Miten vakuuttaa äiti vuokrauksen turvallisuudesta?

Toivonsa.menettänyt

Auttakaa!
Olisin nyt omasta mielestäni tarpeeksi kokenut vuokraamaan hevosta 1-3krt viikossa. Etsisin tietysti aluksi rauhallisen vuokrahevosen/ponin. Ongelmana on, että äitini mielestä vuokraamalla ei opi yhtä paljon kuin tunneilla (mikä on kyllä ehkä totta, mutta se ei minua haittaa) ja että vuokraaminen ei kuulemma ole turvallista. :(
Miten saisin äitini vakuuttumaan että kehityn ratsastajana vuokraamalla ja että se on aivan yhtä turvallista kuin ratsastustunnit? ;(((

5

188

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mörrinkäinen

      En nyt oikein ymmärrä äitisi näkemystä. Millä tavalla vuokraaminen ei ole turvallista hänen mielestään?

      Vuokraamalla hevosta ei ehkä opi uusia juttuja samalla tavalla kuin tunneilla käydessä, mutta toisaalta siinä pääsee harjoittelemaan sitä mitä on tunneilla tehnyt, joten vuokrahevosen kanssa kuitenkin kehittyy paremmin kuin vain tunneilla. On se nyt eri asia ratsastaa esim neljä kertaa viikossa kuin kerran, siinäkin tapauksessa, että ratsastus olisi itsenäistä. Olisiko sinulla mahdollisuutta käydä tavalliseen tapaan tunneilla viikoittain, ja sen lisäksi vuokrata hevosta? Silloin voisit todellakin vedota harjoitteluun ja oppimiseen.

      Ja taas jos äitisi ajattelee fyysistä turvallisuutta, niin on saman tekevää onko kentällä opettaja vai ei. Jos hevonen pelästyy, se tekee sen opettajasta huolimatta. Ja tallilla on melkein aina joku katselemassa ratsastusta, niin että jos jotakin sattuu, siellä todennäköisesti on joku hälyttämässä apua jos sitä tarvitaan.

    • poni---

      Äiti on ihan oikeassa.

      Totta kai on vaarallisempaa, jos ratsastat yksinään (pahimmillaan jollain pikkutallilla, jossa ketään ei edes lähettyvillä auttamassa) ja ilman opetusta. Eikä siinä tosiaan opi, jos yksinään vaan hummailee. Varsinkin jos on vielä kohtuu kokematon ratsastaja (muutaman vuoden ratsastanut).

      Ehdota, että etsisit vuokraponin sellaiselta tallilta jossa on aina porukkaa paikalla (=vähän isompi talli) etkä käy tallilla myöhään iltaisin, jolloin joutuisit ehkä olemaan yksin. Tietysti vuokraponin kanssa kävisit myös tunneilla vähintään kerran viikossa.

    • Toivonsa.menettänyt

      Okei eli olisiko parasta että ottaisin vuokraponin vaikka 2krt viikossa (emme ole kovinkaan rikkaita) ja toisen kerran ratsastaisin itsenäisesti, toisen kävisin vaikka valmennuksessa/ratsastustunnilla vuokrahevosellani?
      Äiti ratsastaa itsekin joten kyllä hänen pitäisi hevosihmisenä ymmärtää, mutta kun ei..
      No, minä vielä yritän..!

    • Toivonsa.menettänyt

      Ai niin ja olen siis 14-vuotias, ratsastanut n. 7 vuotta, 4 vuotta siitä säännöllisesti 1-2 kertaa viikossa.

    • lampinajadi

      Noinkin voi tehdä, mutta tuleeko halvemmaksi käydä tavallisilla viikkotunneilla tallin hevosilla ja lisäksi vuokrata hevosta, vai mennä tunnille sillä vuokrahevosella? Tarkoitan, että jos menet tunnille vuokrahevosella, maksaisit siitä tavanomaisen tuntihinnan, ja sen lisäksi hevosen vuokran. Mutta jos käyt tunnilla tuntihevosella, maksaisit tunnista, mutta et hevosesta.

      Niin tai näin, viikkotunneilla kannattaa käydä joka tapauksessa, ja jos tosiaan on mahdollista lisäksi vuokrata hevosta kerran pari viikossa, useamminkin jos rahat riittävät, niin aina parempi. Silloin voisit tosiaan tehdä kuten Mörri sanoi, eli opetella tunnilla sen mitä siellä tehdään, ja sitten harjoitella niitä juttuja vuokrahevosella. Kyllä sitä aina jotakin oppii vaikka ratsastaisi itsenäisestikin, siinäkin olen samaa mieltä Mörrin kanssa.

      Ja pystytkö ajoittamaan ratsastuksesi niin että siellä olisi esim joku kaverisi samaan aikaan? Äitiäsi saattaisi rauhoittaa tieto siitä, että paikalla olisi varmuuden vuoksi joku joka todellakin voisi hälyttää apua, jos jotakin sattuisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alahan tulla paikkaamaan tekojas

      Ja lopeta se piilossa oleminen. Olet vastuussa mun haavoista. Vien asian eteenpäin jos ei ala kuulumaan.
      Suhteet
      31
      5296
    2. Ei tunnu, että välität yhtään

      Tuntuu, että et edes muista minua koko ihmistä. 😢
      Ikävä
      36
      3681
    3. Onko kenellekään muulle käynyt niin

      Että menetti tilaisuutensa? Kaivattu oli kuin tarjottimella, osoitti kiinnostusta vahvasti, silmät ja olemus täynnä rakk
      Ikävä
      183
      3253
    4. Ketä tietää

      Missä ammuttiin pyssyllä.
      Kotka
      11
      2485
    5. Veikeä Satu

      Tuu jutteleen, kaipaan sua. Oot kuuma nainen.
      Ikävä
      29
      2092
    6. Näytitpä taas niin hyvältä!

      Nautit tilanteesta täysin rinnoin. Sinä olet kuin
      Tunteet
      12
      1977
    7. Tietääkö kaivattusi että

      olet häneen ihastunut? 🤠
      Ikävä
      163
      1856
    8. Terveiset kaivatullesi

      kesän aluksi tähän ketjuun.
      Ikävä
      105
      1342
    9. Onko kaipaamallasi

      Naisella silikonit 🤔
      Ikävä
      14
      1288
    10. Nainen, vaikka olen ja asun yksin

      Saan silti seksiä aina kun tahdon. :/
      Ikävä
      137
      1144
    Aihe