa,joilla tulevia, yhteiskunnalle mahdollisesti aiheuttamiasi kuluja katetaan. Et siis elä kenekään siivellä vaan itse työnteolla ja hallitulla riskinotolla (sijoitustoiminnala) kartuttamasi omaisuuden ja sen tulevan tuoton turvin.

    • NäinMeillä

      Valmistumisen jälkeen olin noin 20 v putkeen vieraalla töissä, myynti, suunnittelu ymv. hommissa. Työtä olen aina tehnyt mielelläni mutta jatkuva epävarmuus tulevaisuudesta, usein typerät työajat ja onnettomat esimiehet kalvoi. Tuossa 40 v:a tuli mitta täyteen kun surkea toimari ajoi yrityksen selvitystilaan. Työnhaku on ollut aina myrkkyä kuten uuteen työyhteisöön totuttelu. Hyppäsin ihan reilusti pois "oravanpyörästä". Ansiosidonnaisen aikana pikkasen kurssittelin itseäni ja terotin taitojani. Sitten perustin oman yrityksen. Tulot tipahti puoleen entisestä mutta pikkuhiljaa löytyi elämään mukava tasapaino. Työnmäärää ja työaikoja voin säädellä itse. Illalla kun menen nukkumaan, tiedän aika tarkkaan mitä tapahtuu huomenna. Kylkiäisiksi olen ostanut pari vuokra-asuntoa ja kohtuullisilla panoksilla sijoittanut osakkeisiin, rahastoihin ja kaikkeen vastaavaan. Nyt vaikka työtulot aika ajoin notkahtelee, pärjään ihan kohtuullisesti. Ainoa mainittavampi ongelma on ystäväpiirin kaventuminen kun työkavereita ei ole enkä ole erityisen sosiaalinen mutta kaikkeahan ei voi saada. Eläkkeeni tulee olemaan aika pieni mutta yritän kasata sen verran realisoitavissa olevaa omaisuutta, jolla voin sitten sitä paikata.

    • Eimoraaliongelmaajos

      Ei omilla rahoillaan eläminen ole moraalisesti arveluttavaa.

      Oletan, että olet opiskelusi jälkeen maksanut veroja, joilla olet tavallaan kuitannut lapsuutesi yhteiskunnalta saamasi tuet.

      Pääomatuloistakin maksat veroja, joilla kutakuinkin voit kustantaa itse tarvitsemasi julkiset palvelut ja 'yleiset' julkiset palvelut, kuten poliisi, puolustusvoimat, jne ja lisäksi maksat tulevaisuudessa tarvitsemiasi julkisia vanhus- ja terveyspalveluja etukäteen.
      Huomaathan, että eläketurvaa ei pääomatulot kartuta etkä 40-kymppisenä vielä ole ehtinyt kerryttää kummoista eläketurvaasi. Tämä ei ole ongelma, jos pääomatulosi on vakaata ja riittää seuraavat noin 40 vuotta (keskimääräinen elinikä miehille ikäisilläsi, naisilla hieman pidempi)

      Jos nuo täyttyvät, niin mitään moraalista ongelmaa ei ole. Et elä kenenkään kustannuksella ja hoidat myös yhteiskunnalle 'velkasi'.

      • Vakuusvaje

        Tuleehan jokaiselle sentään takuueläke. Ei sen päälle tarvitse ansaita enää kovinkaan paljon, niin talous on hyvissä kantimissa. Riippuu tietysti siitä, millaiseen elintasoon on totuttanut itsensä työelämän aikaan ja miten paljon rahanreikiä on ylläpidettävänä.

        Itse lopetin työnteon toistakymmentä vuotta ennen eläkeikää. Työeläkkeeni tulee jäämään tuhannen euron paikkeille kuukaudessa, mutta kyllä sillä jo perustarpeet täyttää. Sijoitusten tuotoilla parannetaan sitten elintasoa.


      • Eimoraaliongelmaajos
        Vakuusvaje kirjoitti:

        Tuleehan jokaiselle sentään takuueläke. Ei sen päälle tarvitse ansaita enää kovinkaan paljon, niin talous on hyvissä kantimissa. Riippuu tietysti siitä, millaiseen elintasoon on totuttanut itsensä työelämän aikaan ja miten paljon rahanreikiä on ylläpidettävänä.

        Itse lopetin työnteon toistakymmentä vuotta ennen eläkeikää. Työeläkkeeni tulee jäämään tuhannen euron paikkeille kuukaudessa, mutta kyllä sillä jo perustarpeet täyttää. Sijoitusten tuotoilla parannetaan sitten elintasoa.

        Totta, takuueläke on olemassa, nykyisin reilut 700€/ kk. Se ei ole työeläkettä eikä siten työnteolla ansaittua. Lisäksi on mahdollisuus kansaneläkkeeseen, jos työeläke jää kovin pieneksi.
        Onhan myös työttömyyskorvaukset, joissa peruspäiväraha, joka lienee samaa luokkaa, jos töitä ei ole eikä ole työttömyyskassan jäsen.

        Kysehän aloittajan osalta olikin pohdintaa moraalista eli onko moraalisesti ok jättäytyä työelämän ulkopuolelle vapaaehtoisesti.

        Ymmärrän asian niin, että vapaaehtoisuuden moraalipohdinta pitää sisällään sen, että ei heittäydy veroilla tuotetun perusturvan varaan ilman että on maksanut ja maksaa veroja sen verran, ettei eläisi muiden veronmaksajien kustannuksella.


      • Rivakka_reppana
        Eimoraaliongelmaajos kirjoitti:

        Totta, takuueläke on olemassa, nykyisin reilut 700€/ kk. Se ei ole työeläkettä eikä siten työnteolla ansaittua. Lisäksi on mahdollisuus kansaneläkkeeseen, jos työeläke jää kovin pieneksi.
        Onhan myös työttömyyskorvaukset, joissa peruspäiväraha, joka lienee samaa luokkaa, jos töitä ei ole eikä ole työttömyyskassan jäsen.

        Kysehän aloittajan osalta olikin pohdintaa moraalista eli onko moraalisesti ok jättäytyä työelämän ulkopuolelle vapaaehtoisesti.

        Ymmärrän asian niin, että vapaaehtoisuuden moraalipohdinta pitää sisällään sen, että ei heittäydy veroilla tuotetun perusturvan varaan ilman että on maksanut ja maksaa veroja sen verran, ettei eläisi muiden veronmaksajien kustannuksella.

        Peruspäiväraha edellyttää työnhakua ja nykyisin siitä seuraa yhä useammin kaikenlaisia velvoitteita, vaikkapa niitä 9 euron hommia. Jos haluaa päästä näistä riesoista eroon, täytyy myös luopua työttömän asemasta ja eduista.

        Eläkeiän saavuttaneelta ei kuitenkaan edellytetä mitään aktiivisuutta, joten nähdäkseni moraalinen arviointi siinä elämänvaiheessa on turhaa. Jos joku on selvinnyt 65-vuotiaaksi laiskotellen, ei siitä enää sen jälkeen tarvitse syyllistää. Ahkera saa hyvän työeläkkeen ja kenties työtuloista on jäänyt jotain säästöönkin, laiskalle jää takuueläke.


    • tasaneikäy

      Itse evp armeijalta eläkkeellä 47vuotiaana!!! olen ollu kohta kymmenen vuotta eläkeläinen. Ihan kivaa koittakaa sinnitellä!

      • Kurssinro31

        Minä "jouduin" saman ikäisenä eläkkeelle. Pian tulee 20 vuotta täyteen.


    • KrPennonen

      Tähtäsin tuohon tilanteeseen tavoitteena 50v. Meni pari vuotta pitkäksi.
      Sen jälkeen parasta oli valikointimahdollisuus. Otin tarjottuja pätkiä. Lyhyin toimeksianto oli 2pv, pisin 7kk.
      Tarjoajat olivat tuttaviani ja entisiä työnantajia.
      Lähempänä 6-kymppiä nämä tarjoajat aistivat haluttomuuteni. Pari kertaa tein ystävän palveluna pienet puuhat. En kieltäytynyt kertaakaan mutta viesti meni perille ilman vaurioita henkilösuhteisiin.
      Olin 66v kun tuli viimeinen, varovainen tiedustelu. 2vko naapurikaupungissa ja olisin toki auttanut jos kaveri ei olisi sanut siihen tarpeeseen toista.

      Aikaisin lopettavat ovat työn sankareita. Tekevät tilaa nuorille työttömyysuhka alaisille ja tyydymme ajastaan tuleville, pienille eläkkeille rasittamatta sitäkään järjestelmää.
      Edustajamme pitäisi kutsua pressan kemuihin 06.12.

    • eihyvääpäiväääää

      Millähän tuollaiset armeijan kapiukot on tienannut eläkkeensä alle viiskymppisenä?
      Siinä kun elelee 80-90vuotiaaks kerkee eläkkeellä oleen! Saapi eläkemaksunsa takasin suunnilleen kymmenkertaisena!!! Ja kansa maksaa ja itkee!

    • Taloustonttu

      Olen itsekin pohdiskellut asiaa ja olenkin vähentänyt työssäkäynnin määrää. Säädän taloudenpitoani jatkuvasti ja nykyisten laskujeni mukaan tulen hyvin toimeen kahdella työpäivällä viikossa. En käytä yhteiskunnan tukia. Elelen mukavasti omakotitalossa kaupungin keskustassa ja ajelen hienolla autolla.

      Perustin taannoin blogin, jossa kerron omista keinoistani lisätä elintasoa menoja vähentämällä:
      http://taloustonttu.wordpress.com

      Olen sijoittanut ylijääviä rahoja ja teen sitä jatkuvasti. Säästöihini en ole vielä koskenut mutta jossain vaiheessa varmasti jäänkin pois työelämästä. Tai eihän sitä tiedä. Pieni työssäkäynti antaa kuitenkin sosiaalisuutta ja muitakin etuja.

    • A_T_R

      Pääomatuloilla ollaan elelty yli 4 vuotta. Työpaikka myytiin alta, eikä vastaavia töitä löytynyt, enkä jaksa enää koulututtautua toiselle alalle. 47 vuotta "jo" ikää. En ole potetunut yhtään huonoa omatuntoa tienatessani sijoituksilla niin hyvin, etten tarvitse enää sitä hektistä, rasittavaa pakkopullatyöelämää. Duunarin elämä ei ole ainoa elämänmuoto tällä planeetalla.

    • Vaurastuminen avaa ihmiselle ja saman tien perheelle, kotitaloudelle, mahdollisuuden valita eli ollako töissä vai eikö olla. Työnantajataho saattaa vieroksua semmoista astelmaa, missä yhä laajemmalti työntekijät pääsisivät oman vaurautensa ansiosta valikoimaan omaa elämäntapaansa. Vauraalle ja omillaan pärjäävälle palkanansaitsijalle työnantajan ei juuri toinna keljuilla, jos meinaa säilyttää hänen työpanoksensa firmassa.

      Moraalinen tarkastelu antaa ainakin minun näkemykseni mukaan vapauden valita palkkatyöstä ja vieraan palveluksesta irtaantumisen, jos ihminen niin haluaa ja kun hän itse pystyy huolehtimaan taloudestaan ketään rasittamatta. Vaikka monin kohdin suhtaudun kriittisesti Atlantin takaiseen "amerikkalaisuuteen", niin kyllä siinä vanhassa "Self made Man"-määritelmässä on suurta hohtoa. Ja kyllä se pitäisi hyväksyä myönteisenä ihmisen aikaansaannoksena myös meillä Suomessa.

    • FiRank

      Tottakai se on moraalisesti oikein. Moraalitonta on pilata koko elämä p-hommilla.

    • Vapaamatkustaja_ehkä

      Kun ajatellaan tuota tuotoilla elämistä niin mielestäni pitää varmistaa että oikeasti tulee toimeen loppuelämän sillä mitä on.
      Jos eläkekarttuma jää pieneksi lyhyen työhistorian takia niin silloin pitää myös kieltäytyä takuueläkkeestä, sen verran selkärankaa pitäisi olla.
      Takuueläke maksetaan työssäkäyvien pussista.

      Vähän sama asia kuin niillä jotka eivät halua maksaa eläkemaksuja ja pistävät rahat johonkin sijoituskohteeseen.
      Kun he siten jäävät eläkkeelle niin saavat tuon muiden kustantaman takuueläkkeen sijoitustuoton, eikö tässä ole kreikkalainen ajattelutapa?

      Muuten asiassa ei ole mitään väärää, pitää vain oikeasti tulla toimeen omillaan.

      • lkjhgfghjkjhg

        Olet selvästi itse niitä, jotka eivät työllään elä, vaan muiden rahoilla, siksi olet mustasukkainen, jos joku muukin saisi rahaa yhteisestä kassasta.

        Ne jotka ovat tuloistaan säästäneet varallisuutta huomattavia summia, ovat maksaneet niin paljon veroja, että onkin syytä alkaa omiaan pois kuittaamaan siinä 5-kympin tienoilla.


      • Niinpä_niin

        Kyllä mulla on omaisuutta sekä sijoitusasuntoja ja olen koko ikäni tehnyt töitä ja maksanut veroja.
        Niin ja ikää on juuri sen 50 ja alan kuitata maksamiani eläke yms. maksuja takaisin kun terveys kremppaa.
        Niin ja on myös vakuutus joka maksaa hoidot yksityisellä ja tarvittavat lääkkeet.

        Mutta edelleenkään en hyväksy sitä että ei makseta eläkettä (joko työeläkettä tai yrittäjäeläkettä) ja ollaan sitten toisten kukkarolla vinkumassa lisää.
        Minä tulen toimeen ilman takuueläkettä, mites on sinun laita?
        Itse saan eläkettä myös ruotsista ja norjasta, mites sinun eläkkeesi laita on?
        Oletko muiden lompakolla?


      • mnbvbnm
        Niinpä_niin kirjoitti:

        Kyllä mulla on omaisuutta sekä sijoitusasuntoja ja olen koko ikäni tehnyt töitä ja maksanut veroja.
        Niin ja ikää on juuri sen 50 ja alan kuitata maksamiani eläke yms. maksuja takaisin kun terveys kremppaa.
        Niin ja on myös vakuutus joka maksaa hoidot yksityisellä ja tarvittavat lääkkeet.

        Mutta edelleenkään en hyväksy sitä että ei makseta eläkettä (joko työeläkettä tai yrittäjäeläkettä) ja ollaan sitten toisten kukkarolla vinkumassa lisää.
        Minä tulen toimeen ilman takuueläkettä, mites on sinun laita?
        Itse saan eläkettä myös ruotsista ja norjasta, mites sinun eläkkeesi laita on?
        Oletko muiden lompakolla?

        Ketä kiinnostaa sinun hyväksymisesi, en minäkään hyväksy sinun toimia.


      • Elikkä

        Hyväksyt toisten lompakolla käynnin?
        No aletaan porukalla käydä toisten lompakolla, niinkuin kreikassa.

        Eikö ihmisillä ole enään selkärankaa?
        No moraalinsa jokaisella, toinen arvostaa omalla työllä hankkimaa ja toinen toisten työllä hankkimaa.


      • Hgbgbv

        Jaa... Pelkillä tuotoilla elävä on maksanut koko ajan veroja, joten jopa tuotoilla elävä maksaa eläkkeitä. Nimittäin meneehän osingoista ja myyntivoitoista ja vuokratuotoista aina pääomavero. Itse asiassa, pelkillä tuotoilla elävä on eläkeikää maksanut paljon enemmän veroja kuin useimmat pienituloiset. Eli tuotoilla elävä on taatusti maksanut takuueläkkeensä verran. Ja onhan tuohon tuotoilla elämiseen pääsemiseen mennessä täytynyt tehdä paljon töitä suhteellisen hyväpalkkaisessa työssä, joten silloinkin on maksanut reippaasti veroja. Joten kyllä tuotoilla eläväkin voi täysin hyvällä omallatunnolla ottaa vastaan takuueläkkeen kuuntelematta joidenkin kateellisten ininää.


      • Vakuusvaje
        Hgbgbv kirjoitti:

        Jaa... Pelkillä tuotoilla elävä on maksanut koko ajan veroja, joten jopa tuotoilla elävä maksaa eläkkeitä. Nimittäin meneehän osingoista ja myyntivoitoista ja vuokratuotoista aina pääomavero. Itse asiassa, pelkillä tuotoilla elävä on eläkeikää maksanut paljon enemmän veroja kuin useimmat pienituloiset. Eli tuotoilla elävä on taatusti maksanut takuueläkkeensä verran. Ja onhan tuohon tuotoilla elämiseen pääsemiseen mennessä täytynyt tehdä paljon töitä suhteellisen hyväpalkkaisessa työssä, joten silloinkin on maksanut reippaasti veroja. Joten kyllä tuotoilla eläväkin voi täysin hyvällä omallatunnolla ottaa vastaan takuueläkkeen kuuntelematta joidenkin kateellisten ininää.

        En oikein usko, että monikaan pääomatuloille keski-iässä jäävä on voinut tehdä niin vähän töitä, ettei saisi työeläkettä enemmän kuin takuueläkkeen verran. Joku rikas perijä mahdollisesti, mutta self-made manin on sentään pitänyt tienata sijoitusrahaa ensin jostain.

        Takuueläke on niin matala, ettei sen tasoon pääsemiseksi tarvita kovin pitkää työuraa varsinkaan jos palkka on hyvä. Kymmenisen työvuotta 5000 euron kuukausipalkalla riittää ja onhan noita minullakin enemmän, vaikka olenkin yrittänyt päästä elämästä läpi mahdollisimman vähällä ahertamisella.


    • riippumatottomuus

      ei mulla ainakaan oo riippumattoo, se ei oo minun mielestä taloudellisesti järkevä hankinta.

    • Säästämisen ja säästöjen sijoittamisen yhtenä tarkoituksena ainakin minulla on puskurivaran hankinta ja ylläpitäminen "pahoja päiviä" ajatellen. Pankkitililtä saa käteistä nopeasti, vaikka tuotto onkin nykyään kuta kuinkin olematon. Toisena säästöjen turvapaikkana on itselläni pörssi eli listautuneitten yhtiöitten osakkeet. Jo kymmenkunnan eri yhtiön osakkeita sopivasti hajautettuna omistamalla niistä aika lailla varmasti aina jonkin yhtiön osakkeita voi myydä voitollisesti ja saada paremman tuoton kuin pankkitililtä. Pörssiosakkeita voi myydä ja siten muuttaa käteiseksi varsin lyhyellä aikataululla.

    • punainenkasi

      Kun on joutunut jäämään yksin syistä jotka ei mene jakeluun, niin ei ole mitää ylitsepääsemättömiä haasteita.
      Mulle 45v iässä riittäs 2milj. euroa ja pärjäisin hyvin elämässä seuraavat 20v. Ei tarvis kuin oman asunnon ja pari muuta asiaa...... vielä jäis 1,3 miljoonaa ns. elämiseen.

    • Oisparahaa

      Moraalin voit unohtaa. Verosi olet maksanut ja kenellekään et ole velkaa mitään. Eläkkeelle jääminen riippuu siitä, kuinka paljon pääomatuloja saat ja millaisen elintason pystyt pitämään. Ota huomioon myös verot. Kannattaa myös huomioida inflaatio. 2000€/kk on paljon vähemmän 20 vuoden päästä. (ostovoimaltaan) Hyvällä korolla, 6%, säästösi tuplaantuu kymmenessä vuodessa. Tätä kannattaa miettiä. (Joskin inflaatiokin kasvaa, joten ostovoimaltaan se ei vastaa kaksin kertaista määrää) Olet kuitenkin vielä melko nuori, itse painaisin töitä sinne 50v tienoille. Kaikki tietty riippuu paljon niitä tuloja saat. Jos nyt pääomatulot ovat 80k vuodessa niin paskaako sitä töitä tekee. Jotai pikkunäperrystä omaks huvikses.

      • riitäisjo

        Meikäläinen jää heti pois työelämästä, kun vanhempani kuolevat, olen ainut lapsi ja vanhemmillani on 450 000 € rahaa erinäisillä tileillä ja rahastoissa ja tietty oma asunto.Itellänikin oma velaton talo ja säästöjä.
        Vanhempani ovat jo molemmat vanhoja mutsi 87 ja faija 91v ja faijani aikas huonossa kunnossa, mutsini on omaishoitaja faijalle, hän vielä aikas hyvässä kunnossa.
        Olen nyt 51v eronnut lähihoitaja ja minulla yksi poika joka opiskelee vielä, joka taas sitte perii minut.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia

      Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell
      Maailman menoa
      342
      7548
    2. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      79
      4996
    3. Sinä eräs, pyydän......

      AUTA mua ole kiltti. Ei mun takia vaan.... Miten saan sut kiinni?
      Ikävä
      208
      3245
    4. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3207
    5. Nimikirjaimet

      Kuka kaipaa ketä 🥰
      Ikävä
      76
      2036
    6. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      155
      1934
    7. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      221
      1864
    8. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      167
      1636
    9. Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?

      Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?
      Ikävä
      120
      1568
    10. Mies, ajattelemmekohan toisiamme juuri nyt?

      Olet mielessäni, vanhempi mies
      Ikävä
      90
      1514
    Aihe