Miten vakuuttaa äiti vuokrauksen turvallisuudesta?

Toivonsa.menettänyt

Auttakaa!
Olisin nyt omasta mielestäni tarpeeksi kokenut vuokraamaan hevosta 1-3krt viikossa. Etsisin tietysti aluksi rauhallisen vuokrahevosen/ponin. Ongelmana on, että äitini mielestä vuokraamalla ei opi yhtä paljon kuin tunneilla (mikä on kyllä ehkä totta, mutta se ei minua haittaa) ja että vuokraaminen ei kuulemma ole turvallista. :(
Miten saisin äitini vakuuttumaan että kehityn ratsastajana vuokraamalla ja että se on aivan yhtä turvallista kuin ratsastustunnit? ;(((

5

240

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      En nyt oikein ymmärrä äitisi näkemystä. Millä tavalla vuokraaminen ei ole turvallista hänen mielestään?

      Vuokraamalla hevosta ei ehkä opi uusia juttuja samalla tavalla kuin tunneilla käydessä, mutta toisaalta siinä pääsee harjoittelemaan sitä mitä on tunneilla tehnyt, joten vuokrahevosen kanssa kuitenkin kehittyy paremmin kuin vain tunneilla. On se nyt eri asia ratsastaa esim neljä kertaa viikossa kuin kerran, siinäkin tapauksessa, että ratsastus olisi itsenäistä. Olisiko sinulla mahdollisuutta käydä tavalliseen tapaan tunneilla viikoittain, ja sen lisäksi vuokrata hevosta? Silloin voisit todellakin vedota harjoitteluun ja oppimiseen.

      Ja taas jos äitisi ajattelee fyysistä turvallisuutta, niin on saman tekevää onko kentällä opettaja vai ei. Jos hevonen pelästyy, se tekee sen opettajasta huolimatta. Ja tallilla on melkein aina joku katselemassa ratsastusta, niin että jos jotakin sattuu, siellä todennäköisesti on joku hälyttämässä apua jos sitä tarvitaan.

    • poni---

      Äiti on ihan oikeassa.

      Totta kai on vaarallisempaa, jos ratsastat yksinään (pahimmillaan jollain pikkutallilla, jossa ketään ei edes lähettyvillä auttamassa) ja ilman opetusta. Eikä siinä tosiaan opi, jos yksinään vaan hummailee. Varsinkin jos on vielä kohtuu kokematon ratsastaja (muutaman vuoden ratsastanut).

      Ehdota, että etsisit vuokraponin sellaiselta tallilta jossa on aina porukkaa paikalla (=vähän isompi talli) etkä käy tallilla myöhään iltaisin, jolloin joutuisit ehkä olemaan yksin. Tietysti vuokraponin kanssa kävisit myös tunneilla vähintään kerran viikossa.

    • Toivonsa.menettänyt

      Okei eli olisiko parasta että ottaisin vuokraponin vaikka 2krt viikossa (emme ole kovinkaan rikkaita) ja toisen kerran ratsastaisin itsenäisesti, toisen kävisin vaikka valmennuksessa/ratsastustunnilla vuokrahevosellani?
      Äiti ratsastaa itsekin joten kyllä hänen pitäisi hevosihmisenä ymmärtää, mutta kun ei..
      No, minä vielä yritän..!

    • Toivonsa.menettänyt

      Ai niin ja olen siis 14-vuotias, ratsastanut n. 7 vuotta, 4 vuotta siitä säännöllisesti 1-2 kertaa viikossa.

    • Noinkin voi tehdä, mutta tuleeko halvemmaksi käydä tavallisilla viikkotunneilla tallin hevosilla ja lisäksi vuokrata hevosta, vai mennä tunnille sillä vuokrahevosella? Tarkoitan, että jos menet tunnille vuokrahevosella, maksaisit siitä tavanomaisen tuntihinnan, ja sen lisäksi hevosen vuokran. Mutta jos käyt tunnilla tuntihevosella, maksaisit tunnista, mutta et hevosesta.

      Niin tai näin, viikkotunneilla kannattaa käydä joka tapauksessa, ja jos tosiaan on mahdollista lisäksi vuokrata hevosta kerran pari viikossa, useamminkin jos rahat riittävät, niin aina parempi. Silloin voisit tosiaan tehdä kuten Mörri sanoi, eli opetella tunnilla sen mitä siellä tehdään, ja sitten harjoitella niitä juttuja vuokrahevosella. Kyllä sitä aina jotakin oppii vaikka ratsastaisi itsenäisestikin, siinäkin olen samaa mieltä Mörrin kanssa.

      Ja pystytkö ajoittamaan ratsastuksesi niin että siellä olisi esim joku kaverisi samaan aikaan? Äitiäsi saattaisi rauhoittaa tieto siitä, että paikalla olisi varmuuden vuoksi joku joka todellakin voisi hälyttää apua, jos jotakin sattuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe