Yle- ykkösaamussa puhetta Suomen turvallisuudesta

TV YLE:n Ykkösaamussa Tasavallan presidenttiä haastateltiin.

"Ruotsi sotii ja taistelee taas kohta viimeiseen suomalaiseen!"
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Ruotsilla ei paljonkaa tee turvallisuuden kannalta.
Ainoa mistä tukea on nato ja kiireen vilkkaan sinne.

Äänestä
  • Kyllä sotilasyhteistyötä Ruotsi nyt lupasi, mutta vain RAUHAN aikana.


    Länsivallat olisivat auttaneet pientä Suomea Talvisodassa taistelussa Idän jättiläistä vastaan, mutta Ruotsi (ja Norja) kuitenkin kielsivät länsiliittoutuneiden joukoilta kauttakulkuoikeuden Suomen avuksi Talvisodassa.
    Kuten Mannerheim totesi 14.3.1940: "Valitettavasti ei suuriarvoista lupausta avusta, minkä länsivallat antoivat, voitu toteuttaa, kun naapurimme itsestään huolehtien kielsivät joukoilta oikeuden läpikulkuun."

    Että näin avulias oli entinen valtaajamme Ruotsi.

    Kristinuskoineen.

    Suomessa joutui sitten 100 000 nuorta rintamille murhatuiksi, saman verran haavoittui niin fyysisesti kuin mentaalisestikin,
    maa-alueita otti meiltä Neuvostoliitto,
    ja 500 000 evakkoa jouduttiin sijoittamaan ja asuttamaan meidän paikkoihimme, JA kaiken lisäksi murhaajille maksettiin mittavat sotakorvaukset
    ainoana maana maailmassa.

    Äänestä

  • että tämäkin Talvisodan asia on meiltä pimitetty:
    Ruotsi kielsi Suomen auttajilta kauttakulkuoikeuden Suomeen.


    » Länsivallat olisivat auttaneet pientä Suomea Talvisodassa taistelussa Idän jättiläistä vastaan, mutta Ruotsi (ja Norja) kuitenkin kielsivät länsiliittoutuneiden joukoilta kauttakulkuoikeuden Suomen avuksi Talvisodassa.

    Kuten Mannerheim totesi 14.3.1940: "Valitettavasti ei suuriarvoista lupausta avusta, minkä länsivallat antoivat, voitu toteuttaa, kun naapurimme itsestään huolehtien kielsivät joukoilta oikeuden läpikulkuun. «

    Että näin avulias oli entinen valtaajamme Ruotsi.

    Äänestä

  • Uskomatonta kirjoitti:

    että tämäkin Talvisodan asia on meiltä pimitetty:
    Ruotsi kielsi Suomen auttajilta kauttakulkuoikeuden Suomeen.


    » Länsivallat olisivat auttaneet pientä Suomea Talvisodassa taistelussa Idän jättiläistä vastaan, mutta Ruotsi (ja Norja) kuitenkin kielsivät länsiliittoutuneiden joukoilta kauttakulkuoikeuden Suomen avuksi Talvisodassa.

    Kuten Mannerheim totesi 14.3.1940: "Valitettavasti ei suuriarvoista lupausta avusta, minkä länsivallat antoivat, voitu toteuttaa, kun naapurimme itsestään huolehtien kielsivät joukoilta oikeuden läpikulkuun. «

    Että näin avulias oli entinen valtaajamme Ruotsi.

    >> Kansa, joka ei tunne historiaansa, on tuomittu toistamaan sitä.

    Oma menneisyys pitäisi tuntea, ja siitä pitäisi oppia.
    Silloin säästyttäisiin satojen tuhansien nuorten elämän menetyksiltä,
    heitä ei enää enempää tapettaisi sodissa. <<

    ...

    Suomalaiset eivät tunne historiaansa edes viime vuosituhannen osalta.

    Äänestä

Baltian maissa asuvien sukulaiskansojen kohtalo oli kauhistuttava.

Sofi Oksasen Finlandia-palkittu romaani

Kauhua ovat kokeneet ihmiset siellä.

"Puhdistus" oli pysäyttävä, totisesti palkintonsa ansaitseva.

Elokuva samoin.

Venäläiset ovat ollet ortodokseja eli oikeaoppisia 1500 vuotta, sitten kommunisteja vähän aikaa... Ja mikä on niiden miesten mieli ja sieluntila?

Niin hirvittäviä sadisteja, naisia kiduttavia iivania, ettei millään kestä katsoa.

Tuolta kohtalolta meidät pelastivat ne satatuhatta henkensä uhrannutta suomalaista nuorta, sekä kaikki ne haavoittuneet, jotka kaikin voimin taistelivat Suomen itsenäisyyden puolesta TALVI-ja JATKOSODISSA.
Olkaamme kiitollisia heille!

Vaikka Venäjällä on kristinusko ortodoksisuus ollut 1500 vuotta

ja ekös kommunismissakin yhteisestä hyvästä ainakin PUHUTA,

mutta kauheita ovat toisilleen, sadistista rääkkäystä ja ilkeilyä ainakin elokuvan miehiltä naisia kohtaan ja muutenkin.

Raukkamaista on vahvempien eli miesten rääkätä voimiltaan heikompiaan , naisia.

Jos tuota elokuvaa uskomme. Ja miksi emme uskoisi.



KAUNISTELEMATTOMUUTTA on kirja niinkuin elokuvakin.

Mutta toisaalta: MATON alle lakaisutkin ovat VÄÄRIN.

Ihmisten pitää TIETÄÄ, vaikka tieto olisi TUSKAA.

Sofi ... "Sofi Oksanen kirjoittaa niinkuin asiat ovat olleet mitään kaunistelematta."

Äänestä

Kommentoi aloitusta


TV_YLE_Ykkösaamussa kirjoitti:

TV YLE:n Ykkösaamussa Tasavallan presidenttiä haastateltiin.

"Ruotsi sotii ja taistelee taas kohta viimeiseen suomalaiseen!"

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu