Vasurit RUOTSITTAA sikana .

hvbfgn

Yllättävää että tukevat tahoja jotka EDUSTAVAT sikarikkaita. Tämä menee kyllä ymmärryken yli ,voisko joku kertoa MIKSI.

18

57

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • VirtuoosiPoliitikko

      Li Andersson (vas) hämmästyttää.
      Hän pystyy sekä selittämään omia "faktojaan" ja saman tien kumoamaan ne varsinainen virtuoosi. Li Andersson toteaa että Suomi ja Turku ovat kaksikielisiä. Sitten hän oli huolissaan siitä että ruotsin kieli näkyy huonosti Turussa. Sen jälkeen todistaa vielä, kuka tätä keinotekoista kaksikielisyyttä pitää yllä: "Kymmenen vuoden kuluttua pakkoruotsin loppumisesta Suomi ei olisi enää kaksikielinen."

      Suomen kaksikielisyyskö on suomenkielisten pakkoruotsin harteilla:-)

      • 84488848484

        Perustuslaki määrittää suomen kakskieliseksi. Vasemmisto toimi kieliasiassa juuri niin kuin laki edellyttää. Kaksikielisyys on rikkaus.


      • Provokaatioookerrakseen
        84488848484 kirjoitti:

        Perustuslaki määrittää suomen kakskieliseksi. Vasemmisto toimi kieliasiassa juuri niin kuin laki edellyttää. Kaksikielisyys on rikkaus.

        Suomessa kaksi kansalliskieltä mutta on puppua väittää että kaikki suomen kansalaiset on pakko opettaa toista kotimaista peruskoulusta yliopistoon ja lisäksi kaikilla aikuiskoulutuksilla.

        Palaa maanpinnalle numerosarja


      • 748848838

        No kyllä minulle peruskoulu ja lukio,ammattikoulukin riittä..


      • aasin_tuntija

        Perustuslakia muutetaan jatkuvasti, pakkoruotsi ei ole perustuslaissa. Lopeta jo valehtelu.


      • 7654357

        Perustuslakia muutetaan jatkuvasti.. Kun tietämys suomenlain säädöstä on noin surkea niin silloin on valmis kielirasisti. Ei teitä älykkäiksi voi kyllä sanoa..


      • huusiann
        84488848484 kirjoitti:

        Perustuslaki määrittää suomen kakskieliseksi. Vasemmisto toimi kieliasiassa juuri niin kuin laki edellyttää. Kaksikielisyys on rikkaus.

        Suomessa ei ole kaksikielisyyttä, on vain kaksinkertaista yksikielisyyttä. Puheet Suomen kaksikielisyydestä ovat harhaanjohtavia. Perustuslaissa LUETELLAAN että Suomessa ovat kansalliskielet suomi ja ruotsi. Laissa ei mainita kaksikielisyydestä sanallakaan. Kukaan ei voi rekisteröityä kaksikieliseksi yms. Kuinka siis voisimme olla kaksikielinen maa kun ihmiset ovat yksikielisiä, suomenkielisiä tai ruotsinkielisiä?

        Perustuslaissa ei mainita pakkoruotsia mitenkään. Perustuslaissa määritellään perustuslailliset oikeudet, ei velvollisuuksia opiskella pakkoruotsia tms.

        Väitteet Suomen kaksikielisyydestä luovat käsityksen että nämä kaksi kieltä toimisivat yhtäaikaa ja samassa paikassa. Todellisuudessa vain osa rannikosta on ruotsinkielinen ja koko sisämaa on yksikielinen suomenkielinen.

        Suomessa on jo lainkin mukaan yksikielinen alue, Ahvenanmaa. Suomi on siis jo kaksinkertaisesti yksikielinen, koska Ahvenanmaa on ruotsinkielisesti yksikielinen ja manner suomenkielellä yksikielinen.

        Muuttamalla manner yksikieliseksi, suomenkieliseksi, säilytämme kaksikielisyytemme sellaisena kuin se on ollut ja silloin myös laki vastaa maan todellista tilaa, eli kaksinkertaista yksikielisyyttä.


    • wwwc

      Vasurien perustelut ovat persauksista...no puolue on sieltä.

      • udhscajkc

        vasemmistoliitto on tehnyt itsestään huonon vitsin.


    • cdeqcqwqd

      Taitaa rkp:n säätiöt rahoittaa myös vasuriehdokkaita vastineeksi pakkoruotsi myönteisyydestä.

    • ewqedde

      Nuoleeko Arhis Haglundin saappaat aina kun tapaavat?

    • ttyuib

      Laki ei edellytä pakkoruotsia. Voitte palvella TOISIANNE vaikka kiinaksi.

      • 676o7o7

        Perustuslaki määrittää meidät kaksikieliseksi ja palveltua pitää pystyä saamaan kahdella kotimaisella. Kiinaksi ei ainakaan vielä tarvitse ketään palvella. Hyvä tosin jos senkin osaa.


      • huusiann
        676o7o7 kirjoitti:

        Perustuslaki määrittää meidät kaksikieliseksi ja palveltua pitää pystyä saamaan kahdella kotimaisella. Kiinaksi ei ainakaan vielä tarvitse ketään palvella. Hyvä tosin jos senkin osaa.

        Perustuslaki ei määrittele ketään kaksikieliseksi, koska laissa ei mainita sana kaksikielisyys missään. Kukaan ei voi rekisteröityä kaksikieliseksi koska laki ei tunne kaksikielisyyttä mitenkään.

        Laissa luetellaan Suomen kansalliskielet, suomi ja ruotsi. Se ei tarkoita mitään kaksikielisyyttä.

        Identiteettiä ei kukaan voi ylhäältä määrätä. Identiteetti tulee jokaisen yksilön sisältä, ja kenenkään yritykset muuttaa jonkun toisen identiteettiä on rikos.


    • äänestä_vasuria

      Ne jotka ei opi ruotsia, eivät opi muitakaan kieliä. Siis noin tyhmien ei saa antaa päättää mistään asioista.
      Siksi kannattaa äänestää Vasemmistoliiton ehdokasta. Viisaus ja suvaitsevaisuus on hyvä pääoma lähteä eduskuntaan. Ja sellaisia löytyy varsinkin Vasemmistoliitosta.

      • huusiann

        "Tyhmien ei tule päättää mistään asioista"

        Tuo on sitä oikeata Vasemmistoa. Hyvä tietää että demokratian arvostus on noin alhaalla vassareissa. Eipä tarvitse miettiä mitä ei ainakaan äänestä.


    • Lukiolaislikka

      Silvia Modig ajoi silmät päässä palaen vapautta homoliittojen puolesta.
      Samanlaista vimmaa hänellä oli pakottaa suomenkieliset opiskelemaan pakkoruotsia. Hyvin erikoista logiikkaa!

    • ki87yre

      Ajaa sikana RUOTSINKIELISTEN etuja. Äläkään vaan äänestäkö.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      107
      6842
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      91
      5105
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      111
      3349
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3232
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      28
      2391
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1746
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1391
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1332
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1246
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1014
    Aihe