Kirjoitan sen toivossa, että saisin kenties vertaistukea tai uusia näkökulmia. Olen ollut lähes 10 vuotta ICT-alan asiakaspalvelussa avokonttorissa. Aivan viime aikoina olen ollut joka päivä ahdistunut ja jännittynyt työssäni: jännitän puhelimeen vastaamista ja kaiken lisäksi työtahtimme on kiristynyt jatkuvasti muutamien YT-neuvotteluiden jälkeen. Eli olen myös uupunut. Kaiken lisäksi tiimissämme vallitseva henki ei ole hyvä ja esimies suosii muutamaa tiimin jäsentä.
Viimein sain aikaiseksi käydä työterveyslääkärillä ja kerroinkin aivan kaiken tilanteesta ja henkisestä pahasta olosta. Kävin jo kerran psykiatrilla ja menen vielä uudelleen. Lääkitystä en aivan helposti haluaisi aloittaa, sillä jännitysoireita ei ole vapaa-aikana. Oireet ovat alkaneet rajoittaa pahasti työssä käymistä, jokainen päivä on yhtä taistelua, että jaksaa läpi työpäivän oireiden kanssa. Kädet hikoaa, suuta kuivaa ja syke tuntuu korkealle. Jännittäminen sai alkunsa, kun esimies käski kiinnittää huomiota, että miten vastaan puhelimeen. Eli täytyisi vastata rauhallisemmin puhelimeen, ei nopeasti (kuten olen tottunut jo monet vuodet). Mitä enemmän asiaa ajattelee ennen puhelimeen vastaamista, niin sitä enemmän alkaa jännittämään, että vastaako juuri niinkuin esimies toivoo. Tilannetta pahentaa juurikin se, että istumme avokonttorissa ja esimies on kuuloetäisyydellä. Asiakkaat eivät ole valittaneet, että eivät saisi selvää puheestani/puhelimeen vastaamisesta.
Jännittäminen on vaikuttanut työtehooni, sillä en pysty jatkuvasti olla vastaamassa puhelimeen, vaan välillä on pakko yrittää rauhoittaa mieltäni. Jännitys kuitenkin kulkee mukana koko työpäivän ja ennen töihin lähtöäkin on huono olo, aamupalaakaan en pysty syömään koska jännittää. Olen saanut vähän apua luontaislääke Rescue Remedysta, mutta en viitsi sitä joka päivä ottaa, vaikka vaaratonta onkin.
Kaikki tämä harmittaa, sillä olen monet vuodet tätä ennen työskennellyt ilman minkään sortin jännitystä ja edelleen pidän työstäni muuten. Mutta jännittäminen on hyvin uuvuttavaa, en jaksaisi kauaa olla samassa työssä näiden oireiden kanssa. Olin hiljattain viikon sairaslomalla ja tänä aikana ei ollut jännitystä, joten kyllä tämä on puhtaasti työperäistä oireilua.
Puhelintyössä jännittäminen
KukaAuttaaVois
0
55
Vastaukset
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p365288Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su2484873Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1574806Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal1204603Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil193747Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema192384Jenni Alexandrova ja Toni Lähde ratkeavat liitoksistaan - Tällainen on uusperhe!
Radiojuontaja Jenni Alexandrova ja Diili-tuttu Toni Lähde ovat pariskunta, joka elää uusperhearkea. He ovat ostaneet uud32168- 661707
Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill251662- 2061376