Kannattaako Meksikon pesot vaihtaa jo Suomessa

RiuTequila

Olemme lähdössä Meksikoon Playa del Carmeniin ja mietimme, kannattaako pesot vaihtaa jo Suomessa vai olisiko paikan päällä mahdollisesti parempi kurssi? Onko joku lähiaikoina käynyt tuossa kohteessa?

13

2949

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eloisia

      Lentokentällä vaihdoimme vain vähän että alkuun pääsee (taksimaksu hotelliin). Paikan päällä hiukan parempi vaihtokurssi.

    • Nipsut

      Vaihdoimme Suomessa osan ja täältä sai paremman kurssin, mitä paikanpäältä. Tosin taisi euron kurssi tippua aika paljon sinä aikana. Mutta halvemmaksi se kuitenkin tulee täältä viedä rahat. Aika paljon paikallinen automaatti veloittaa nostosta suomessa pankki lisää. Esim. 700 euron edestä pesoja kulut ovat seuraavat: paikallinen automaatti otti n. 20€ nostopalkkiota ja Suomessa pankille palkkioita 16€.

    • Playa

      Vaihdoimme paikan päällä, missä on useampia rahavaihtopaikkoja, joissa hieman kurssi vaihtelee, mutta nopeasti löytyy se missä on paras. Eikä mene mitään kuluja, kun käteistä vaihtaa!

    • ullaqsi

      Juuri tulleena yllättäen Suomesta olisi saanut parhaimman kurssin. Hotelleissa oli nyt 14,50 ja kaduilla noin 15,50. Rahan vaihto paikkoja oli useita.

    • Meksikossa

      Ei kannata vaihtaa Suomesta. Jos joltain reissusta jäänyt dollareita, ota ne mukaan. Kelpaa siinä kuin pesotkin. Vaihda rahanvaihtopisteistä eurot hyvällä kurssilla.

      • Pesot_pöytään

        Pienemmissä /vähäturistisimmissa paikoissa tosiaan ne taalat on hyviä.. Playa de Carmenissa ja vastaavissa toki eurot vaihtuu mutta huom ei tosiaan joka paikassa tai vaihtoehtoja ei välttämättä ole kuin yksi. Jos sitäkään. Edes pankit ei vaihda aina muuta kuin taalaa.

        Taalat sensijaan vaihtuu aina, ja usein ovat se ainut valuutta mikä vaihtuu. Dollareilla yleensä ottaen ei kannata suoraan maksaa mitään, kun kurssi pyöristellään siihen malliin että varmasti tulee tappiota. Mutta onnistuu, jos tarve on.

        Olin vuosi sitten 6 viikkoa Meksikossa eri puolilla (myös playa del carmenissa), ja kurssi vaihteli noin 10% siellä oloaikanani. Mielestäni se oli peson vaihtelua enemmän kuin euron, mutta samapa tuo. Oli mulla jonkun verran taalojakin mukana mitä jenkkimatkalta oli jäänyt.

        Ja mexico cityyn jos lentää, lentokentällä on ulosmenoaulassa noin miljoona koppia jotka vaihtavat tärkeimpiä valuuttoja, kuten euroja. Kannattaa viettää se 10 minuuttia ja vertailla. Kurssit ovat siellä varsin hyvät, toisin kuin lentokentillä yleensä. Äläkä mene metrolla vaan ota virallinen taksi, maksa se ensin sisälle ja sitten taksijonoon kuitin kanssa.. Homma toimii hyvin. Metro taas on semmonen, ettei sinne ikinä kannata mennä tavaroitten kera.


    • Haaveke

      Vaihdoin ainoastaan 100 € ( 2.000 Pesoa ) Suomessa ja muun käyttörahan oman hotellin respassa, jossa 100 €: lla sai 2.100 pesoa.

      • Pesot_pöytään

        Miten huono tai hyvä kurssi oli, riippuu siitä milloin. Kun tuossa pesossa on sitä 10 -20 % kurssimuutosta melko lyhyellä aikavälillä ollut. Jos se oli esim. Viikko sitten, niin ovat vetäneet noin 10% välistä mikä on hyvin paljon.


    • Pesot_pöytään

      Muuten , korjaanpa kun sanoin ettei oikeastaan ikinä kannata maksaa dollareilla. Méridassa eräässä hotellissa oli liitutaululla hinnat dollareilla maksettaessa, ja yllättäen tuli halvemmaksi kuin pesoilla maksaminen.

      Jos olisin käynyt vaihtamassa parhaalla löytämälläni kurssilla dollareita joita minulla oli, pesoiksi ja maksanut niillä, hinta olisi ollut kalliimpi.

      Ilmeinen syy tähän oli , ettei dollarikurssia päivitetty turhan usein . Hassu juttu, koska hotelli oli hyvin ylläpidetty ja todella pätevät ihmiset respassa jne.

      Luulen silti, että kyseessä oli harvinainen poikkeus.

    • Hhgtrdss

      Juuri tulin puerto vallartasta,,ei siella pesoja tarvita,,amerikan taalat patee kylla..muista vaan etta ne antaa takaisin pesoja vaihtorahaksi,,niilla ei tee mitaan..eli varaa paljon pienia taaloja etta paaset lahelle oikeaa hintaa..

      • ihmepaikka

        Aika hassua ettei maassa maan valuutalla tee mitään?


      • Pesdol

        Peso on ihan järkevä maksuväline; kurssikin on hyvä. Jotkut vaan palvovat dollareita!


      • Pesot_pöytään

        Varmastihan dollareita ottavat, mutta millä kurssilla. En keksi yhtään syytä, miksi vapaasti vaihdettava valuutta jolla ei ole merkittävää inflaatiota olisi huonompi maksuväline kuin vieraan maan raha eli jenkkidollari?

        Jopa meksikon kolikoitten ja seteleitten nominaatiot ovat täysin järkeviä hintatasoon nähden, mitään suuria laskutoimituksia ei tarvitse tehdä ja valuutta on helppo muuntaa päässä euroiksi riittävällä tarkkuudella (20 pesoa = 1€)

        Mutta tietysti jos on laiska, typerä, maan omaa rahaa ja kulttuuria halveksuva juntti joka haluaa maksaa ylihintaa, voi aivan hyvin käyttää dollareita.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6458
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      5994
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2923
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2374
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      2048
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1774
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1178
    Aihe