Warrantit täyttä kusetusta

Putroskhali

Olen useamman kerran polttanut näppini warranteilla ja aina samalla tavalla. Liikkeellelaskija antaa mukamas markkinatakauksen warrantille, mutta käytännössä takauksen kanssa on vähän niin ja näin. Nytkin olen viikon verran yrittänyt myydä kasaa warreja. Tappiota on tulossa joka tapauksessa, mutta tässä pelataan senttipeliä. Kohde-etuuden hinta muuttuu n. 2 prosenttia päivässä suuntaan tai toiseen, mutta warrantin hinta ainoastaan laskee. Kun kohde-etuus laski 2,5 prosenttia, warrantin hinta pysyi sentilleen samana. Seuraavana päivänä kohde-etuus nousi 1,5 prosenttia ollen kuitenkin edelleen edellispäivän avauksen alapuolella ja mitä teki ostowarrantti? Tietenkin laski sentin. Pikkurahoja, parista satasesta kyse, mutta periaate vituttaa. Ei riitä, että liikkeellelaskija "kusettaa" pelaamalla laidoilla, vaan sen lisäksi niiden markkinatakaus toimii ihan omien lakiensa mukaan. Liike asiakkaan kannalta negatiiviseen suuntaan huomioidaan heti, mutta toiseen suuntaan sen kanssa on vähän niin ja näin.

Ei kannata warranttien kanssa pelata ollenkaan, jos ei tee ihan puhdasta päiväkauppaa. Edes yhden yön yli säilyttäminen on typerää puhumattakaan viikosta.

11

5431

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmesälli

      Montako kertaa tarviit ennenkuin uskot?

    • SmoukkaVanhaGona

      Sulaakos noissa se aika-arvo tietenkin kun loppu lähestyy, kannattaa ottaa semmosia missä straikki praissi heheh eli toteushinta ja toteutuspäiväkin kaukana elikkä iso nimellisarvo jolloin laidat ja liikkeet edes vähän suotuisammat.

      joo kyllä ne on tehty siten että pitkällä ajalla liikkeeseenlaskija voittaa aina. Oikeilla johdannaisilla on teoreettiset mahikset pärjätä eli älä koske warreihin paitsi lekkimielellä. Oikeet hommat tehdään optiostrategioilla joissa riski hallittu ja tappiot vakuutettu.

    • maltti_walttia

      Warranntien luonteeseen kuuluu tuo vahvakin vaihtelevuus ja niidekin kanssa tulee omata kärsivällisyyttä.

      Vähemmän riskistä on ensin hyvin tuntea itse yritys, sen tilanne ja tuloksentekokyky ja sitten koettaa ajoittaa vähempiriskisen etana-warrantin osto sen mukaan, eikä heikkohermoisesti panikoida kurssin vahvastakaan heittelystä.

      Panikoijat polttavat kerta toisensa jälkeen näppinsä (osakekaupoissaankin) ja sitten turhautuneina yleistäen leimaavat warrantit pissaksi.

      Seuraavan tiedon todenperäisyys varauksella, mutta toisella foorumilla aikoinaan luin, että Comerzbankin waranteista tahtoo kadota laidat juuri kreivin aikaan...eli ehkä kannataa tarkkailla myös liikkellelaskijoiden politiikkan mainetta.

      Kannattaa myös koettaa selvittää itseään kiinnostavien warranttien likvidiyttä, sillä vähempivaihtoisilla warateilla ja suuremilla summilla voi toisinaan tulla lisähaasteita.

      Itselläni oli viime vuonna raskas osuus etana-warrantteja (Nordean liikkellepanemia), jotka olivat toisinaan vahvasti voitollisia (mutta liiaksi alle oletuksellisen tavoitteeni vs. itse yrityksen kehitys) ja sitten pahimmillaan olivat 50-60% tappiolla (yrityksen markkinoita ei tyydyttävän quartaalin saattamana), mutta jotka lopulta myin 150-160% voitolla.

      Turboihin ja lyhyeksi myynteihin en ole kajonnut.

    • Voi hyvänen aika!
      Miten joku voi sekaantua warrantteihin, jos ei ole asiantuntija.

    • Danske_kusettaa

      Hyvänä esimerkkinä toimii juuri tällä hetkellä esim. OUT5L 6DAN, eli Danske Bankin "jouluwarre", jonka kohde-etuutena on Outokummun osake. Osakkeen hinta on noussut reippasti yli 20% ja ostolaita pysyy 4 sentissä. Heti kun osakkeen arvo laskee hiemankin, warrantin laidat siirtyy sentin alemmas. Ei tällaisella kusetuksella voi kukaan muu kuin pankki voittaa. Ihme, että ovat laillisia!

      • Spekulantinplanttu

        Kusetusta olisi, jos myyntilaita ei laskisi samalla kun ostolaitakin. Sinulla vain on väärä ajoitus jos ostat liian kallista tavaraa, kun kurssi on lähellä warrantin laskurajaa.


    • Ekonoomi

      Voi hyvät hyssykät!

      Miten noin heikolla asiantuntemuksella voi sekaantua warrantteihin. Asiantuntijat tekee niillä rahaa ja kaltaisenne maalikot maksaa.

    • troi23

      minifutuurit on selkeämpiä....

    • spdeeet

      Ihan "homojen" hommaa, miten nällä ns. tuotteilla voi ottaa rahaa. Warantit ja minifutuurit kuuluu tv-shop kategoriaan, ihan niinkuin kaikki johdannaiset Suomen markkinoilla. Hävetkää!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hallituksen kokoomushuorat survovat kivettynyttä koiranpaskaa pilluunsa vimmalla, joka ylittää terveen järjen rajat ja ajaa samanlaiseen hulluuteen nekin, jotka toimituksen näkevät. Kukaan ei selviä näkemästään terveenä. Ei kukaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      45
      5851
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      48
      5346
    3. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      48
      3718
    4. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      14
      3675
    5. Vimpelin liikuntahallilla tulipalo?

      Katsoin, että liikuntahallista tuloo mustaa savua. Sitten ovet pärähti hajalle, ja sisältä tuli aikamoinen lieska. Toise
      Vimpeli
      96
      3346
    6. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      31
      3126
    7. Oletko nyt

      Onnellinen mies naisesi kanssa?
      Ikävä
      59
      2884
    8. Rakastatko?

      Ala kertomaan se ja heti
      Ikävä
      57
      2740
    9. Mikä haluat olla kaivatullesi?

      1. Kaveri 2. Ystävä 3. Panokaveri 4.puoliso 5 jokin muu
      Ikävä
      53
      2400
    10. Kosiako meinasit?

      Voi sua rakas ❤️
      Ikävä
      38
      1854
    Aihe