TEE HYVÄÄ JA VOITA LASKUVARJOHYPPY !

Susmari

Hei,

Tarvitsemme tukea ja nyt siihen on mahdollisuus urheilunsuorituksen muodossa. Menossa on kampanja jossa voi voittaa laskuvarjohypyn kun laittaa hyppy-kuvan facebookiin, #jumpfordystonia ja levittää samalla tietoa tästä aivovammasta. Lisätietoa sairaudesta saat yhdistyksen sivulta dystoniayhdistys.com tai facebook suomen dysstoniayhdistys sivustolta.

Kaikki tietävät, kun sanoo parkinson mutta jos sanoo dystonia, kukaan ei tiedä mistä puhutaan!

Sairaus on yhtä kauhea, sitä ei osata tunnistaa Suomen terveydenhuollossa. Monet voivat vuosia oireilla, pää nykii,tärisee vääntää, tai sormet kramppaa, tai koko keho nykii ja kouristelee. Silmäluomet menevät kiinni ja silmä tuntuvat kramppaavan. Nämä vain muutamia oireita jota dystoniassa on.Se on siis aivovamma ja liikehäiriösairaus, Siihen ei ole hoitoa, ennen passitettiin mielenterveyspuolelle, onneksi ei enää, mutta jos ei ole diagnoosia, on vaikea saada asianmukaista kohteluakaan. Vieläkin kuulee, että sanotaan, ettei tuo mitään ole, joillakin se on vain KIPUA ,eikä se näy. Itse kuitenkin kärsii ja tietää siitä joka päivä.Botox piikeillä esim.niskaan ,voidaan osaa sairastavista hoitaa, mutta se ei paranna eikä auta kaikkia.

VOITTO SUOMEEN ! Jaa viestiä kaverille, tehkää luova hyppy ja pääsette hyppimään taivaalta!

0

281

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

        ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
        Maailman menoa
        137
        5798
      2. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

        Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
        Ikävä
        396
        2599
      3. Kerro kaivattusi etunimi

        Miehille..
        Ikävä
        134
        2517
      4. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

        Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
        Maailman menoa
        10
        2090
      5. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

        Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
        Ikävä
        12
        1443
      6. Kerro kaivattusi etunimi

        Naisille
        Ikävä
        62
        1148
      7. Kun ei numeroa

        niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
        Ikävä
        10
        1062
      8. Mikä musta tekee

        Oikein haluttavan sun silmissä? Mä en ymmärrä. Parasta aika mennyt ko ohi 😃
        Ikävä
        51
        922
      9. Temusta tilaamiseen tulee muutos

        Alle 150 euron tullivapaus poistuu. Vihdoinkin kankea EU saa jotakin aikaiseksi. https://www.iltalehti.fi/digiuutiset/
        Maailman menoa
        101
        835
      10. Millainen on

        Ihanne kumppani
        Ikävä
        76
        835
      Aihe