Neuvokaa joku hyvä rojunsäilytyssysteemi

satakassia

On olemassa laukkuja ja laukkujen sisälle laitettavia laukkuja joiden tarkoitus on edistää järjestystä: nostat sen sisimmän laukun kulloinkin käyttämääsi laukkuun.

Minulla on noita laukkuja ja reppuja sun muita pussukoita kertynyt. Kaikenlaista roinaa on jota päivittäin kannan mukanani. Nytkin on sohvalla purettuna laukusta jotain ylimääräisiä kun liikaa ei kannata mukana kanniskella. Ja sellainen laukkujen sisälle nostettava sisälaukkusysteemikin on, ellei jopa kaksikin. Mutta ei ole siistiä sittenkään!

Ihmettelen että mikä järjestyssysteemi tälle pakolliselle roinalle olisi paras? Kirjahyllyihin tulee helposti nostettua ja eri tasoille. Ei näytä hyvältä.

Missä säilytätte kaikki ne välttämättömät pikkuesineet jotka ovat kotona joka paikassa tiellä? Älkää vaan sanoko että pitää kaikki roju heittää pois - sitäpaitsi se ei ole minulle rojua, vaan tarpeellista.

Sitten tästä seuraa usein se ongelma, että laukku tahtoo olla liian pieni ja taas täytyy yrittää ängetä niitä rojuja vähän isompaan laukkuun. Menee aikaa hukkaan tässä laukkujen vaihtelemisessa.

Tarvitsisin kai sellaisen laukun, joka on kuin entisajan piikatytön kengät: sisältä 42 ja päältä 36. :P

1

172

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärsinköhän

      En nyt ihan ymmärrä, mistä roinasta on kyse? Siis käsilaukussa kannettavat, joita tarvitset myös kotona päivittäin? Osta kirjahyllyyn joku nätti rasia/laatikko, jossa pidät pikkusälän piilossa. Kannattaahan ne pitää ulottuvilla, jos niitä päivittäin tarvitsee. Auttaisiko laukun järjestykseen taskut? Itse pidän laukun sisätaskussa pienemmät esineet, joita olisi vaikea kaivaa pohjalta. Mutta en kyllä paljoa tavaraa kuljettele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymyksiä paIstavasemmistoIaisiIIe

      Mistä johtuu teidän kroonisesti negatiivinen, synkkä, katkera ja kateellinen mentaliteetti? Milloin olette viimeksi aido
      Maailman menoa
      115
      3599
    2. Voi itku! Sanna Marinilla EI OLLUT mitään tekemistä jäänmurtajakauppojen kanssa

      Miten tässä näin kävi? Sanna-kultti paniikissa.
      Maailman menoa
      31
      3109
    3. Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin

      Ähtärin eläinpuisto oy ja Hotelli Mesikämmen oy hakeutuvat konkurssiin, Ähtärin eläinpuisto tiedottaa. Yritykset ovat t
      Ähtäri
      133
      2640
    4. En välttämättä koskaan aikaisemmin tosissani uskonut mihinkään sielunkumppanuuteen ym

      Ennen kuin tapasin sinut. Oudointahan tässä on että ollaan tiedetty toisemme kuitenkin vuosia ja enemmän vuosia, mutta v
      Ikävä
      15
      2153
    5. Ikävä sua j-mies!

      Enkä oikeesti ymmärrä miksi. Eihän me tunneta ees kovin hyvin. Mut haluaisin sun kanssa jotain säätöä sit kai vaan 🫦
      Ikävä
      14
      2052
    6. Jäänmurtajan kauppa oli kuin olikin SANNA MARININ ansiota

      "Lähteiden mukaan Trump käytännössä päätti asiasta 2. lokakuuta 2019, jolloin Washingtonissa juhlistettiin Yhdysvaltain
      Maailman menoa
      202
      2048
    7. Tykkäys ei tarkoita

      yhtään mitään!
      Ikävä
      36
      1985
    8. Tässä on sielunkumppanisi postilaatikko

      Laita postia sielunkumppanillesi 💌❤️
      Ikävä
      120
      1850
    9. Mulle riittäisi halaukset

      Ja juttelut mut sulle ei taida riittää
      Ikävä
      29
      1801
    10. Tarvitseeko

      kaivattusi suojelua?
      Tunteet
      35
      1794
    Aihe