Kilpirauhanen ja hiustenlähtö

Minulla on kilpirauhasen vajaatoiminnan oireet ja hiukset ovat selvästi ohentuneet ja ne ovat olleet todella paksut aiemmin. Hiuksista jotenki näkee, että kaikki ei ole kunnossa!

Nyt olen alkanut tutkia asiaa ja luin, että vajaatoiminta aiheuttaa hiustenlähtöä ja thyroxin lääke samaten! Pitääkö tämä paikkansa?!

Lähteekö nyt koko tukka pois jos kerran lääke vielä sitä pahentaa??

Miten sinulla on hiusten suhteen käynyt? Onko lääkitys vaikuttanut kuinka ja oliko hiustenlähtöä / ohenemista ennen lääkitystä?

terv. Epätietoinen
5404
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minua kiinnostaa sama asia. Itse sain lääkityksen kaksi kuukautta sitten ja pienellä 50migrogramman annoksella olen, mutta minusta vaikuttaisi, että jos ei nyt ihan paksuuntunut, niin ainakin hiusten oheneminen ja hauraus on korjaantunut. En sitten tiedä, kuvittelenko. Aiemmin minäkin ollut paksutukkainen.

Äänestä

4 vuotta syöny jo thyroksiniä annoksella 1, 1,5 (0.1mg) kun vihdoin ja viimein saatiin lääkitys kohdilleen niin on alkanut taas hiukset kasvamaan ja vahvistumaan...

Äänestä

hei, minulla ollut kilpirauhasen vajaatoiminta n.5 vuotta ja lääkitys ei ole vieläkään kohdallaan menen taas ensiviikolla kokeisiin. minulta alkoi tukka lähteä saman tien ennen oli tosi paksu ja hyvä, nyt täysin kaljuja paikkoja ei pysy päässä, välillä kasvaa ja lähtee, perukki käytössä jatkuvasti. olen kokeillut kaikki konstit mikään ei auta. lääkärit välinpitämättömiä. tympii tosi paljon. lihonutkin olen reilut 10 kg. olen kylläkin iältäni 70 mummi.mutta elämänhaluinen ja haluaisin saada elämän raiteelleen vielä.

Äänestä
  • Niinsanotut "endokrinologit" niinsanotusti "hoitavat" potilasta näkemättä. Kunnollista hoitoa saakin sisätauti- tai muun alan lääkäreilta, ei endoilta.
    Jos saa. Lukutaitoko heikko, vaikka ohjeet ovat selvät: http://20.fi/14245
    Prof Välimäki kertoo usein "jo kynnykseltä" tunnistavansa vastaanotolle saapujan vajaatoimintapotilaaksi. Esim. uloimmat kulmakarvat heikot.

    Äänestä

Itse koen saaneeni apua hiusten lähtöön bio sarjan energise-versiosta, ne pinkit purkit. Käytän shampoota ja hoitoainetta jatkuvasti ja sitä päänahkavettä silloin kun jaksaa. Ei lähde hiuksia niin paljoa ja vuoden käytön jälkeen alkanut taas kasvaa pituutta ja paksuutta. Tietty toi ei auta alkuperäiseen ongelmaan, mutta auttaa oireeseen ;) Ennen tyroksiineja ja edes diagnoosia söin myös evonian tabuja, ainakin kynnet parani parin kuukauden jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


lähteekö kirjoitti:

Minulla on kilpirauhasen vajaatoiminnan oireet ja hiukset ovat selvästi ohentuneet ja ne ovat olleet todella paksut aiemmin. Hiuksista jotenki näkee, että kaikki ei ole kunnossa!

Nyt olen alkanut tutkia asiaa ja luin, että vajaatoiminta aiheuttaa hiustenlähtöä ja thyroxin lääke samaten! Pitääkö tämä paikkansa?!

Lähteekö nyt koko tukka pois jos kerran lääke vielä sitä pahentaa??

Miten sinulla on hiusten suhteen käynyt? Onko lääkitys vaikuttanut kuinka ja oliko hiustenlähtöä / ohenemista ennen lääkitystä?

terv. Epätietoinen

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu