Psykedeeliterapia ja PTSD

Tietääkö kukaan onko tälläista tarjolla Suomessa? Tai ulkomailla? Psykedeeliterapiaa siis(ja tiedän että laitonta - mainittakoon se). Minun Ptsd:ni on vienyt minua koko ajan alemmaksi ja julkisesta hoidosta huolimatta (tai ehkä juuri sen vuoksi) vointini alkaa olla hälyttävän huono. En siis usko että tässä tilanteessa kannattaisi heti vetää lsd:tä tai sieniä naamaan, siihen olen liian epävakaa. Mutta jos vähäksi aikaa pääsisi johonkin toiseen ympäristöön, jossa vois vähän levätä ja lopulta toteuttaa avun kanssa tuon sienihoidon. Onko kenelläkään kokemuksia tai tietoa mistä vois lähteä etsimään?
72936
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Posttraumaattisiin stressioireisiin käytetään hoitona myös MDMA terapiaa joka on huomattavasti helpompi tila olla kuin psykedeelinen tila. MDMA:n sanotaan lisäävän luottamusta toisiin ihmisiin ja se tuottaa sivuvaikutuksena myös analyyttisiä oivalluksia koskien omaa elämää ja oman itsen suhdetta muihin ihmisiin. Eli voisi ehkä hoitua noinkin.

Äänestä
  • samaa mieltä, mutta jos mdma:ta ottaa liikaa, niin olo voi muuttua hyvinkin psykedeeliseksi ja ei niin mukavaksi. Itselleni aiheuttaa ainakin aikamoisia hallusinaatioita, jotka voi joskus olla aika pelottavia. Tosin lsd ei aiheuta halluja vaan visuaaleja. Mutta joo tekstin pointti oli tosiaan, että varovainen kandee olla ja minäkin suosittelisin ehkä enemmän mdma:ta ja jos ei ala auttamaan ja uskallusta riittää niin sitten psilosybiiniä tai lsd:tä.

    Äänestä

Ei mitään näitä psykedeelejä Suomessa käytetä terapiassa, niiden laittomuuden vuoksi. Laki saisi muuttua tältä osin, jotta näitä päästäisiin hyödyntämään.

Äänestä

THC. Jenkit käyttää hamppuva juuri PTSD:n omalääkintään ainakin. Nyt kun se on siellä vapautumassa, niin tutkimuskin varmaan harppaa etiäppäin. Kysäset parikymppisiltä nuorilta neuvoa, pian löytyy ohjetta ja hamppuvakin.

Äänestä

Onko tuttavapiirissäsi ketään, jolla tietäisit olevan tämäntyyppisiä kokemuksia? Virallista psykedeeliterapiaa ei valitettavasti ole tarjolla Suomessa, eikä toistaiseksi muuallakaan muuten kuin pilottitutkimuksessa. Muutosta tähän saataneen odotella vielä jokusen vuoden ajan.

Jonkin verran on ollut juttua siitä, että PTSD:stä kärsivät sotilaat käyvät Etelä-Amerikassa ayahuascaretriiteillä. Ne eivät ole sama asia kuin perinteisempi psykedeeliterapia, mutta ainakin joitakin ovat mitä ilmeisimmin auttaneet huomattavasti.

ks. mm. https://www.youtube.com/watch?v=uYYqfCNQyxQ ja https://www.youtube.com/watch?v=uYYqfCNQyxQ

Äänestä

Kysymys on melkoisen vanha mutta varmaan jollekin muulle kuitenkin ajankohtainen. Onhan noita terapeutteja jo monia, jotka käyttävät Suomessa psykedeelejä terapiasessioissa. Puskaradio on kuitenkin nykyolosuhteissa yleisin markkinointikeino. Yksi palveluntarjoja löytyi googlellakin: https://psykedeeliterapiaa.com

Äänestä
  • Mistäköhän tuon puskaradion tavoittaisi..? Ylläoleva linkki ei ainakaan johda minnekään..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


BurningOut kirjoitti:

Tietääkö kukaan onko tälläista tarjolla Suomessa? Tai ulkomailla? Psykedeeliterapiaa siis(ja tiedän että laitonta - mainittakoon se). Minun Ptsd:ni on vienyt minua koko ajan alemmaksi ja julkisesta hoidosta huolimatta (tai ehkä juuri sen vuoksi) vointini alkaa olla hälyttävän huono. En siis usko että tässä tilanteessa kannattaisi heti vetää lsd:tä tai sieniä naamaan, siihen olen liian epävakaa. Mutta jos vähäksi aikaa pääsisi johonkin toiseen ympäristöön, jossa vois vähän levätä ja lopulta toteuttaa avun kanssa tuon sienihoidon. Onko kenelläkään kokemuksia tai tietoa mistä vois lähteä etsimään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu