Warrantit täyttä kusetusta

Putroskhali

Olen useamman kerran polttanut näppini warranteilla ja aina samalla tavalla. Liikkeellelaskija antaa mukamas markkinatakauksen warrantille, mutta käytännössä takauksen kanssa on vähän niin ja näin. Nytkin olen viikon verran yrittänyt myydä kasaa warreja. Tappiota on tulossa joka tapauksessa, mutta tässä pelataan senttipeliä. Kohde-etuuden hinta muuttuu n. 2 prosenttia päivässä suuntaan tai toiseen, mutta warrantin hinta ainoastaan laskee. Kun kohde-etuus laski 2,5 prosenttia, warrantin hinta pysyi sentilleen samana. Seuraavana päivänä kohde-etuus nousi 1,5 prosenttia ollen kuitenkin edelleen edellispäivän avauksen alapuolella ja mitä teki ostowarrantti? Tietenkin laski sentin. Pikkurahoja, parista satasesta kyse, mutta periaate vituttaa. Ei riitä, että liikkeellelaskija "kusettaa" pelaamalla laidoilla, vaan sen lisäksi niiden markkinatakaus toimii ihan omien lakiensa mukaan. Liike asiakkaan kannalta negatiiviseen suuntaan huomioidaan heti, mutta toiseen suuntaan sen kanssa on vähän niin ja näin.

Ei kannata warranttien kanssa pelata ollenkaan, jos ei tee ihan puhdasta päiväkauppaa. Edes yhden yön yli säilyttäminen on typerää puhumattakaan viikosta.

11

5353

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihmesälli

      Montako kertaa tarviit ennenkuin uskot?

    • SmoukkaVanhaGona

      Sulaakos noissa se aika-arvo tietenkin kun loppu lähestyy, kannattaa ottaa semmosia missä straikki praissi heheh eli toteushinta ja toteutuspäiväkin kaukana elikkä iso nimellisarvo jolloin laidat ja liikkeet edes vähän suotuisammat.

      joo kyllä ne on tehty siten että pitkällä ajalla liikkeeseenlaskija voittaa aina. Oikeilla johdannaisilla on teoreettiset mahikset pärjätä eli älä koske warreihin paitsi lekkimielellä. Oikeet hommat tehdään optiostrategioilla joissa riski hallittu ja tappiot vakuutettu.

    • maltti_walttia

      Warranntien luonteeseen kuuluu tuo vahvakin vaihtelevuus ja niidekin kanssa tulee omata kärsivällisyyttä.

      Vähemmän riskistä on ensin hyvin tuntea itse yritys, sen tilanne ja tuloksentekokyky ja sitten koettaa ajoittaa vähempiriskisen etana-warrantin osto sen mukaan, eikä heikkohermoisesti panikoida kurssin vahvastakaan heittelystä.

      Panikoijat polttavat kerta toisensa jälkeen näppinsä (osakekaupoissaankin) ja sitten turhautuneina yleistäen leimaavat warrantit pissaksi.

      Seuraavan tiedon todenperäisyys varauksella, mutta toisella foorumilla aikoinaan luin, että Comerzbankin waranteista tahtoo kadota laidat juuri kreivin aikaan...eli ehkä kannataa tarkkailla myös liikkellelaskijoiden politiikkan mainetta.

      Kannattaa myös koettaa selvittää itseään kiinnostavien warranttien likvidiyttä, sillä vähempivaihtoisilla warateilla ja suuremilla summilla voi toisinaan tulla lisähaasteita.

      Itselläni oli viime vuonna raskas osuus etana-warrantteja (Nordean liikkellepanemia), jotka olivat toisinaan vahvasti voitollisia (mutta liiaksi alle oletuksellisen tavoitteeni vs. itse yrityksen kehitys) ja sitten pahimmillaan olivat 50-60% tappiolla (yrityksen markkinoita ei tyydyttävän quartaalin saattamana), mutta jotka lopulta myin 150-160% voitolla.

      Turboihin ja lyhyeksi myynteihin en ole kajonnut.

    • Voi hyvänen aika!
      Miten joku voi sekaantua warrantteihin, jos ei ole asiantuntija.

    • Danske_kusettaa

      Hyvänä esimerkkinä toimii juuri tällä hetkellä esim. OUT5L 6DAN, eli Danske Bankin "jouluwarre", jonka kohde-etuutena on Outokummun osake. Osakkeen hinta on noussut reippasti yli 20% ja ostolaita pysyy 4 sentissä. Heti kun osakkeen arvo laskee hiemankin, warrantin laidat siirtyy sentin alemmas. Ei tällaisella kusetuksella voi kukaan muu kuin pankki voittaa. Ihme, että ovat laillisia!

      • Spekulantinplanttu

        Kusetusta olisi, jos myyntilaita ei laskisi samalla kun ostolaitakin. Sinulla vain on väärä ajoitus jos ostat liian kallista tavaraa, kun kurssi on lähellä warrantin laskurajaa.


    • Ekonoomi

      Voi hyvät hyssykät!

      Miten noin heikolla asiantuntemuksella voi sekaantua warrantteihin. Asiantuntijat tekee niillä rahaa ja kaltaisenne maalikot maksaa.

    • troi23

      minifutuurit on selkeämpiä....

    • spdeeet

      Ihan "homojen" hommaa, miten nällä ns. tuotteilla voi ottaa rahaa. Warantit ja minifutuurit kuuluu tv-shop kategoriaan, ihan niinkuin kaikki johdannaiset Suomen markkinoilla. Hävetkää!

    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Hallituksen kokoomushuorat survovat kivettynyttä koiranpaskaa pilluunsa vimmalla, joka ylittää terveen järjen rajat ja ajaa samanlaiseen hulluuteen nekin, jotka toimituksen näkevät. Kukaan ei selviä näkemästään terveenä. Ei kukaan.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä sinä näet

      kun katsot peiliin?
      Ikävä
      112
      1441
    2. Se helpottaisi oloa jos

      Se toinen tietäisi että molemmat tykkäämme toisistamme. Se on asia mikä vaivaa ja ahdistaa minua vaikka tilanne olisikin
      Ikävä
      88
      1297
    3. Palsta kysely..

      Mikä on mielestäsi hyvä ikäero parisuhteessa? Tulevassa/kuvitteellisessa tulevaisuuden suhteessa, voisitko harkita ”ott
      Sinkut
      136
      1047
    4. Missä väleissä ollaan

      Jatkossa? Vai ollaanko missään? Koetko ikäväksi näkemisen)
      Ikävä
      68
      974
    5. aivan mieletön ikävä

      paha olo 😥🫣 kaipaan sua 😔💔
      Ikävä
      39
      897
    6. Riittääkö vielä

      Pelkät kuvat? 😉
      Ikävä
      69
      864
    7. Haluatko naimisiin kaivattusi kanssa?

      Alttarille astelette
      Ikävä
      97
      857
    8. Mitä toivot

      Välienne olevan?
      Ikävä
      75
      846
    9. Haluaisin nainen vain välillä heilutella peittoa sinun kanssa

      Mutta kuitenkin oltaisiin uskollisia toisillemme.
      Ikävä
      54
      832
    10. Ihmeellistä millaisissa tilanteissa ajatukset kulkuun sinuun

      Eilen seurasin kun ihmiset ajoivat kaupan parkkipaikalle ja menivät yhdessä kauppaan. Iski jotenkin ikävä. Mietin että
      Ikävä
      39
      774
    Aihe