Uuden bensakoneisen Ass-Crossin EU-normikulutukseksi ilmoitetaan kaupunkiajossa olevan 6,8 litraa sataselle, maantiellä 5,0 litraa/100km ja CO2-päästöjen olevan keskimäärin 130g per kilometri.
Uuden Autobildin mittauksissa on kuitenkin saatu todelliseksi kulutukseksi kaupunkiajossa 9,2 litraa sataselle, päästöt 216,6 g/ kilometri ja maantiellä 6,9 litraa sataselle, päästöt 162,4 grammaa per kilometri.
Niin että ei taaskaan todellinen kulutus vastaa oikein sitä mitä ilmoitetaan....
S-Crossin kulutus -joku valehtelee?
9
100
Vastaukset
- 2wd_s_cross
Mulla etuvetoinen s cross kuluttaa vaihtelevassa sekaajossa keskimäärin 5.4 litraa sadalla. Tuo on 31 tuhannen keskiarvo. Välillä vedän peräkärryä ja venetraileriakin, tosin lyhyehköjä matkoja. Ylivoimaisesti suurin osa ajostani tulee taajamissa. Luulisin, että nelivetoinen on hiukan suurempi kulutuksinen? Toinen asia on sitten tuon tietokoneen tarkkuus, en ole muulla tavoin mittaillu kulutusta, mutta ei se ainakaan paljoa heitä.
- vetäjä
Ei kai kukaan jaksakkaan vetää esim. peräkärryä pitkiä matkoja. Itse vedän niitä vaan autolla.
- kuin_hirviö
mutziz on hirveennäköne, huh
- krossia1
vetäjä kirjoitti:
Ei kai kukaan jaksakkaan vetää esim. peräkärryä pitkiä matkoja. Itse vedän niitä vaan autolla.
Eli vedät niitä itse autolla. Kyse ei ollu "niistä, vaan peräkässyistä. Auto yleensä vetää kärryä vetoaisalla.
Minkälainen vedettävä on muuten tuo "niitä"?
Jännää, kun teinitkin tunnistaa sinut ja vanhempasi, on tämä internet vaan jännä kapine. - crosss
Miten muuten vedetään peräkässyä?
- nigge_tc
kysy mutziltas, sitähän vetää peräkässyyn kaik spuguis lähtie
- angsti
chillaa ny.
- NormiJaKäytäntö
Kyllä se vastaa normikulutusta ja normihan ei vastaa suomessa keskikulutusta ko. ympäristöissä...
- swag_
Ei muuten saleen vastaa spede.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2111682Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411435- 541163
- 641142
- 741045
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55960- 107947
Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53870- 82840
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla6831