Tuorein alueellinen mielipidemittaus lupaa keskustalle viisi kansanedustajan paikkaa Uudellamaalla huhtikuun eduskuntavaaleissa. Tällä vaalikaudella keskustaa ovat edustaneet Antti Kaikkonen ja Paula Lehtomäki.
Keskustan ääniosuudeksi ennustetaan 13,4 prosenttia. Vuoden 2011 vaaleissa saalis oli 6,4 prosenttia.
Keskustan ääniosuudeksi ennustetaan 13,4 prosenttia. Vuoden 2011 vaaleissa saalis oli 6,4 prosenttia.
Vastaukset 11
Vanhimmat
puolueena jatkaisi kokoomus lähes kuuden prosenttiyksikön pudotuksesta huolimatta. Kokoomukselle mitattiin 22,6 prosentin kannatus, jolla irtoaisi yhdeksän paikkaa nykyisen 11 sijasta.
SDP menettäisi kolme prosenttiyksikköä. Paikkamäärä putoaisi seitsemästä kuuteen. Ääniosuudeksi saatiin 16,3.
vaalivoitto !
Keskustan kärkinimiksi Tietoykkönen sai Anne Bernerin, Matti Vanhasen, Antti Kaikkosen, Lauri Kontron, Johannes Hirvaskosken ja Alpo Rusin.
syrjää!!
tulee..
Uudenmaan vaalipiiristä valittiin vuoden 2011 vaaleissa 33 kansanedustajaa. Nyt paikka aukeaa 35 edustajalle.
Keskusta on valheellinen puolue en sitä enkä vasemmistoa äänestä.
Mittauksen osallistui 1 000 äänestysikäistä henkilöä, minkä vuoksi ehdokkaiden järjestys jää kovin suuntaa-antavaksi.
Mittauksen virhemarginaali suurimman puolueen kohdalla on 3,2 prosenttia.
näkee muutenkin !
Tämä toisiaan on vielä nyt melko epävarmaa ja odottamatonta, miten hyvin Keskusta tulee menestymään Uudellamaalla ja etenkin Helsingissä. Keskustahan sai nuo viisi paikkaa Uudeltamaalta vain vuoden 2003 vaaleissa, kun heidän ykkösnimenään oli tuo Tanja Karpela eli aika surkeaa ja kehnoa tasoa. Vuoden 2007 vaaleissa se menetti yhden paikan ja sai Vanhasen johdolla neljä paikkaa eli aivan samoin kuin vuonna 1991, minkä jälkeen paikat romahtivat kahteen ja tämän jälkeen nousivat ensin kolmeen vuonna 1999. Minä voisin tästä lähtökohdasta nyt arvella, että neljä paikkaa varmaan tulee ja etenkin puolueen kannatuksen lähdettyä menemään alaspäin.
Helsingin tilanne on samalla tavoin myös erittäin jännittävä, että tuleeko nyt kaksi paikkaa kuten vuonna 2003 Jäätteenmäen johdolla. Tämä voi nyt olla hyvin mahdollista, kun on ehdolla Olli Rehn ja hänen lisäkseen vielä Lehtomäkikin. Mari Kiviniemi on kuitenkin jäänyt pois ja jättää näille aukon, kun vuonna 2007 puolue sai enää yhden paikan ja menetti toisen Jäätteenmäen vaihduttua Kiviniemeen. Rehn taas nosti kepun Helsingistä eduskuntaan vuonna 1991 ja seuraavissa vaaleissa paikka meni hänen lähdettyä, mutta tuli taas kirkkaasti vuonna 1999 ja tuolloin Esko Aho tuli ehdolle pääkaupunkiin. Voi olla että nyt menee samalla tavalla kuin vuonna 2003, koska tuolloin Esko Aho oli lähtenyt ja nyt taas Kiviniemi on lähtenyt ja molemmilla kerroilla lähti kovempia nimiä paikkaamaan. Lisäksi viikonloppuna pidetään Viron parlamenttivaalit ja näissä saattaa heidän Keskusta nousta suurimmaksi puolueeksi.
Rehn vetää hyvin liberaaleja ja EU-integraatio myönteisiä joiden ääniä vapautuu paljon Vapaavuoren luopuessa päivänpolitiikasta. Lehtomäki taasen vetää venäjämyönteisiä ja vanhoja suomettumisen ajan änkyröitä. Voivat vetää jopa kolmannen kansanedustajan mukana Helsingistä, ja jopa neljännen.
Pitää muistaa että viimeisen kymmenen vuoden aikana Helsinkiin on muuttanut noin 50000 asukasta muualta Suomesta ja aika moni heistä kepulaisia, myös Helsingin venäläiset ovat alkaneet saada kansalaisuuksia, joten Putin-myönteiset Lehtomäki ja Laaninen ovat tällä sektorilla varmoja äänien saajia jos saavat venäläissyntyiset uurnille.