Taas oppositioon

Kuopion torilla Matti Putkonen sanoi, että hän ei usko perussuomalaisten olevan seuraavassakaan hallituksessa. Vaikka perussuomalaiset olisi suurin puolue, niin Putkonen epäilee heidän jäävän oppositioon. Jos puolueen merkittävässä asemassa henkilö ei usko puolueen hallitusmahdollisuuteen, niin miten tavallinen äänestäjä voi enää luottaa tälläiseen puolueeseen.
1155
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Et tainnut sitten ymmärtää miksi jää todennäköisesti oppositioon seuraavienkin vaalien jälkeen, vaikka olisi vaalien suurin puolue.

Äänestä

Hän sentään viestintävastaava ja puhuu puutaheinää. Ehkä ennättää saada potkut ennen vaaleja.

Eikö Soini enää puhu mitään, vaan ainako vain joku helppoheikki persuista?

Vaalitenteissä kyllä Soinin joutuu puhumaan vai kieltäytyykö niistä kun ehkä joku kysyy ikäviä eivätkä muut ole samaa mieltä?

Voi tosiaan ottaa koville että persut saavat yli 10 prosenttia äänistä ja juuri siksi puolueessa on paniikki ja puoluejohtaja psykoosissa.

Äänestä
  • Mikä olisi persuille vaihtoehto, niille "liikkuville" äänestäjille. Mikäli mitään puhtia ei löydy persuilta, melkeinpä väittäisin että kotiin sohvalle jäävät, vaikka se on ehdottomasti se vihonviimeinen temppu. Tuollaisen seurauksista ollaan käsritty pari viime hallituksen syntypohjana - etu on kokoomuksella, kun äänestysprosentti jää pieneksi.
    En usko että Suomi kestää enää yhtään lisää kokoomusta, tai demareita kokoomus ajatuksin.

    Äänestä

  • Miten niin Suomi kestäisi muka persuja? Mitä ihmeellistä he tekisivät, jotta Suomi pelastuisi ja mistä? Mikä tässä tilanteessa mättää jos jätetään persujen vaalikiima puheet kreikasta ja pakolaisista pois jotka eivät suomen tilannetta muuta yhtään miksikään.

    Äänestä

  • mitämeille kirjoitti:

    Miten niin Suomi kestäisi muka persuja? Mitä ihmeellistä he tekisivät, jotta Suomi pelastuisi ja mistä? Mikä tässä tilanteessa mättää jos jätetään persujen vaalikiima puheet kreikasta ja pakolaisista pois jotka eivät suomen tilannetta muuta yhtään miksikään.

    Kokoomuslaisuus taas koettu tältäerää, lopputulos sama kuin joka kerta kun kokoomus ollut vallankahvassa. Muutkin puolueet koettu, eikä ole niiltäkään löytynyt puhtia pysytellä Suomen etua ajavassa linjassa.

    Äänestä

  • mitämeille kirjoitti:

    Miten niin Suomi kestäisi muka persuja? Mitä ihmeellistä he tekisivät, jotta Suomi pelastuisi ja mistä? Mikä tässä tilanteessa mättää jos jätetään persujen vaalikiima puheet kreikasta ja pakolaisista pois jotka eivät suomen tilannetta muuta yhtään miksikään.

    kuule tätä on täällä palstalla kysytty viimeisten vuosien aikana muutama tuhat kertaa mutta yhtään kunnon vastausta siihen ei ole koskaan tullut. joten vähän luulen että ei käy nytkään. sen sijaan saat kyllä kuulla että olet homo-hintti-kommari-viherpiipertäjä-kokari-demu.pedofiili-kepu-hurri-idiootti.

    Äänestä

  • GrooMan kirjoitti:

    Kokoomuslaisuus taas koettu tältäerää, lopputulos sama kuin joka kerta kun kokoomus ollut vallankahvassa. Muutkin puolueet koettu, eikä ole niiltäkään löytynyt puhtia pysytellä Suomen etua ajavassa linjassa.

    Millä aikavälillä?

    Äänestä

Mitä helvetin pelleilyä tää nyt on?

Äänestä

Stubb oli myös Koupion torilla ja sanoi että hän syö polvihousunsa jos Kokoomuksen kannatus ylittää 10 prosenttia. Katainen oli mukana ja hän sanoi että kokoomus aikoo jäädä oppositioon seuraavat 5 vaalikautta eli 20 vuotta koska hän sai jo viran EUssa niin ei viitsi enää kinnata näissä hommissa

Äänestä

Ei meillä ole sitten mennyt mikään pieleen. Olemme kivasti EU:n syleilyssä ja maailmaa koettelee lama, mutta eivät ne meidän poliitikot sille mahda mitään olivat minkä värisiä tahansa.

Meillä ollut tervehenkinen hallitus, joka puolustanut isänmaata ja sen etua sekä pitänyt maamme lännen eturintamassa.

Oppositiossa sen sijaan ollut märäntyneisyyttä siten että se ei edes ole ollut yhteneväinen vaan eduskunnan keskusteluissa nälvinyt toisiaan, vaikka pitäisi olla yhtenä rintamana hallitusta vastaan. Siellä ajettu epäisänmaallista linjaa ja syötetty valheita.

Äänestä

Joo ja toi aloittajahäirikkö sotkee, kyseessä oli Janos Kadar-Putkonen , Rekki Kumiojan avustaja ja Itsenäisen Ipu -puolueen lehdistövastaava joka kertoi Kuopion silakkamarkkinoilla äsken että Kysta Kiulu aiotaan yhdistää Rekki Kumiojaan neliraajajarruttamoksi
http://www.verkkouutiset.fi/politiikka/kokoomusopiskelijat_lahti_kiuru_korkeakoulut-31329

http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1424934211523.html
Hallituksen neliraajajarruttaja – Suoranaista raivoa herätti muissa puolueissa ministeri Krista Kiurun tapa jarruttaa ja jumiuttaa kaikkea päätöksentekoa. Hänen pitkien, jopa yli viikon pituisten ulkomaanmatkojensa aikana asiat seisoivat. Muut neuvotteluihin osallistuvat tuskailivat hänen pitkiä – väitetään, että jopa yli tunnin pituisia – monologejaan, joissa hän toisteli julistuksenomaisia lausahduksia.


Kansa saa käsiinsä tämän videon jossa esitetään SDP:n opetusvideoiden ydin
ja puppupuheiden taistat

Kulkuministeri Erkki Kumioja avaa,
mukana myös Juntta Arpiainen, Kreikka-vakuusosaaja
ja Kysta Kiulu, porilainen itsestäänvalehteleva ikiliikku
http://www.youtube.com/watch?v=oeL2_y2BJsY
http://www.youtube.com/watch?v=oeL2_y2BJsY

http://mikkoelo.puheenvuoro.uusisuomi.fi/173800-miksi-ministeri-kiuru-valehtelee-koulutuksensa-ja-ammattinsa
http://www.suomenuutiset.fi/il-demareilta-jalleen-raikea-poliittinen-virkanimitys-puoluetoverille-n-9400-eurkk/

Äänestä

Kommentoi aloitusta


skr kirjoitti:

Kuopion torilla Matti Putkonen sanoi, että hän ei usko perussuomalaisten olevan seuraavassakaan hallituksessa. Vaikka perussuomalaiset olisi suurin puolue, niin Putkonen epäilee heidän jäävän oppositioon. Jos puolueen merkittävässä asemassa henkilö ei usko puolueen hallitusmahdollisuuteen, niin miten tavallinen äänestäjä voi enää luottaa tälläiseen puolueeseen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu