Puhelintyössä jännittäminen

KukaAuttaaVois

Kirjoitan sen toivossa, että saisin kenties vertaistukea tai uusia näkökulmia. Olen ollut lähes 10 vuotta ICT-alan asiakaspalvelussa avokonttorissa. Aivan viime aikoina olen ollut joka päivä ahdistunut ja jännittynyt työssäni: jännitän puhelimeen vastaamista ja kaiken lisäksi työtahtimme on kiristynyt jatkuvasti muutamien YT-neuvotteluiden jälkeen. Eli olen myös uupunut. Kaiken lisäksi tiimissämme vallitseva henki ei ole hyvä ja esimies suosii muutamaa tiimin jäsentä.

Viimein sain aikaiseksi käydä työterveyslääkärillä ja kerroinkin aivan kaiken tilanteesta ja henkisestä pahasta olosta. Kävin jo kerran psykiatrilla ja menen vielä uudelleen. Lääkitystä en aivan helposti haluaisi aloittaa, sillä jännitysoireita ei ole vapaa-aikana. Oireet ovat alkaneet rajoittaa pahasti työssä käymistä, jokainen päivä on yhtä taistelua, että jaksaa läpi työpäivän oireiden kanssa. Kädet hikoaa, suuta kuivaa ja syke tuntuu korkealle. Jännittäminen sai alkunsa, kun esimies käski kiinnittää huomiota, että miten vastaan puhelimeen. Eli täytyisi vastata rauhallisemmin puhelimeen, ei nopeasti (kuten olen tottunut jo monet vuodet). Mitä enemmän asiaa ajattelee ennen puhelimeen vastaamista, niin sitä enemmän alkaa jännittämään, että vastaako juuri niinkuin esimies toivoo. Tilannetta pahentaa juurikin se, että istumme avokonttorissa ja esimies on kuuloetäisyydellä. Asiakkaat eivät ole valittaneet, että eivät saisi selvää puheestani/puhelimeen vastaamisesta.

Jännittäminen on vaikuttanut työtehooni, sillä en pysty jatkuvasti olla vastaamassa puhelimeen, vaan välillä on pakko yrittää rauhoittaa mieltäni. Jännitys kuitenkin kulkee mukana koko työpäivän ja ennen töihin lähtöäkin on huono olo, aamupalaakaan en pysty syömään koska jännittää. Olen saanut vähän apua luontaislääke Rescue Remedysta, mutta en viitsi sitä joka päivä ottaa, vaikka vaaratonta onkin.

Kaikki tämä harmittaa, sillä olen monet vuodet tätä ennen työskennellyt ilman minkään sortin jännitystä ja edelleen pidän työstäni muuten. Mutta jännittäminen on hyvin uuvuttavaa, en jaksaisi kauaa olla samassa työssä näiden oireiden kanssa. Olin hiljattain viikon sairaslomalla ja tänä aikana ei ollut jännitystä, joten kyllä tämä on puhtaasti työperäistä oireilua.

0

59

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Muistatko kaivattusi

        Syntymäpäivän? Päivämäärä riittää. 🌹
        Ikävä
        149
        2219
      2. 121
        1505
      3. Atte Harjanne usuttaa eläkeläisvihaan

        Karmeeta kuultavaa aamun uutislähetyksessä, kun Atte Harjanne, tunnettu eläkeläisvihaaja, suitsii sukupolvien välistä v
        Maailman menoa
        340
        1323
      4. Keitä oli kunnanjohtajan erottajat?

        Kouluja ei ole varaa ylläpitää mutta johtajasopimukseen palaa 100000 euroa ja uuden johtajan hakuprosessi maksaa kymmeni
        Ilmajoki
        67
        1244
      5. Postimerkki kirjeeseen ja kortiin maksaa jo 3 euroa!

        https://yle.fi/a/74-20229241 Kyllä tämä on järjetön hinta, Posti tuhoaa itsensä tällä hinnalla, täytyyhän Postin "Herro
        Maailman menoa
        140
        1210
      6. Miten pääsee ujon naisen pään sisään?

        Siis tosi tosi tosi ujon...
        Ikävä
        142
        1202
      7. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

        Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
        Maailman menoa
        3
        1201
      8. Mulla on ikävä

        sua nainen ja niitä katseita ❤️ Lupaatko, että katseemme kohtaa taas?
        Ikävä
        49
        1139
      9. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

        Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
        Maailman menoa
        166
        1112
      10. Onko hän samannäköinen kuin silloin?!

        Kun tutustuitte!
        Ikävä
        70
        1034
      Aihe