Sain juuri reseptin Diane Novaa tetrasykliiniä akneen. Jostain luin kuitenkin, että tetrasykliini saattaa vaikuttaa Diane Novan ehkäisyvarmuuteen, eikä lääkäri kuitenkaan maininnut tästä mitään.. Onko jollain tietoa/ kokemusta? Entä onko kokemusta Diane Novan vaikutuksista seksihaluihin?
diane nova + tetrasyksliini?
sussu
6924
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Diane Novan ehkäisyvaikutus perustuu siihen, että koskaan ei tee mieli. Eli hyvin tehokas raskaudenehkäisin!
Antibiootit saattavat heikentää ehkäisypillerien tehoa eli kuurin ajaksi kumi käyttöön lisäksi.
Diane Novan, kuten myös muidenkin ehkäisytablettien, ehkäisyteho perustuu mm. ovulaation estoon. Haittavaikutuksena saattaa esiintyä mm. seksuaalista haluttomuutta. Jos se jatkuu pitkään, kannattaa ottaa yhteyttä lääkäriin ja pyytää toista pillerimerkkiä.
Antibioottikuurin aikana kannattaa käyttää myös kondomia pillereiden lisäksi, sillä ne saattavat todella heikentää ehkäisypillereiden tehoa.
Sain itsekin Diane novaa aknen parantamiseen n.3 vuotta sitten. Käytän Diane novaa edelleen, akneni parani, mutta kyllä se aiheuttaa haluttomuutta...
Ei kannata luottaa pelkkiin pillereihin jos syöt samaan aikaan antibiootteja. Ite käytin kuurin aikana aina kondomia vaikka lääkäri ei puhunut antibioottejen vaikutuksesta ehkäisyn tehoon. Mielestäni Diane Novat ei aiheuta haluttomuutto. Tämähän on ihan yksilöllistä mutta mulla ne on päinvastoin lisänny seksihaluja. En tiedä mikä mussa on vikana mutta olen koko ikäni ollut hyvin aktiivinen näissä hommissa..
ohjeissahan nimenomaan sanotaan, että jos diane novan kanssa on yhtäaikaa jokin tietty antibiottikuuri, esim. tetrasykliini, ei e-pilleri toimi ehkäisynä!
Älä luota ehkäisy tehoon antibiootti kuuri naikana käytä kondomia myös.
Hei toi halut pillereiden myötä ei välttämättä mee kaikilla noin. Itse sain yasmineja akneen ja ei ne ainakaan haluja oo vieny. akne hävisi a(hormonaalinen oli siis) niin noin 3kk käytön jälkeen vast. Ole siis kärsivällinen ei heti häviä. Muuten olen ihan tyytyväinen pillereihin. Yasmin pillereissä on vähemmän hormoneja kun diane novassa ja siksi lääkärini suositteli niitä enemmän ja kuitenkin auttavat akneenkin.