Tutkin netissä, että esim. saarioisten porkkanalaatikko on gluteeniton, mutta lanttulaatikko ei ole. Onkohan muilla valmistajilla gluteenitonta lanttulaatikkoa, vai pitääkö se tehdä itse? Entä onko kinkut gluteenittomia? Siis jos kaupasta ostaa 10 kilon kinkun niin voiko syödä?
Joulu tulossa, mitä keliaakikko ei voi syödä?
9
2042
Vastaukset
- enni
Keliaakikon kannattaa tehdä lantulaatikko itse. Se on perin helppoa nyt, kun on valmista lanttusosetta. Korppujauhoja jos käytät pinnalla, niidenkin on oltava gluteenittomia. Kinkussa sinänä ei ole gluteenia ellei sitä ole kuorrutettu. Hyviä ohjeita saat keliakiayhdistyksen sivuilta. Kelaakikoille on nykyisin monenlaisia ruokia tarjolla.
- minä
laatikoista en tiedä mutta tottakai kinkku on gluteeniton! elintarvikelakihan määrää että pakkausmerkinnöissä täytyy näkyä allergiaa aiheuttavat aineet ja valmistusaineet.
- minä
niin tarkoitin raakaa pakastekinkkua asia erikseen valmiiksi paistetuissa jos on korppujauhokuorutus.
- Keliaakikko
minä kirjoitti:
niin tarkoitin raakaa pakastekinkkua asia erikseen valmiiksi paistetuissa jos on korppujauhokuorutus.
Herkullisen ruuan saat valmistamalla ruskistettuja lanttukuutioita.Ruskista lanttukuutiot pannussa rasvassa, lisää hieman kiehuvaa vettä, loraus siirappia, mausta suolalla ja anna hautua kannen alla n. 30 min. On parempaa kuin lanttulaatikko ja takuulla gluteenitonta!
- tiuhti
Keliaakikko kirjoitti:
Herkullisen ruuan saat valmistamalla ruskistettuja lanttukuutioita.Ruskista lanttukuutiot pannussa rasvassa, lisää hieman kiehuvaa vettä, loraus siirappia, mausta suolalla ja anna hautua kannen alla n. 30 min. On parempaa kuin lanttulaatikko ja takuulla gluteenitonta!
Toi lanttulaatikko on niin helppo valmistaa gluteenittomana, eihän siihan tarvitse kuin lanttusurvosta, kanamunaa, siirappia, suolaa ja vähän pippuria, sit vaan voideltuun vuokaan ja uuniin, ja on muuten hyvää! Ei tartte mitään korppujauhoja,kermoja tms, noin tulee tosi hyvä.(meidän äiti on muuten tehnyt aina lanttulaatikon noin)
Tosin on ne paistetut lanttukuutiotkin herkullisia:)
- lant
Kymppi lanttulaatikko kaupan pakastealtaasta on gluteeniton. Hyvää...
- nälkäinen
Miten teette joulutorttutaikina, miten saisi parhaimman. Enpä ole ennen joutunut tekemään, että eka joulu gluteeniton ruokavalio,.
Mitä täytyisi varoa jos käy noilla jouluruokailuissa, kinkun jo tiedän.- keliakka
Yleensä joka paikassa on merkitty mikä on gluteenitonta ja mikä ei. Meidän työpaikan ruokalassa ainoastaan porkkanalaatikko ei ollut gluteenitonta, kaikki muu oli. Pikkujouluissa taas kaikki oli gluteenitonta.
- he
KAIKKEA VOI KELIAAKIKKO SYÖDÄ,KUN TEKEE LAATIKOT ITSE,GKLUTEENITTOMIA KORPPUJ ON, MINÄ itse teen leivän ja piirakatkin itse.
piirakat ohje--vettälasi ½dl öljyä ja tummaa jyttej kaulintaan riisijauhoja.
Leipä onnistuu parhaiten piimää pohjaksi' hiukan oljyä ,sitten sunnunta vaale gluteenitonj on minun herkku,mutta onnistuu muistakin kluteenimattomista jauhista. terv heta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persuja ei aluevaltuustoissa näy
Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.583723Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni
Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j853113Riikka vie Suomen kohta ykköseksi työttömyyskisassa
Espanja: 10,5 % Suomi: 10,3 % Ruotsi: 9,3 % Kisa on tiukkaa, mutta Riikalla hyvä draivi päällä. Vasemmistolaisen päämin642318Mikä ihme teitä savolaisia tuossa
p*rs*reiässä niin kiinnostelee? Että siitä pitää päntönnään huutaa.141530Laita tunniste josta kaivattusi tietää sun kirjoittavan täällä
Joku yksilöity yhteinen juttu joka on sun ja kaivattusi välillä. Tuntomerkkinä esim. punainen pipopää, tonttu-ukko tai m651309- 871169
Varusmiehen kuolema
Ei ollut vahinko, ei aiheuttanut vaaraa muille, eikä ollut rikos, mitä jää jäljelle? Oliko kyseessä oman käden kautta lä291029Kumpaan rahat, mummojen vaippoihin vai Nalle WahIroosille?
JOS siis sinä saisit päättää?1991Huippu, kaupunki ostaa hotellin
Hyvä juttu meillä on oma hotelli iloitsi Pirtihirmukin. Nyt vaan rekryt päälle ja uusi henkilökunta. Tarvitaan tekijöitä55965- 47952