Sähköala on ihan helvetin perseestä!

väärävalinta

Mietin joskus että sähköala voisi olla se juttu, mutta ei tää on ihan vitun paskaa, kaikki opettajat ovat aivan susipaskoja, paitsi yksi opettaja ja tunneilla ei opi mitään, koska asiat ovat ihan saatanan vaikeita (kuten kolmivaihe tekniikka) ja opettajat eivät halua/osaa selittää jos pyydät apua!! ei helvetti ku pistää vituttamaan koko ala kun on niin vaikeaa. Myös vituttaa se että koko ala täynnä miehiä, eli tässä myös menetät sosiaaliset taidot samalla kun haet sähköasentajaksi ja ei vittu että on stressaavaa kun itse lähdet harjoittelemaan kotona mitä helvettiä se kolmivaihe tekniikka edes on, sitäkin oli viime jaksossa 3 tuntia viikossa, oli mennyt noin 15 tuntia ennenkuin edes tajusin että se perustuu siihe et siinä on 3 vaihetta ja ei nolla johtoa, siis ei jumalauta. En suosittele alaa kenellekkään, en tiedä ketään meidän luokalta kuka pitäisi tätä alaa mukavana ja hommatkin on ihan helvetin perseestä, vittu että kaduttaa kun en hakenut merkonomiksi. Voitte pistää niitä vinkkejä miten saan opiskelumotivaatiota ja ainiin eihän meillä koko vuotena ole ollut muutakuin kasin aamuja, eli toisin sanoen joka päivä pitää herätä kuudelta että ehtii kouluun...

26

12367

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • witutusmaximus

      Täysin samaa mieltä koko sähköalasta, sähköala ON NIIN HELVETIN-VITUN-PERSEESTÄ SYVÄLTÄ JA POIKITTAIN. Älkää IKINÄ hakeko sähköalalle, pieni vinkki teille 9 luokkalaisille jotka mietitte jatko opintojanne! tämä vinkki saattaa pelastaa teidän mielenterveytenne ja koko tulevaisuutenne:
      hakekaa sille alalle minkä opiskelua jaksatte helpoiten vääntää sen 3 vuotta, älkää valitko jatko opintojanne missään nimessä palkan tai työllistymisen perusteella, palkkaan ja työllistymiseen voi vaikuttaa niin moni asia ja jonkun "huonomminpalkatun" alan hyvinsuoritetuilla papereilla saat varmasti parempipalkkaisen työn kuin huonoilla "hyväpalkkaisen" alan papereilla.
      Meinaa vituttaa vaan niin kerpeleesti koko paska sähköala, mielummin vaikka siwan kassalle töihin

    • oikosulku

      Nii, palkka on iha ok motivaattori n.60t€/vuosi. Työt aloitetaan klo 7.00 et varaudu siihen.

      • Anonyymi00027

        No ei helvetissä kukaan tienaa 60tonnia vuodessa.


    • vittumitäpaskaaeivittu

      Siis ei vittu samaa mieltä, en tienny ees et sähköalal on jotain vitun automaatio paskaa. Vittu en ois ees hakenu koko läävää jos oisin tienny minkälaist tääl on..
      Tääl väännetää jotain paskalähdettä.

    • Homojöövertti3000

      en tiiä mikä teis on mut sähköala on kyl vitun helppoa puhumattakaa kolmivaihetekniikasta
      vitun kallut menkää töihin ja lopettakaa iniseminen :DDDD

    • Anonyymi

      Ette vaan osaa :)

    • Anonyymi

      sähköala on ihan vitun helppoo

    • Anonyymi

      Palkka on yleensä 3-vuorotöissä se tessin minimi ja nykyään sinun oletetaan tekevän myös mekaaniset, tietoliikenne, putkiasennukset ja pienimuotoiset ohjelmointityöt. Eli töitä saa tehdä neljän ihmisen edestä. Kolmekymppisenä jo paikat rikki kuluttavasta työstä. Kannattaa harkita aika tarkkaan että lähteekö opiskelemaan sähköalaa. Muilla aloilla saman rahan saa huomattavasti helpommalla.

    • Anonyymi

      Ootte vaan paskoja jotka luuli että sähköalalle mennää lusmuilemaan

    • Anonyymi

      Puolet luovuttaa. Vaihtosähkö edelleen täysi mysteeri.

    • Anonyymi

      hain sähköalalle, ja on paaaaljon vaikeampaa kun olisin ajatellutkaan. Ensimmäinen viikko ja oon ihan romuna. opettajat on itselläni ärsyttäviä, mutta kai se on pakko kestää. Hain vaan sähköalalle, koska en keksinyt muuta paikkaa. en tarkoita että kenenkään ei kannattaisi hakea, tämä ala ehkä sopii joillekkin, mutta itsestäni tuntuu epätoivoiselta, vaikka olen ollut täällä vasta viikon.

    • Anonyymi

      turvat kii onhan se vaikeeta tyypeil jolla on 6 ka

    • Anonyymi

      Aikoinaan kun amikseen menin, en yhtään tiennyt mikä olis se ”mun juttu”.
      Vain yhdestä asiasta olin varma: missään nimessä en halua metallipuolelle.
      Valitsin sähkön ja valmistuin automaatioasentajaksi.
      Nyt oon nelikymppinen ja lopputulos on se, että elämäni aikana oon loppujen lopuksi tehnyt aika vähän sähköalan töitä.
      Ja olen vieläpä päätynyt metallityöntekijäksi. No, metallihommista en erityisemmin vieläkään tykkää.

      Mutta ei voi sanoa että joku ala sinänsä olisi hyvä tai huono. Se mikä on yhdelle hyvä, ei oo sitä kaikille.
      Sähköala tarjoaa kyllä monipuolisia mahdollisuuksia. On ihan eri juttu olla esim. keskusasentajana, ja saada työskennellä joka päivä mukavissa sisätiloissa. Tai sitten olla jossain rakennustyömaalla vetämässä kaapelia talvipakkasella. Ja ihan oma juttunsa on olla jonkinsortin huoltomies, joka kutsutaan korjaamaan jotain miljoonan dollarin masiinaa joka on mykkänä. Ja kiirekin olisi. Viimeksi mainittu vaatii melkosta paineensietokykyä.
      Aika paljon pitää olla monipuolista osaamista. Ja se että ymmärrät mekaniikan päälle, ja osaat purkaa ja koota kaikenlaisia laitteita, siitä on hyötyä. (Mulle on haastavia ihan kindermunien yllätyslelutkin).

      Opiskelu (vuosina -96 - 98🙈) oli ihan jees. Toisaalta kyllä vaativaakin, mutta myös aika rentoa monin osin. En tiedä millaista on nykyään. Ongelma ehkä lähinnä oli se, että opiskelu ei juurikaan valmistanut työelämään, vaan pikemmin tähtäsi insinööriopintoihin. Vähän sama juttu kuin peruskoulussa: opettajilla tuntui olevan ennakko-oletus, että tottakai kaikki menevät lukioon... Se toki on ymmärrettävää, koska he itse ovat kulkeneet juuri sitä tietä, eivätkä kokemuksensa perusteella tiedä muusta...

      Mutta sähköalan koulutuksesta on ollut ainakin se hyöty, että sitä arvostetaan myös muilla aloilla.
      Mutta olipa ammatti mikä tahansa, tärkeää olisi se, että siihen on aito innostus. Mä itse olen niin paljo luistellut virran mukana läpi siitä mistä aita on matalin, ilman intoa, ilman paloa mihinkään juttuun, niin tiedän sanoa, että sillä tavalla ei paljoa saavuteta.
      No, töitä sentään aina on ollut. Pärjäilty on...

    • Anonyymi

      jos perus järki puuttuu nii ei ihme ettei mitään osaa xd

    • Anonyymi

      Aina kannattaa itseopiskella enemmän kuin koulussa opetetaan. Jos itsellä ei ole hinkua eikä motivaationpaloa koulutunneilla niin aika tyhmäksi jää. On helpompi syyllistää opettajia huonosta opetuksesta vaikka ongelma on 100 % omalla tontilla ja omassa päässä ja omassa asenteessa.

    • Anonyymi

      Ihan saatanan vaikea sitten onkin. Joo se voi olla joillekkin helppoa, ja se ei ole opetuksen syy. Minulla ei ole motivaatiota eikä yhtään hyvä asenne, vaikka hakiessani ajattelin, että tämä olisi kiinnostavaa ja kun jaksaisi oppia niin hyvä tulisi. Joo ei onnistu minulla. Sairaan stressaavaa.

    • Anonyymi

      Aikoinani amk opintojen aikana tein yhden kesän sähköalan asennustöitä ja nehän oli aivan mahtavia hommia. Joo, osa hommista oli raskasta, likaista ja hankalissa paikoissa mutta silti. Useita eri työkohteita, reissuhommaa yms. Palkka oli jo silloin ok ja ammattilaisilla tänä päivänä todella hyvä. Lisäksi tutuille ja tuntemattomille tuntuu saavan tehdä hommia koko ajan...mitä tuossa seuraan jo eläkkeellä olevan sähköasentaja isäni menoja.

      • Anonyymi

        Niitä töitä tehdään perse ruvella useissa työkohteissa ja reissussa sen takia että asiakkaat tilaa sen ukon ainoastaan vähäksi aikaa silloin kun jotain on rikki tai pitää saada joku yhden päivän juttu tehtyä. Hommia saa tehdä kokoajan sen takia että niistä ei makseta paskaakaan.


    • Anonyymi

      Vitun paska palkka ja rankat työpäivät elämä surkeaa ja ei aikaa

    • Anonyymi

      Skill issue

    • Anonyymi

      meillä on kyllä ollut todella helppoa sähköalalla vaikka nyt ollaan vasta oltu 3kk koulussa, opettajat ovat todella mukavia ja osaa opettaa alaa hyvin. mutta olen kyllä kuullut kavereilta jotka ovat tokalla vuodella sitä että tämä ala on ihan vitun perseestä, ja myös jotkut niistä ovat ollut työssä oppimassa ja on kertonut että asiakkaat kyylää sinua ihan helvetisti samalla kun olet tekemässä hommia.

    • Anonyymi

      Pakko jakaa myös oma mielipiteeni tähän asiaan. Sähköala on aivan helvetin rankkaa. Ymmärryksessäni on sen verran vikaa, että ei ihme et en ymmärrä mitään. En ymmärrä kytkennöistä hevon helvettiä.
      Opettajatkin tällä alalla on kyllä myös vajakkeja. Mielestäni he eivät saisi raivostua siitä, jos jonkun päähän ei mene esim. se että miten lasketaan resistanssi jne. Sitten vain annetaan lisää opetusta, eikö? Onneksi on myös huumorintajuisia opettajia joiden kanssa voi vitsailla sitä että ei osaa.
      En tiedä pitäisikö todella vaihtaa alaa sen takia että jotkut opettajat ovat natseja vai siitä että mulla on ymmärryksessä vikaa.

    • Anonyymi

      vitun paska ala elkää ikinä miettikö sähköalalle hakemista.
      Opettajat ihan vitun paskoja ei ikinä tunnilla paikalla kaikki pitää ite osata.
      hyihelvetti mikä ala. Joka ilta peilin edessä pitää miettiä miksi vitusssa valitsin sähköalan. Elämäni suurin virhe.

      • Anonyymi

        Tosi on.


    • Anonyymi

      olen todella paljon samaa mieltä

    • Anonyymi00028

      Paskinta sähköalassa on raksalla tehtävät työt. Kaikki on ihan mulkkuja ja hommat on perseestä.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli

      Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.
      Maailman menoa
      376
      2416
    2. IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!

      Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk
      Maailman menoa
      65
      1870
    3. 154
      1433
    4. Martina Aitolehden Victoria-tytär, 16, tietää riskit - Teki silti yllättävän päätöksen

      Victoria Eerikäinen on Martina Aitolehden ja Esko Eerikäisen tytär. Hän on yksi Nepot-sarjan tähdistä. Sarjan kuvausten
      Suomalaiset julkkikset
      13
      1257
    5. Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko

      Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää
      Kaste
      502
      1211
    6. Vastuunkantoa

      Nyt kun Ähtäri on historiansa pahimmassa kriisissä, päättäjä luikkii perunakellariin: "Eronpyyntö kaupunginvaltuuston pu
      Ähtäri
      48
      945
    7. Olen varattu

      Kihloissa ja menemme naimisiin. Anteeksi💔
      Ikävä
      90
      884
    8. Haluatko enää nähdä mua mies?

      Se on täysin sinusta kiinni.
      Ikävä
      71
      842
    9. Ruohonpolttoa Suomussalmella

      Poikaporukka oli kuullut että ruohonpoltto on muotia, joten Kirkkopuistossa oli tekoruohoa poltettu. Ketkä liene asialla
      Suomussalmi
      43
      825
    10. Alavuden Ähtärin kylä 1.1.2028

      Ketä saamme kiittää tästä?
      Ähtäri
      28
      823
    Aihe