Onko moottorin oikean toiminnan kannalta mitään merkitystä sillä, että öljyn määrä olisi maksimissa vs minimissä? Välillä vaikuttaa siltä että huollot tuuppaa koneisiin öljyä yli maksimimäärän.
Oikea öljyn määrä moottorissa
5
505
Vastaukset
- vähän
Hyvin vähän. Jos öljy on ihan siellä minimissä, tai vähän alle kuluu kampiakselin stefat hiukan enemmän. Jos öljy on ylämerkissä, tai hieman yli nousee kulutus hiukan, ja ehkä joissaintilanteissa kylmäkäynnistys vähän vaikeutuu, ja moottorin karstoittuminen, ja öljynkulutus lisääntyy.
- nissanisti
Liiallinen öljymäärä on yhtä pahaksi kuin liian vähän öljyä. Liika öljy tekee painetta alakertaan ja pahimmassa tapauksessa öljy tulee ulos tiivisteistä. Mutta sitä ylitäyttöä pitäisi sitten ollakin öljytikusta katsoen 1-2 cm ylärajamerkistä.
Moottorissa öljyllä on muutkin tarkoituksia kuin pelkkä voitelu. Eli vähäinen öljy voi vaikuttaa mm. Nokan, venttiilien aloituksiin jne.. Eli pidä öljymäärä reilusti minimin yläpuolella. Nykyiset moottorit on tehty öljyä kuluttaviksi, vaihtovälin ja paremman voitelun takia. Eli vaihtovälillä on pakotettu lisäämään tuoretta öljyä koneeseen.. Et silleen.
- eivokkelo
Vähäinen öljymäärä ei vaikuta nokan eikä venttiilien ajoituksiin. Kaikissa automerkeissä ei tarvi lisätä öljyä, uusissakaan. Mutta saat sinä jalmari lisätä öljyä vaikka viikoittain sama se. Omassa autossa ei lisäyksiä tarvi.
- juomari112
Jo on taas melkoisia insinöörejä liikkeellä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",114056Toiko Helen laivalastillisen vieraslajeja Suomeen?
Loviisan satamaan tuotiin laivalastillinen pähkinänkuoria Norsunluurannikolta Loviisan satamaan kiinnittyi vapun al1423587Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa
Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/922243Koulujen kesälomien siirto
Koulujen kesälomaa voitaisiin siirtää viikon verran. Se voisi olla hyvä kompromissi. Pääsiäsiseen voitaisiin lisätä muut1421893- 1321866
Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin
Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee371799Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."
Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su1141482- 1381415
"UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!
"MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!551216Nainen, mistä johtuu että joskus et vain ymmärrä?
Älä sitä, älä tätä. Ei niitä varoituksia turhaan sanota. Älä laita sormeasi sirkkeliin. Älä hengaile sen murhaaja poruka1641155