90 astetta parempaan

Saasnähätoivotaanparasta

Nyt kun meillä on uusi kaupunginhallitus toivon, että nykyiset päättäjät kääntävät kelkkansa siihen vanhan 2009-2013 ja 2013-2014 hallitusten "laittomuuksien" puoleen väliin. Silloin uusi halituksemme toimii "laillisesti". Olihan se keskustalta suuri asia muuttaa uuden hallituksen kokoonpanoa näin radikaalisti. Siksi toivoisinkin, että ne vanhat parrat siirtyisivät hieman pois suhmuroimasta. Harmi vain, että keskusteluyhteys vuoden vaihteessa eri "puolueiden" välillä ei silloin ollut riittävää. Olisimme ehkä saaneet vielä yhteistyökykyisemmän hallituksen ja myös paremman kokoonpanon valtuuston puheenjohtajistoon. Jostain syystä naisedustus on unohtunut näistä puheenjohtaja paikoista.

2

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saasnähä

      Meillä on monia uusia päättäjiä valtuustossa. MUTTA he eivät ole vielä tarpeeksi kovettuneita vanhojen suhmurointiin ja omanedun tavoitteluun, jotta uskaltaisivat vastustaa sitä. Me Pyhäjärviset olemme liian oman egon tuntevia ja muiden ajatusten tyrmääviä, että muiden ajatusten huomioon ottaminen on meille tuntematon asia. Virkamiehemme toimivat melkein "kuset housussa", koska eivät uskalla päättää asioista. MIKSI? Siksi, että ne hurjan egon omaavat päättäjämme käyvät jatkuvasti ohjaamassa sivusta. Pitäisi muistaa - virkamiehemme hoitavat kaupunkimme asiat - valtuutetut antavat resurssit eli rahat.

    • Patarumpuja

      Keskustan hallituksen jäsenten vaihdolla ei ole mitään käytännön merkitystä.
      Tikanmäki ja Rapo vetäytyivät taktisista syistä hieman "vinoon", joten takapirun hommista on helppo jatkaa ja syyttää jatkossa muita virheistä.
      Meitä kuntalaisia pidetään hölmöinä. Luulevat, että tuo takapirun paikka ei
      paistaisi kuin elokuun punainen kuu. Kyllä se näkyy ja kuuluu.
      Olisivat ymmärtäneet laittaa koko populaationsa sivuun ja jatkaneet
      suhmurointiaan siellä omissa ympyröissään. Osaavat virkamiehet puikkoihin ja
      suunsoittajat sivuun. Kiitos, olen puhunut ja toistaiseksi vaikenen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      97
      4419
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      29
      3283
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2370
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      35
      1378
    5. Minulla on käsitys

      Ettet ole kovin se k s uaalinen ihminen.
      Ikävä
      33
      1058
    6. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      32
      1016
    7. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      11
      1014
    8. 158
      997
    9. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      924
    10. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      862
    Aihe