Minä olen muuttanut tänne Seinäjoelle kaksi vuotta sitten enkä ole tyytyväinen nuorisoon. Asun rauhalliseksi kehutulla Kärjen alueella mutta kauppaan mennessä etenkin iltaisin on siellä pihalla nuoria huligaaneja, kiroilevat ja polttavat tupakkaa sekä liikkuvat äänekkäillä mopoilla öisin. Kaupassa käydessä pelailevat vain kolikkopelejä ja joskus etuilevat jonossakin!
mikä vaivaa Seinäjoen nuorisoa??
Entisellä asuinpaikallani Ylivieskassa oli nuoriso avuliasta, eivät häiriköineet sekä käyttäytyivät paljon paremmin kuin täällä!
Voi voi... Mietin millaista on sitten muissa kaupunginosissa? Onko ABC turvallinen käydä yöaikaan?
Seinäjoen nuoriso!
25
270
Vastaukset
- Nuorpäälikkö
Huom! Ei missään eikä koskaan olla oltu tyytyväisiä nuorisoon. Se on nyt näin vaan. Ei tarvitse kuin vilkaista antiikin filkofosien kirjoituksia, niin niissäkin moititaan niuorisoa. Jo olisi maailma mallillaan, ellei nuorisoa moitittaisi.
- Axelsjion
Olen samaa mieltä. Useammalla paikkakunnalla asuneena olen kiinnittänyt samaan asiaan huomiota. Eteläpohjalaiset eivät, keskimääräisesti arvioituna, osaa asettaa nuorisolleen rajoja! Nuoriso saa tehdä lähes mitä vaan, iltaisin, keskenään. Kukaan ei heidän tekemisiään seuraa. Keskenään kilpaillaan, kuka keksii hauskimmat jäynät. Etelämpää ja yliopistokaupungeissa nuorisolla on järkevää puuhaa. Mopojen ja mopoautojen määrä kertoo aika paljon myös asenteista. Fiksut vanhemmat eivät 15-vuotiaalleen hanki mopoautoa. Liikkua pitää ihan omin lihasvoimin, eikä motorisoituina :)
- Ibi
Käyn Kärkimarketissa aika usein enkä ole kyllä huomannut tuollaista ongelmaa.
- sokeahaistaa
Tyypillistä ... ei kuulla mitään ... ei nähdä mitään kun ollaan niin ittiänsä täynnä.
- Tomeratäti
Tämän päivän kersat on kurittomia. Eivät usko mitä sanotaan eivätkä kunnioita vanhempia. Kaupan kassalle haistatellaan jos sitä tupakkaa ei myyrä. Parikymmentä vuotta takaperin olisivat vain poistuneet hiljaa takavasemmalle. Yleinen länköttäminen ja vastaan paneminen lisääntynyt.
- mietippä-vähä
No mistähän kuule johtuis?! Sulla ei taida olla kersoja ollenkaan,katsos kun kasvatus lähtee kotoa.
- Suomen_nuoriso-
Suomen nuorisosta ei ole koskaan ollut mihinkään!!!!
- ssadfcfadc0
Sellaisia lapset kuin kasvatus.
- Anonyymi
Osuvasti sanottu!
Eräskin äitee toimitti kuinka poijan kloppinsa haistatteli : Älä vittu vain kysy, mihkä menen.
On siinä koti kasvatusta. Äiteetä vain nauratti poikansa puheet, siis ei mitään kotikasvatusta.
Ai niin oli ns, paremmasta perheestä. Bmv pitää olla pihas ja ulospäin prameeta muutenkin.
Joissakin talouksissa EI olisi sinä iltana poistunut kotoa, sanoessaan noita sanavalintoja..
- enolehuomannut
Takaisin ylivieskaan?
- utelias6543
Mitä ovat "filkofosit"? Elääkö näitä vielä vai ovatko kuolleet sukupuuttoon?
- JrEuroDal
lol AP ei tiedä mitään! täällä kärjessä just parasta ja tosi rauhallista, täällä ei asu ku muutama nuori!
- qwfwfw
Tuo aloitus onkin keksitty juttu.
Näkee jo textistä.... - EI-ILTATÖIHIN
Nuorisotyöntekijät myös seurakunnan puolella ovat kuin virkamiehiä, jotka eivät halua tehdä iltatöitä, vaan istuvat päivät koneensa ääressä.
- hästekuk
Kärki on paras
- näinsemeneevaan
osittain totta osittain ei,kyse ei täysin ole kaupunginosasta. mutta koko kaupungissa nuorista on tulossa nyt niin city nuoria mutta silti ollaan osittan niin poholaas henkisesti täynnä uhoa..missä on nuorten käytöstavat? olisiko peritty kotoa? tämä ei ole yleistys..ylivieska on pieni paikka. mutta kun vertaa korkeasti koulutettujen paikkojen joissa on myös sellaisia työpaikkoja on lapsissa myös huomattavasti enemmän ns..järkipohjalla käyttäytyviä jotka vastaavasti tartuttavat väkisin tätä myös ystäviinsä jotka tulevat ns..alemmasta sosiaaliluokasta. sori vaan juntit
- juntitrulaa
Tai pikemminkin yritetään olla kaupunkilaasta siinä onnistumatta. Naulan kantaan kyllä. Junttien käytöstavat tulee maakunnasta Seinäjoelle.
- erkki172
Onpas hassu ongelma. Itse asun myös Kärjessä mutta en ole kyllä vielä tavannut kauppaan mennessäni "siellä pihalla" sen huonommin käyttäytyviä nuoria kuin missään muuallakaan. Useimmiten en ole tavannut pihassa muita kuin satunnaisia kaupassa kävijöitä.
- Anonyymi
Huligaaneja nyt on kaikialla, ei pelkästään Seinäjoella
- Anonyymi
Minä kastoin kärkeä
- Anonyymi
Mokomatkin lättähatut!
- Anonyymi
Älä muuta sano.Kärki ja Törnävä on parasta aluetta.Vihreää ja kaikki palvelut lähellä ja oma hotelliravintola uima altaalla.Kolme kauppaakin 1.5 km säteellä.
Anonyymi kirjoitti:
Älä muuta sano.Kärki ja Törnävä on parasta aluetta.Vihreää ja kaikki palvelut lähellä ja oma hotelliravintola uima altaalla.Kolme kauppaakin 1.5 km säteellä.
Kärki on narkkarien paikka
- Anonyymi
Ei nykyihmisiä kiinnosta muuta kuin kersojen tekotapa, kun joutuvat vielä kakaroittensa takia luopumaan vapaa-ajastaan ja kuuntelemaan niiden iänikuista nahistelua ja rääyntää. Sekä ruokkimaankin ja kaikki rahat menevät kaikenmaailman turhuuksiin, krääsään.
- Anonyymi
Kärjestä en tiedä, mutta Kivistön S-marketissa notkuu mölyapinalauma. Olisi siinä vanhemmilla itkussa pitelemistä, jos näkisivät mitä heidän "enkelinsä" pahimmillaan tekevät ja puhuvat.
Ei oikein meinaa käsittää, että noista muka voi tulla meidän eläkkeenmaksajia. Niin kertakaikkisen idiooteilta tuo koko lauma näyttää ja kuulostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1482717Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli1082168Persujen vaalilupaus oli euron bensa
Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.411793Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi411634Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n601526Palomestari sytytti tulipalon Kankaanpäässä
Kankaanpää ei yllätä koskaan. Oukarinkadulla syttyi rivitalossa tulipalo toukokuussa 2024. Nyt sen sytyttäjää syytetään311274Kuka on Farmi Suomi Riiko?
Farmi Suomi -realityssä Riiko Sakkinen on saanut paljon tv-aikaa. Riikon ajatuksia ja toisten nokittelua sekä lopulta pe131201Topi osti Askon
Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan601168Vastuuhenkilöt
Ketkä ovat Lapuan Kotiasunnot-yhtiön tili- ja vastuuhenkilöt? Nimet kehiin, julkista tietoa.641134Kastaa ja upottaa on eri sanat
Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan172859