PS-nuorten tempaus polttaa EU-lippu kuuluu nuoruuteen. Nuorena pitää olla räväkkä ja hieman radikaali, niin kuin vasikat kevätlaitumella. Hyvä PS-nuoret.
Muistelen, että maataloustuottajien mielenosoituksissa on poltettu EU-lippuja, eikä kukaan ole siitä ole poroja sieraimiinsa vetänyt.
Timo Soini valmistautuu ulkoministeriksi, joten hänen pitää vähän torua nuoria heidän toilailuistaan EU-asioissa, ihan sen vuoksi..
Muistelen, että maataloustuottajien mielenosoituksissa on poltettu EU-lippuja, eikä kukaan ole siitä ole poroja sieraimiinsa vetänyt.
Timo Soini valmistautuu ulkoministeriksi, joten hänen pitää vähän torua nuoria heidän toilailuistaan EU-asioissa, ihan sen vuoksi..
Vastaukset 11
Vanhimmat
Nuorena pitää olla räväkkä ja hieman radikaali mutta myös todella yksinkertainen.
Ensin piti polttaa lippu mutta kun sitä paheksuttiin niin tehtiin nuotio missä ikäänkuin "salaa iskältä" toteutettiin tuo tempaus.
Vau! poltettiin lippu...jukupätkä sentään!
Pikkujätkät puuhailee tuollaisia.
Soini ei taida ymmärtää puolueensa nuoria, kun tottui SMP:ssä ollessaan tottelemaan Vennamoita.
Tämä kuriton " äpärä" sukupolvi pitää opettaa käyttäytymään, kunnioittamaan lakia-ja järjestystä, vanhempia ihmisiä, ihmisiä yleensä ja opetta työnteko ja työmoraali.
Osalle nykynuorista olisi työleiri tarpeen ja kerran viikossa korville ja jos ei tokene niin ....
Eräs skenaario: Koska PS-nuorissa on paljon Putinin ihailijoita, on todennäköistä, että EU:n lipun polttaminen oli rahoitettu Venäjältä. Lippu ja malja missä lippu poltettiin oli varmaankin saatu Venäjän lähetystön työntekijältä ja eiköhän rahakin ole vaihtanut omistajaa. Putin juuri maksoi Anti-Maidan mielenosoittajille hyvän korvauksen vaivannäöstä. Ajatella! Suomessa pitää osoittaan mieltä aivan ilmaiseksi. Tähän on saatava muutos.
Minusta PS nuoret ovat oikeassa kun protestoivat EU- saamattomuutta kuten Kreikka veivaaminen osoittaa.
Sensijaan olen ihmetellyt, että Soini saa puolueen nimissä meuhkata Lähi-Idässä tapahtuvien sairaaloiden ja lastentarhojen pommitamisiin joissa hän fanittaa Israelia. Vaikka en ole mikään Palestiinalaisten hyysääjää, silti kansainvälisiä sopimuksia pitää puolin, että toisin noudattaa.
Kun tälle tielle mennään Ukraina on taas hyvä esim tästä.
Soini vissiinkin puoltaa Israelia Jumalan luvattua maata ja kansaa.
Ja itse sanon, että Jumala siunatkoon Israelia.
On merkillistä, että esim. Suomessa kiinnitetään huomio siihen, että mitä Israel tekee, ei kiinnitetä huomiota siihen, mitä rättipää terroristi tekee, joka kouluttaa sylilapsesta lähtien osan pennuista vihaan Israelia kohtaan.
Palestiinan kansalle haetaan omaa valtiota ja kuitenkaan tuommoista kansaa ei ole. On filistealaisia ja eripuolelta arabiaa tulleita ihmisiä. Palestiinahan oli Englannin imperiumin veronkeruu alue ja sitä arabiterroristit rupesi havittelemaan omaksi maaksi.
Tässä Tannisen uusin:
Persut nojaa enemmän venäläisyyteen kuin isänmaallisuuteen
22.2.2015 08:10 Karri Tanninen EU ja Venäjä Länsi Perussuomalaiset 23 kommenttia ilmoita asiaton viesti
Käyttäjän karritanninen kuva
Kun katselee persujen kirjoituksia, niin silmiinpistävää on se miten vähän he puhuvat venäläisistä haukkuessaan ulkomaalaisia. En sano, että venäläisiä pitäisi mollata tasapuolisuuden nimissä, mutta kun Suomi on korruptiovertailuissa positiivisesti kärkimaita, niin miksi organisoidun rikollisuuden tai veropetosten mahdollinen kasvu ei huoleta?
Voihan tietysti olla että veli venäläinen on liian hurja, Halla-ahohan meni itkemään poliisille jopa Simo Rantalaisesta joka on vaahtosammuttajan kokoinen. Tässähän voi olla yksi persujen syy jopa suoranaiseen veljeilyyn. Reijo Tossavainen väitti että Suomen olisi parempi olla osa Venäjää kuin EU:ta, vastaavaa on tullut myös mm Juho Eerolan suusta, näitähän voisi kysyä ukrainalaisilta. Persut tuo homot peliin kun haukutaan muslimeja, mutta venäläinen homojen kurmoottaminen on jopa nettipalstoilla ihailtavaa heikäläisten mielestä. Halla-aho ei ikinä kirjoittanut Aleksandr Litvinenkon tai Anna Politkovskajan murhista, tapahtumien aikaan hän tosin pilkkasi Ylioppilaslehteä neuvostojournalismista kun he kirjoittivat Sambian homoista. Kuitenkin Halla-aho on puhunut paljon Charlie Hebdo tapauksesta, ja muhevaa freudilaisuutta tässä edustaa se että lehti on vasemmistolainen.
Perussuomalainen talous-ja sosiaalipolitiikka on vasemmistolaista, ja onkin aika paradoksaalista että he arvostelevat EU:ta siitä mitä itse ajavat, keskusjohtoista politiikkaa. Euroopan ongelmat juontuvat paljon Kreikan kriisiä pidemmälle, eikä perussuomalaisia kiinnosta vapaampi markkinatalous jossa innovaatiot kukkii. Persut haluaa komentaa, siksi persut muistuttavat enemmän venäläisiä kuin länsimaalaisia. Suomi on historiansa ajan halunnut kuulua länteen, välissä oli toki suomettumisen kausi, mutta siitä muu Suomi on päässyt eroon. Eeroloiden ansiosta nimenomaan persut edustavat tämän päivän suomettumista. Persut kaipaavat sitä mitä jo itse sisäisesti ovat, Halla-aho on kuin Putin omilleen, kuvan palvonta on tärkeää ja se luo sairaita piirteitä kun itsekritiikki puuttuu. Persujen suhde viinaan on myös lähempänä venäläistä tapaa kuin tämän päivän suomalaista, suuria tekoja isänmaan puolesta vaaditaan muilta mutta itse mielellään jätetään inttikin väliin ja vaaditaan naisia armeijaan, riittää kun pitää leijonakorua kaulassa ja jallupulloa framilla.
Venäläinen useimmiten tosin sopeutuu länteen muuttaessaan sinne, heille sopii myös vapaus ja vastuu, toisin kuin persuille. Venäläinen myös tuntee kulttuurin ja tietää mitä postmoderni tarkoittaa.
Kyllä, nuorena pitää olla vähän kiivaampi kuin vanhukset. Mutta, mutta... kuitenkin tämä persunuorten lipunpoltto jäi aika vaisuksi ja muutamankymmenen ihmisen läsnäollessa kulhossa polteltiin valmiiksi revitty lippu. Mikä lippu lie sitten ollut.
Se oli Jukureitten ja Kalpan välisen ottelun lippu. 3 rivi 42.
Ja niin kuin toimitusjohtaja Timo Soini perussuomalaiset rp:stä on tiettävästi jalkapuolifani, niin nämä ovat painifaneja ja siinähän on kielen kanssa oltava varovainen.
Tässä lipunpolttotilaisuudessa perussuomalaiset nuoret koettelivat rajoja ja jos Isä Timo antaa luvan jatkaa niin voi olla, että seuraavassa tilaisuudessa lauletaan kansainvälinen.
Ja nämä nuoret on osa juonut muutaman vuoden päästä itsensä hengiltä ja osa istuu johtajapalleilla ja vaikenee kuin taistolaiset taustastaan.
Polttakaa PUNALIPPUJA!
Lipunpolttotilaisuus sitten tussahti ihan alkuunsa. Voi voi.