Daewoon viat

Takuuhuolto

Daewoon vioista olleet jutut ( alatukivarsi, bensapummpu, mittari ym. ) ovat valitettasti, jonkin vitsinikkarin keksimä juttu. Bensamittarin anturi on ihan yleinen vika, mutta muut taitavasti sepitetty juttua ( ruostuminen ym.). Mikäs sen paremmin iskee, kuin tuollainen ihan toden tuntuinen sepustus. Valitettavasti tällaiset jutut vievät pohjan ihan asiallisista jutuista Daewoon vioista. Harmi, että tällaista on, mutta meitä on moneksi ja kaikilla ei ole ihan terve ajattelutapa.

5

4096

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Takuu

      Korjauksena edelliseen. Anturivikoja on ollut, mutta se ei ole ollut mikään yleinen vika ja sekin on johtunut siitöä, että anturi on yritetty tehdä liiankin hyvin.

      • auto

        On taidettu yrittää koko auto tehdä liiankin hyvin!

        Toisilla se jää yrittämiseksi.

        Hyviä autoja ei tehdä Koreassa eikä Jenkkilässä vaan Keski-Euroopassa!


    • nikkari
    • Takuu

      Chevrolet ei ihan turhaa kaappaa Daewoon nimeä autoista. Daewoo on laadukkaasti tehty auto ja sen GM hyvin tietää ja mallivalikoimaa ei turhaa paisutella, sillä esim. Opelin myynti alkaisi siitä kärsiä. Chervrolet/Daewoo myynti Suomessa vain kasvaa, eikä siinä ns. koirien räksytys auta. Ruosteenesto/talviauto ominaisuuksien vähätteleminen voi olla aiheellista, en tunne tarkoin asiaa kaikien Daewoon mallien kohdalta. Vikoja ja lastentauteja löytyy kyllä kaikista merkeistä. Loppujen lopuksi kokonaisuus ratkaisee eli hinta/käyttö/laatu-suhde. Suomalainen on nirso autojen suhteen, mutta ymmmärtää kyllä katsoa, mitä rahalla saa. Daewoo antaa hyvän vastineen rahalle.
      Tiedoksi vielä, että en ole autonmyyjä, enkä edes myyntibisneksessä yleensäkään, mutta auto/autotekninen tietämys on varmasti riittävää tasoa tällaiselle palstalle kirjoitteluun. Daewoostakin on kokemusta koeajojen ja pienen testauksen myötä.
      Tämä jää viimeiseksi kommentikseni näillä sivuilla. Äkkivilkaisu teksteihin ei antanut mitään erityisen hyvää kuvaa keskustelun tasosta. No, eivät kai nämä mitään asiantuntijapalstoja olekaan, ymmärtäisin.

    • CDX-2003

      Olen ajanut Evandallani 15000 km. Huollossa todettiin bensamittarin anturi ja abs-tcs-yksikkö viallisiksi. Automaattivaihteiston sanottiin olevan kunnossa, kun kysyin, mistä seuraava ilmiö johtuu. Kun ajan noin 40 km/h ja kierroksia on noin 1700, niin ylämäessä tapahtuu ravistava vaihto, jossa kierrosluku nousee noin 2000:een. Olisin itse odottanut huomaamattomampaa vaihtoa. Miksi neliportainen tuntuu viisiportaiselta? Liittyykö momentinmuuntimeen? Muuten olen ollut tyytyväinen autoon Chryslereiden jälkeen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä on suurin syy

      Ettet halunnut minua?
      Ikävä
      133
      931
    2. Poliisin potkija

      Kukahan oman elämänsä sankari oli potkaissut poliisia? Iltalehdessä oli juttua.
      Haapavesi
      27
      906
    3. Sinä mies olisit

      ollut se kenet haluan. Edelleen pidän sinua kaikkein ihanimpana ja tärkeimpänä. Kukaan muu ei ole niinkuin sinä. Mutta s
      Ikävä
      42
      793
    4. Mikä on ollut

      Ihanin kohtaamisemme?
      Ikävä
      39
      715
    5. Miksi jätit minut

      Epätietoisuuteen? Tiedän että pelkäsit mitä siitä seuraa jos asiat tulevat mutta silti. Miksen merkinnyt tarpeeksi?
      Ikävä
      48
      674
    6. Kun et ota yhteyttä, tarkoittaako se

      Että olet menny elämässä eteenpäin ja et myös toivo minulta naiselta viestiä enää?
      Ikävä
      67
      578
    7. Onko kaivattusi älykäs

      vai onko helposti vedätettävissä
      Ikävä
      56
      576
    8. kehtaisitko esitellä kaivattusi

      läheisillesi? 🤔
      Ikävä
      36
      568
    9. Kaipaatko vielä exää?

      Jos olet ihan rehellinen
      Ikävä
      76
      567
    10. Tykkäisitköhän todellisuudessa jutella

      Minun kanssa kahdestaan, vai onko tämä palstailu enemmän sinun juttu minun suhteen?
      Ikävä
      57
      565
    Aihe