Talojen isännät ja emännät kulkee kaupungissa töissä? Maatilojen työt ovat vaihtuneet yrittäjyytteen ja palkkatöihin Pieksämäelläkin. Kantakaupunkilaisten työt tehdään nykyisin maalta maalaisten työvoimalla ja huonosti koulutetulle kaupungin kantaväestölle ei ole töitä. Maatiloilla on perinteisesti opittu tekemään töitä itsenäisesti ja kelloon katsomatta. Maatilojen nuoremman polven lapset ovat koulutautuneet keskimäärin paremmin ja he ovat työmoraaliltaan ahkerampia kuin kantakaupunkilaiset. Maatilojen lapsilla on keskimääräisesti vähemmän syrjäytymistä yhteiskunnasta. Kantakaupunkilaisten elää identtikriisiä, joka näkyy myös politikoinnissa. Pieksämäen kaupunki ei ole enää kaiken keskipiste, vaan edessä on yhdistyminen isompiin kokonaisuuksiin. Pieksämäen kaupunki käy kovaa selvitymistaistelua.
Isännät ja emännät kaupungissa töissä
kriisikylä
7131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Sos dem taustaiset virkamiehet ovat tukahduttaneet kaupungin.
Keskijohto on paisutettu Pieksämäen kaupungissa yli suureksi ja yksityispuolen "hanttihommat" tekee urakoitsijat. Politikoiden tehtävä on karsia hallintoa pienemmiksi, koska eihän keskijohto ja ylinjohto omaa oksaa sahaa poikki. 25-30 henkilövuotta voitaisiin vähentää välittömästi keskijohdosta luettelemasta tekaistuja ja tekemättömiä töitänsä. Keskijohdon yhden henkilön vuosikustannukset ovat noin 50 000 euroa ja ne tekee kolmenkymmenen osalta vuodessa 1 500 000 euroa. Muutama ylemänjohtajan tarve tällöin myös lakaa kokokomaan.
No nyt täällä kirjoittelee jotkut todella viisaat olen heidän kanssaan aivan samaa mieltä.Leikata pitäis ja nopeasti että vielä niin kauan kun on mahdollisuus tervehtyä ja saada taloutta kuntoon.Tämähä on kuin syöpä leviää nopeasti ja tappaa.
Syöpäpotilaskin kuolee alle 5 vuoden jos ei mitään tehdä.Sen takia pitää äkkiä saada purettua ne karenssit ei voi olla hölmömpää lakia mitkä suojelee omia ja sukulaisia mitkä on hommattu sinne ilman minkäänlaisia kykyjä hoitaa tehtäviään.
Olen minäkin todennut aivan saman ja ne osaamattomimmat tuntuu olevan omasta mielestä ne työyhteisön tukipilarit ja muut ei osaa eikä ymmärrä asioista yhtään mitään.
Tarvitaan hyvää työmoraalia Pieksämäkeläisiltä, jos halutaan pysyä itsenäisinä. Peruutuspeilliin katsojia vaan alkaa olla jo liikaa. Pieksämäelle on iskenyt valtakunnan vaali-infulenssa, kun haukutaan edellisten saamattomuus ja lopuksi virkahenkilöt. Tarvitaan suoraselkäisiä isäntiä ja emäntiä.
Et tule löytämään tästä kylästä joka seisoisi sanojensa takana.