Ruotsissa on puhjennut kuuma patsaskiista. Keskiössä on ehdotus veistokseksi, jossa hurjistunut nainen näyttää hyökkäävän käsilaukkuineen jonkun kimppuun. Patsas ei ole mikä tahansa päähänpisto vaan pohjautuu tunnettuun uutiskuvaan, jonka Dagens Nyheter -lehden valokuvaaja Hans Runesson otti vuonna 1985.
Kuva esittää raivostunutta Danuta Danielssonia. Keski-ikäinen Danielsson hyökkää mustavalkoisessa valokuvassa käsilaukku aseenaan kaljupäisten mielenosoittajien kimppuun.
Itse haluaisin nähdä Ruotsissa patsaan jossa olisi kultahammas ja teräsharkko.
http://www.hs.fi/kulttuuri/a1424326616156
Kuva esittää raivostunutta Danuta Danielssonia. Keski-ikäinen Danielsson hyökkää mustavalkoisessa valokuvassa käsilaukku aseenaan kaljupäisten mielenosoittajien kimppuun.
Itse haluaisin nähdä Ruotsissa patsaan jossa olisi kultahammas ja teräsharkko.
http://www.hs.fi/kulttuuri/a1424326616156
Vastaukset 5
Vanhimmat
Ruotsin "natsin" suurin vika on se, että hän puolustaa ruotsalaisuutta Ruotsissa.
Suomessa suomalaisuutta puolustavia taas kutsutaan natseiksi, vaikka ovat demokraatteja tai ei-poliittisia henkilöitä.
ELI Suomessa tilanne on vielä sairaampi!
Omituisinta tässä on että monet Ruotsin "suvaitsevaiseen enemmistöön" kuuluvat hyväksyvät väkivallan jos se kohdistuu tiettyjä mielipiteitä kannattavia ihmisiä kohtaan ( ilman että nämä tekevät muuta kuin ilmaisevat mielipiteensä rauhallisesti marssien). Ajatus on pelottava. Jos nyt hyväksytään, noin periaateessa "natsien" hakaaminen, seuraavaksi varmasti kaikki "väärien ajatusten" omaavien pahoinpitety on salittua. Olemme siis fasismin ytimessä!
"Mielenosoituksessa, josta valokuva otettiin, pieni joukko puolueen jäseniä osoitti mieltään kuolemanleirien puolesta.
Mielenosoitus sai puolalaissyntyisen Danuta Danielssonin (1948–1988) pois tolaltaan osittain epäilemättä siksi, että hänen äitinsä kärsi keskitysleireillä vuosia toisen maailmansodan aikana.
Tätä taustaa vasten ajatus siitä, että Danuta Danielsson olisi kohtaamassa "eri tavalla ajattelevat ihmiset" lyömäase kädessään tuntuu vähintäänkin oudolta. Ruotsin television Rapport-ohjelmassa tiistaina taiteilija Susanna Arwin totesi juuri päinvastoin: käsilaukun voi nähdä väkivallan vastaisena symbolina."
Lässyn, lässyn.
Mielenosoitus ei muuten ollut "mielenosoitus kuolemanleirien puolesta", vaan siinä kiellettiin holocaust. Mielipiteensä kullakin. Arvostetaan sananvapautta, myös niiden jotka ovat valehtelevat.
Olemmeko kohta maailmassa jossa esim. Pakolaispolitiikan vastustaja saa pesäpallomailasta iskua, joka onkin "väkivallan vastainen symboli?"
Suomalaisilla päättäjillä on ikävä tapa ottaa Ruotsista mallia.
http://www.magneettimedia.com/miten-hitler-paihitti-tyottomyyden-ja-elvytti-saksan-talouden/
Tässä totuus holokaustista:
http://moranen.blogspot.fi/2008/08/auschwitzin-kaasukammioiden-teknisi-ja_07.html
Ruotsin poliittinen typeryys ei tarkoita, että natsit olisivat olleet oikeassa. Ei pidä sotkea asioita ja antaa svekojen propagandamasiinalle aihetta syyttää kieliaktiiveja natsien myötäilystä. Ja leimata maahanmuuton kritiikki ääriajatteluksi.