Raskausmyrkytys

Innann

Kun puhutaan raskausmyrkytyksestä siihen kerrotaan liittyvän mm. päänsärkyä ja näköhäiriöitä. Itselläni on nyt toista päivää pää kipeänä, mutta säryn kovuus vaihtelee todella paljon. Välillä tuntuu ettei kipua juurikaan ole, mutta hetkittäin kipu on melko kovaa ja siihen ei särkylääkkeet auta. Onneksi kova kipu ei kestä kovin pitkään, ehkä viidestä kymmeneen minuuttia kerralla. Lisäksi näkökentässä vilahtelee pienen pieniä valopilkkuja ja tummia pisteitä ohitse silloin tällöin. Ei siis mitään hirveän häiritsevää. Te joilla on ollut raskausmyrkytys, tai asiasta enemmän tietävät, olisi kiva kuulla minkälaista päänsärkyä ja näköhäiriöitä raskausmyrkytykseen kuuluu? Ja onko muuten raskausmyrkytykselle tyypillistä, että välillä tulee todellatodella heikko olo ja oksettaa, mutta sekin menee vajaassa tunnissa ohi? Huimaustakin esiintyy silloin tällöin. Silloin kun minulla on ollut tuollainen heikko olo, niin verenpaineet ovat menneet raskausmyrkytyksen rajojen yli, muuten ovat olleet melko alhaiset. Raskausviikkoja minulla on kasassa vajaat 36. Toivoisin asiallisia ja pikaisia vastauksia!

2

92

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hoitoon_heti

      suosittelisin kyllä ottamaan yhteyttä nopeasti neuvolaan, nuo oireet on aika huolestuttavia. itselläni ei ole ollut raskausmyrkytystä, mutta ystävälläni kyllä ja juuri tuollaista ailahtelevaa, mutta pitkäaikaista päänsärkyä hänellä oli. myös huonovointisuutta esiintyi. hänelle tuli vakava myrkytys ja verenpaineet oli hälyttävän korkeat. soita neuvolaan ja mene virtsakokeeseen sekä verenpaineen mittaukseen NYT. ei siis kohta vaan NYT.

    • 2väiti

      Itsellänikään ei siitä ole kokemusta, mutta eikös siihen liity yleensä myös jonkin näköistä ylävatsakipua? Mutta joka tapauksessa ota heti yhteyttä neuvolaan, niin saat varmuuden asiasta, koska ns normaaleita raskausoireita nuo eivät missään nimessä ole!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      282
      4150
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      135
      2365
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      2016
    4. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      141
      1511
    5. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      39
      998
    6. Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan

      Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein
      Maailman menoa
      133
      972
    7. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      77
      959
    8. Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?

      Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!
      Luterilaisuus
      337
      901
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      8
      877
    10. J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti

      Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl
      Seinäjoki
      62
      820
    Aihe