Neuvokaa joku hyvä rojunsäilytyssysteemi

satakassia

On olemassa laukkuja ja laukkujen sisälle laitettavia laukkuja joiden tarkoitus on edistää järjestystä: nostat sen sisimmän laukun kulloinkin käyttämääsi laukkuun.

Minulla on noita laukkuja ja reppuja sun muita pussukoita kertynyt. Kaikenlaista roinaa on jota päivittäin kannan mukanani. Nytkin on sohvalla purettuna laukusta jotain ylimääräisiä kun liikaa ei kannata mukana kanniskella. Ja sellainen laukkujen sisälle nostettava sisälaukkusysteemikin on, ellei jopa kaksikin. Mutta ei ole siistiä sittenkään!

Ihmettelen että mikä järjestyssysteemi tälle pakolliselle roinalle olisi paras? Kirjahyllyihin tulee helposti nostettua ja eri tasoille. Ei näytä hyvältä.

Missä säilytätte kaikki ne välttämättömät pikkuesineet jotka ovat kotona joka paikassa tiellä? Älkää vaan sanoko että pitää kaikki roju heittää pois - sitäpaitsi se ei ole minulle rojua, vaan tarpeellista.

Sitten tästä seuraa usein se ongelma, että laukku tahtoo olla liian pieni ja taas täytyy yrittää ängetä niitä rojuja vähän isompaan laukkuun. Menee aikaa hukkaan tässä laukkujen vaihtelemisessa.

Tarvitsisin kai sellaisen laukun, joka on kuin entisajan piikatytön kengät: sisältä 42 ja päältä 36. :P

1

180

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ymmärsinköhän

      En nyt ihan ymmärrä, mistä roinasta on kyse? Siis käsilaukussa kannettavat, joita tarvitset myös kotona päivittäin? Osta kirjahyllyyn joku nätti rasia/laatikko, jossa pidät pikkusälän piilossa. Kannattaahan ne pitää ulottuvilla, jos niitä päivittäin tarvitsee. Auttaisiko laukun järjestykseen taskut? Itse pidän laukun sisätaskussa pienemmät esineet, joita olisi vaikea kaivaa pohjalta. Mutta en kyllä paljoa tavaraa kuljettele.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      70
      4898
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      11
      3339
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      19
      2574
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      56
      1653
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1556
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1326
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      93
      1269
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      217
      1037
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      975
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      51
      865
    Aihe