2015 toteutetaan maailmanlaajuinen PISA. Pelkään että Itä-Suomi "ryssii" Suomen keskiarvon entistäkin huonommaksi.
PISA on nurkan takana :/
PISApelottaa
3<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miten meni testi viimeksi 2012? Suomi sai matematiikasta pisteet 519. OECD - maiden keskimääräiseset pisteet olivat tässä aineessa 494. Muiden Pohjoismaiden pisteet olivat, Ruotsi 478, Norja 489 ja Tanska 499.
Lukutaidossa Suomen pisteet olivat 524 ( OECD -maiden keskiarvo 496 pistettä) Ruotsi 483, Norja 504 ja Tanska 496 pistettä.
Yle 3.12.2013 :
"Ruotsinkielisten oppilaiden oppimistulokset ovat yhä suomenkielisiä heikommat lukutaidossa ja luonnontieteissä. Ruotsinkielisten oppilaiden keskiarvo on lukutaidossa 508 pistettä. Tyttöjen taidot nostivat suomenkielisten oppilaiden keskiarvon 525 pisteeseen.
Luonnontieteissä ero on vielä suurempi. Ruotsinkielisten oppilaiden keskiarvo on 519 ja suomenkielisten 547 pistettä. Suomenruotsalaiset pärjäsivät Pisa-vertailussa kuitenkin paremmin kuin muiden Pohjoismaiden oppilaat."
Tässä vielä opetus ja kultuuriministeriön sivuilta tiivistelmä viimeisestä Pisa-testauksen pisteistä Suomessa:
Ahvenanmaa:
Matematiikka 530 pistettä
Luonnontieteet 534 -
Lukutaito 522 -
Manner-Suomi, ensimmäisten maahanmuuttajien sukupolvi:
Matematiikka 425
Luonnontieteet 425
Lukutaito 413
Manner-Suomi, kantasuomalaiset:
Matematiikka 523
Luonnotieteet 551
Lukutaito 529
Manner-Suomen pisteissä on tietysti mukana ruotsinkieliset vähentämässä "kantasuomalaisten" pisteitä, kuten vastaavasti suomenkieliset lisäävät ahvenanmaalaisten pisteitä !
Hurrit sen tuloksen ryssii alas...