Sivistyslautakunta romutti vapaankielivalinnan

Hurrienpäätöksiäkö

Mistä alkaen pakkoruotsi on ollut muka osoitus sivistyneisyydestä ? Eikö 95% suomenkielisistä kansalaisista olekkaan sivistyneitä vaan erään RKP:n oppi-isän mukaan suomalaiset ovat sivistymättömiä duraaneja tuo herra oli A Å Freudenthal.

Jos oikein ymmärsin sivistyslautakunnan selityksiä niin muut maapallon ihmiset eivät siis ole sivistyneitä kun eivät puhu ja opiskele ruotsia.
Olen ihan varma, siitä että tulee päivä jolloin demokratia toimii myös Suomessa.
Me emme äänestä yhtään ehdokasta joka kannattaa pakkoruotsia, mutta takinkääntäjiä on vaikea saada selville.

4

85

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • RKPröyhkeydenhuippua

      RKP:n veronkiertosäätiöillä on paljon rahaa ajaa RKP:n sairasta kielipolitiikkaa Suomessa. Virkamiehet, ministerit ja kansanedustajat lahjotaan pakkoruotsituksen taakse aisankannattajiksi, eikä kansalaiset mahda tuolle mafialle mitään. Tämä jos mikä on kansalaisten yliajoa ja röyhkeyttä pahimmillaan.

    • Uusiyritysparempitulos

      Kielivapauden kannattajat me hävisimme tämän taistelun kiihkoruotsalaisille, ja ilmeisesti eduskunnan äänestyksessä häviämme uudelleen. Pakkoruotsituksen poistaminen jatkuu, eikä sen lopputuloksesta tule olemaan epäselvyyksiä. Luulisisin, että uusi kansalaisaloite, joka tähtää pakkoruotsituksen kaatoon, lienee luvassa jo puolen vuoden sisällä.
      Silloin nimiä kertyy moninkertaisesti edelliseen verrattuna sillä kansa tietää nyt paremmin mikä vihollinen RKP politrukkeineen on suomalaisille.

    • sipoonmurre

      Koko jatkuva ruotsalaisuuden "myyminen" ja jatkuva katteeton hehkuttelu on todella alkanut vtuttamaa. Tasaisin väliajoin ruotsalaisista kansan verorahoin ylläpidettävästä "kuninkaallisista" kirjoitlaan yli-imartelevia ja huomionhakuisisa ylihehkutteluja, mitä katetta niiillekin turhanjauhantajutuille todella löytyy? Kaikki kate näyttää olevan pelkästään siinä, että on sattunut syntymään isänsä pojaksi ja kansalta kerätyillä varoilla rikastunut. TODELLISIA VANHOJA SIISTYSKIELIÄ OVAT KREIKAN-, LATINAN- JA RANSKANKIN KIELET. NAURETTAVAA JA YLIAMPUVAA EDES PUHUA RUOTSINKIELESTÄ "SIVISTYSKIELENÄ" , eipä ole suomenkieltä kummosempi, itse pidän sitä ruman ja täysin tarpeettomana, HUÖDYTTÖMÄKSI OSOITTAUTUNEENA kielenä, puhun nyt OMAKOHTAISESTA KOKEMUKSESTA

      • pikapikaa

        Valitan pikakirjoituksen tuloksena edellisen viestin kirjoitusvirheitä, nopeasti lyötäessä näppäimistö ei pysy perässä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      91
      7415
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      37
      3947
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      45
      3500
    4. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      233
      2723
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      2642
    6. rakastan sinua!

      Tule ja ota, kasvetaan yhdessä paremmiksi ❤️❤️❤️❤️ kaikki anteeksi ❤️❤️❤️
      Ikävä
      40
      2443
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      129
      2369
    8. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      29
      2259
    9. Askanmäessä Huippu esitys

      Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna
      Puolanka
      20
      2178
    10. Siis hetkonen

      Rakastetaankohan me kummatkin toisiamme, ja aletaan tajuamaan se pikkuhiljaa 🤯
      Ikävä
      45
      1942
    Aihe