Porvarillinen kyylääminen Suomessa

On merkillistä miksi vapausoikeuksia muka kannattavat päättäjät ovat vain jatkuvasti näitä vapauksia kaventamassa. Ei poliitikkoa, joka ei lähes päivittäin hilluisi mediassa panemassa kansalaisia kuriin milloin missäkin asiassa. Erityisesti porvarin outo into yhä tiukempaan kansalaisen ”kyyläämiseen” ällistyttää. Ovatko tämän päivän porvarit kommunisteja? Kommunistinhan voisi olettaa olevan altis kannattamaan kansalaisen yhteiskunnallista ohjausta. Sen sijaan porvarin olettaisi kannattavan ajatusta itsenäiseen ajatteluun ja toimintaan kykenevästä kansalaisesta. Mutta ei. Porvarillinen politiikka tänä päivänä on kuin vainoharhaisuuden tauti, jossa jo omat kuvitelmatkin käyvät perusteluna mitä oudoimmille päännousemille.

Erityisen kärkkäästi porvarit ovat sananvapauden kimpussa. Porvarin pyrkimyksenä on estää kaikki mielipiteenilmaisu, joka ei edistä porvarillisia päämääriä. Ainoa sallittu viestinnän muoto porvarillisen käsityksen mukaan on vain se viestintä, joka lisää porvarin tuottoja. Siis lähinnä myyntiä edistävä viestintä: mainoslehtiset ja tietysti myös perinteiset propagandan välineet, kuten sanomalehdet, kaupallinen radio ja televisio. Myös Yleisradio alkaa yhä enenevästi porvarillistua ja tavoitteeksi näyttää muodostuneen välittää kuvaa Suomesta nimenomaan läntisenä porvarivaltiona.

Suorastaan kummalliselta kuulostaa, kun oikein ministeri katsoo jonkun hullun terroristin hirmutekojen vaativan nimenomaan kansalaisten väliseen viestintään puuttumista: viranomaisille lisää oikeuksia verkkoviestinnän valvontaan. Perusteluhan olettaa, että rikollinen ilmoittaa netissä missä ja milloin hän aikoo hirmutekonsa tehdä. Ovatko tämän päivän rikolliset näin tyhmiä? Vaiko ministeri?

Monessa tapauksessa poliittinen päättäjä heittelee näitä ”verkkokyyläämisen” vaatimuksia ikään kuin siinä luulossa, että tuolla on paha kansa, jonka valvontaa pitää kiristää, ja tässä, hei, olemme me, hyvikset, useinkin ministerit, jotka sitten katsomme, mikä sinulle, kansalainen, sopii ja mikä ei.

Nythän on kuitenkin niin, etteivät varsinaiset emäkonnat suinkaan ole yhteiskunnan laitapuolen kulkijoita, kapitalistiseen työhön sopeutumattomia työn vieroksujia ja muita kapitalistisen median persoonallisuushäiriöisiksi luokittelemia, vaan kokonaisia valtioita ja erityisesti niiden johtohenkilöitä. Jopa niin sanottuja päätöksentekijöitä.

Näin ollen päätöksentekijä, joka vaatii lisää urkintaoikeutta, vaatii siis itse asiassa lisää oikeuksia harjoittaa omia laittomuuksiaan. Konna siis ikään kuin vaatii lisää oikeutta konnuuden harjoittamiseen, sillä konnuuttahan esimerkiksi murtautuminen tietoverkkoihin on mitä suurimmassa määrin. Etenkin jos samalla katoaa lähes koko ihmiskunnan älypuhelinten SIM –korttien salausavaimet. Tosin jos viranomaisen oikeudet ulotetaan hyväksymään tietomurrot ja kansalaisten postin lukeminen ja puhelimen kuuntelu, niin tokihan tässä konnuus voidaan poliittisella päätöksellä muuttaa (förvandla) ihan jopa viranomaistoiminnaksi.

Poliittisen päättäjän kannattaa muistaa, että ”konnuuden” määrän kasvattaminen urkkiminen sallimalla, voi osua myös omaan nilkkaan. Poliitikko itse voi joutua näkymättömän linssin (eräänlaisen peltipoliisin) tarkasteluun tai poliitikolta voidaan viedä pahimmassa tapauksessa jopa identiteetti, mikä sitten lieneekin.

Toivottavasti Keskusta ei lähde tässä urkkimisasiassa ”kaljanlantrauslinjalle”. Mainitulla linjalla tarkoitan kaikkia niitä toimenpiteitä, joiden pyrkimys on vain lisätä kaikkea tarpeetonta säätämistä. Sen sijaan kaikesta tarpeettomasta säätämisestä pois pääseminen on hyvästä ja johtaa kansakunnan hyvinvoinnin lisääntymiseen.

5

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ulkoministeri on oikeassa. Porvarit pitää saada vastuuseen.

    • Älä_marise

      perrkele.

      • En suinkaan marise, vaan olen samaa mieltä ulkoministerin kanssa. Kyllä porvarismin suurvallat, Englanti ja USA pitää saada vastuuseen tietomurroistaan. Myös Suomen porvarien into kyyläämisen lisäämiseen pitää saada talttumaan. Näin jo siitäkin syystä, ettei kyylääminen edes kuulu porvarin aatemaailmaan.


    • Vasemmiston kannatus on 25% luokkaa joten on selvää että "porvarillinen" tiedonvälitys on hallitseva. Vieläkin suurempi vaikutus on ollut median muutoksella. Kaikkien puolueiden lehdet ovat muuttuneet viikkolehdiksi, verkkolehdiksi ja osa lopetettu. Sitoutumatonkin lehdistö on vaikeuksissa netin käytön vuoksi.

      Mitä noihin valvonta haluihin tulee, niin mielestäni politiikot kalastelevat vain irtopisteitä. Aina kun tapahtuu mitä tahansa järkyttävää osa kansasta ja kansanedustajista vaatii rangaistusten koventamista, valvonnan lisäämistä ja ties mitä jolla pääsee otsikoihin.

      Onneksi meillä on virkamiesvalmistelu jolla saadaan jarrutettua ja estettyä typerimmät esitykset ja suuri osa edustajistakin on kohtuu järkeviä. Aina se ei ole onnistunut. Lex Nokia laadittiin suurella kohulla ja paatoksella. Käsittääkseni sitä ei ole käytetty kertaakaan.

      En pidä asiaa porvarillisena vaan selkärangattomana ääntenkalasteluna.

      • Seppo_Ilmarinen

        Muistelen, että esimerkiksi Lex Nokian tapauksessakin oli muudan Kimmo, oliko se nyt Sasi, joka hääri kuin heinämies ja julisti kuin Runeberg lain välttämättömyyttä. Myös itse lain vaatimus tuli suurelta yritykseltä, joten kyllä tässä porvarismi nousee väkisinkin esille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa

      On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t
      Maailman menoa
      115
      3698
    2. Ikävä sinua..

      Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va
      Ikävä
      14
      1681
    3. Riikka Purra: "Kokoomus haluaa leikata pienituloisten etuuksista - Se ei meille käy"

      Näin vakuutti persujen Purra edellisten eduskunta vaalien alla,. https://www.ku.fi/artikkeli/4910942-kun-uudessa-videos
      Maailman menoa
      14
      1538
    4. Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä

      Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu
      Maailman menoa
      18
      1386
    5. Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.

      https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt
      Maailman menoa
      293
      1373
    6. Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä

      Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi
      Maailman menoa
      25
      1255
    7. Kapiainen siviiliesimies, Herra suuri Herra

      Sotilaana kyvytön, johtajana munaton ja kotona tossun alla. Se on upseerin uran tuen pää, seinään ajo. Mutta aina löytyy
      Sodankylä
      72
      923
    8. Tuntuuko sinusta mies

      että olet jossain, mutta sydämessäsi haluat olla muualla. Suunnittelet kaikkea kivaa ja olet innolla mukana, mutta silti
      Ikävä
      14
      920
    9. Väärä pää tutustumiseen

      Mikä ihme on, että miehet haluavat ensimmäisenä sänkyyn? Onko nykyään niin helppo saada nainen peittojensa alle.. tai pä
      Ikävä
      116
      868
    10. Mitä tapahtuisi....

      Meidän välillä jos törmäisimme yöelämässä ilman häiriötekijöitä ja olisimme hieman huppelissa? Päättyisikö ilta kenties
      Ikävä
      60
      819
    Aihe